Mláďata v lese, zahradě i na chodníku

autor: David Číp
Červen je měsícem mláďat a naše příroda jimi v tuto dobu téměř 'přetéká'. Co dělat, když na ně v přírodě narazíte?

Ve vysoké trávě a na lesních pasekách jsou schoulena malá srnčata, z nor vylézají nesměle okukovat barevný svět liščata, pod hromadou dřeva kojí paní ježková své pichlavé ratolesti, leckterý kmen stromu švihotá harašivými hlasy mláďat strakapoudů a žlun ukrytých ve vytesané dutině, po chodnících poskakují ještě nevzletní kosi. Na zemi v parku objevili děti mládě kalouse ušatého, které se ve snaze zastrašit zvědavého rušitele načepýří natolik, až je z něho jen ohromná péřová koule s oranžovými kukadly. a Kolem rybníků se začínají přeměňovat pulci v malé žabičky. Zkrátka v přírodě to opravdu žije. Nalezli jste opuštěné srnče či vypadlé ptáče, víte jak se v této situaci zachovat? Prosíme kdo s určitostí neví jak si poradit v této situaci, nechť nahlédne sem

Toho kdo se toulá přírodou často a hlavně s otevřenýma očima a nastraženýma ušima nález "opuštěných" mláďat vůbec nevyvede z míry. Horší to je ale u lidí, kteří do přírody vyrazí jen občas a jsou většinou schopni vidět a slyšet jenom ty věci, které jsou několikrát větší, silnější a nápadnější něž oni sami (výhled na zasněžené vrcholky hor, přehrada, blesk, hrom,...). Čehokoli menšího (volavka v rákosí, přeběhnutí kuny, melancholický zpěv červenky) či dokonce ještě menšího (svižník v pískovně, kvetoucí lomikámen, zvonivý trilek ropuchy zelené) si nepovšimnou vůbec. Výjimkou v takových případech jsou pouze situace, kdy dojde opravdu k bezprostřednímu kontaktu s přírodními obyvateli. Třeba když kuna zakousne slepice na chalupě, svižník se utopí v kafi na stole a nebo na procházce maminka téměř zašlápne mládě sojky, zatímco tatínkovi který zrovinka zakopl o srnče jokšírský teriér pyšně aportuje malého zajíčka. Bohužel většina návštěvníků přírody zcela netuší, jak se v podobných případech zachovat a také bohužel ve většině případů reaguje zcela špatně.

Co udělám když najdu v přírodě "opuštěné" mládě?

Právě proto, že lidé chodí většinou po přírodě slepí a hluší tak nevidí, že zdánlivě opuštěných mláďat je venku tolik, že jestliže by měli každé zachraňovat, potřebovali by k tomu pomoc nejméně Armády ČR. Nevidí, že ptáče má poblíž rodiče i dalších pět sourozenců, neslyší, že se ptáčata s rodiči dorozumívají kontaktními hlasy a neslyšeli ani to, že rodiče mláďata hlasitě varovali před nebezpečím (tedy před vámi) už daleko dříve, než jste to jedno z mláďat málem zašlápli. Proto asi si myslí, že mládě je zcela samo a úplně opuštěné a je nutné ho každopádně vzít domů a tam ho "zachránit". Více jak 98 % mláďat nalezených v přírodě není vypadlých ani opuštěných a není je třeba "zachraňovat"!!!. Mají poblíž své rodiče, kteří je dokrmují každé zvlášť a jedná se o zcela normální proces osamostatňování mláďat. Nejlepší co můžete udělat je tedy jít pryč a nechat mláďata v klidu se svými rodiči.

Co když najdu malé ptáče na chodníku či na silnici?

Za těchto okolností je situace jiná, mláděti na chodníku či silnici hrozí reálné nebezpečí, že ho někdo zašlápne, přejede, nebo ho sežere kočka či pes. Většinou se jedná o mláďata ptáků (nejčastěji kosi, drozdi, sýkorky, vrabci, kavky,...). V této situaci je nejlepší mládě vzít opatrně do ruky (ptáci mají špatný čich, nemusíte se bát, že po dotyku vaší ruky rodiče mládě opustí), prohlédnout ho, zda už není zraněné a pokud nejeví známky poranění tak ho posadit na větvičku vhodného, nejblíže položeného stromu či keře případně na nějakou vyšší zídku, sloupek plotu a podobně (max. 40 m od místa nálezu, čím blíže tím lépe). Pokud si nejste jisti zda není poraněno, či z jiných důvodů nelze mládě umístit na bezpečné místo vezměte mládě k sobě (nejlépe do papírové krabice) a okamžitě volejte nejbližší záchrannou stanici (na Královéhradecku záchranná stanice Jaroměř, telefon číslo 603 847 189 nebo 605 251 434). Pracovníci stanice s vámi každý konkrétní případ prodiskutují a operativně vyřeší další postup.

V případě nálezu mláděte savce na pro něho nebezpečném místě (silnice,zahrada s volně pobíhajícími psi,staveniště...) je lépe mládě za pomoci dřívka, rukavic, nebo části oblečení přemístit poblíž do vysoké trávy či do houští. Nemáte-li rukavice, ani cokoli jiného, je možné vzít i mládě savce opatrně do ruky. Pokud se s ním nebudete "muchlovat" a zbytečně dlouho s ním manipulovat je riziko, že dojde k opuštění mláděte ze strany matky velice nízké.

Fotografie:
Jiří Bohdal - www.naturfoto.cz
Rostislav Stach - www.fotolovy.cz



autor:
datum vydání:
14. června 2005


Diskuze k článku „Mláďata v lese, zahradě i na chodníku“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru