Ekologické čistící a prací prostředky

Aneb jak udržet účinnost naší domovní čistírny na co nejlepší úrovni. Aneb jak ulevit přírodě od chemie.

Šumavské jezero - klikněte pro zobrazení detailuŠumavské jezero Každý z nás si myje ruce mýdlem, každý z nás myje nádobí ať už v myčce nebo v dřezu. Většina z nás používá chemické prostředky na podlahy, které potom spolu se špinavou vodu končí v útrobách WC. Podobné je to i s pracími prášky, o avivážích ani nemluvě. Látky ze všech těchto přípravků se dostávají lépe do čističek odpadních vod, hůře do septiků a vodního zdroje. Pokud vám není jedno jak účinná je Vaše domácí čistírna odpadních vod a jak vypadají řeky a potoky nejen ve vašem okolí, poohlédněte se po ekologičtějších výrobcích.

Jak již bylo řečeno v článcích o čistírnách odpadních vod, princip biologického čištění spočívá v tom že nečistoty jsou konzumovány mikroorganismy, které jsou součástí nejen každé biologické ČOV, ale i v přírodě. Některé látky z přípravků, které používáme v našich domácnostech, jsou nejen pro tyto mikroorganismy ale i pro nás a naše blízké nebezpečné. Z tohoto hlediska jsou na tom nejhůře osvěžovače vzduchu a leštěnky. Ty ale nejsou předmětem dnešního článku.

Je fakt, že stav našich vod se od devadesátých let minulého století radikálně zlepšil. Do českých potoků se začaly vracet raci, k řekám bobři... Když se ale podíváme na složení velkého množství výrobků, zjistíme, že stále ještě obsahují látky, které by do přírody v takovémto množství přijít neměly.

Kterých látek se tedy vyvarovat, či je co nejvíce omezit?

Čištění a desinfekce a mytí

Amoniak a borax
Obě tyto látky patří k velice účinným při čištění, ale zároveň patří k chemikáliím, které mohou poškodit naše zdraví, jedná se především o podráždění očí, nosu, krku a pokožky, bolesti hlavy. Pokud smícháme amoniak s prostředky obsahujícími chlor, může vzniknout i jedovatý plyn.

Chlornany a jiné tenzidy
Především v dezinfekčních a čistících prostředcích. Tenzidy obecně jsou velice těžko biologicky odbouratelné, takže velice dlouhou dobu zatěžují naše životní prostředí. Krom toho jsou toxické pro mikroorganismy, které se starají o vyčištění vody nejen v domovních čistírnách.

Chlornan sodný
se přidává i do bělících přídavků. Bělící efekt zde zajišťuje kyslík. Ale pozor, většina bělících přípravků vaše prádlo nevybělí, ale pouze rozzáří - upraví lom světla na látce. Bělidla jsou účinná většinou při praní nad 60 stupňů Celsia. Podobně jako například tenzidy je i chlornan sodný nebezpečný pro kulturu mikroorganismů bydlících ve vaší čističce odpadních vod a může snířit její účinnost.

Čím je nahradit
Lze ho nahradit výrobky s obsahem například kyseliny amidosírové nebo cetrimónium chloridem, které jsou stejně účinné co se týče desinfekce, ale nejsou tak agresivní pro mikroorganismy v čističkách a vodotečích (řekách, potocích...). V některých velmi účinných čistících prostředcích je použita místo chlornanu kyselina trihydrogen fosforečná a méně agresivní tenzidy (Fixinela). U všech těchto látek lze prokázat, že nemají zdaleka takový likvidační účinek pro organismy žijící ve vodě jako chlornan sodný. Zářivější bílé lze dosáhnout i sušením na přímém sluníčku. Další tentokráte ryze ekologickou možností je použít roztok octa a vody v poměru jedna ku jedné a několik lžic vody. Pokud necháte tento roztok působit přes noc, podaří se Vám odstranit i odolný vodní a močový kámen na wc.

Z dalších přírodních látek, kterými lze nahradit tenzidy je kromě octa (5% kyseliny octové) třeba i kukuřičný škrob. Ten je výborný na čištění koberců a mastných skvrn. Jako desinfekční prostředek nebo i osvěžovač vzduchu se dá dobře použít také eukalyptový olej.

Recepty pro ekologické čištění

Praní

Eutrofizace vody - klikněte pro zobrazení detailuEutrofizace vody
autor: Lenka Kadlíková, http://www.priroda.cz
Fosfáty
Na praní nemají žádný vliv, ale na životní prostředí ,a ne jen na to naše, ano. Jak známo, že fosfáty obsahují fosfor, který je jednou ze základních látek, které způsobují tzv. eutrofizaci vody. Přirozená eutrofizace je způsobena vyluhováním dusíku a fosforu z půdy a rozkladu odumřelých organismů. Antropogenní je způsobena především používáním velkého množství dusíkatých a fosforečných hnojiv a fosfátových pracích přípravků. Tyto dvě látky jsou živnou půdou pro sinice, které se ve vodě přemnoží, po té začnou ve velkém odumírat. Při tomto procesu spotřebovávají velké množství kyslíku a tím znemožní život dalším organismům, které též kyslík potřebují. Určitě jste již někdy viděli podobnou nevzhledně a nezdravě vypadající řeku jako je na obrázku. Krom toho sinice Vám a Vašim blízkým mohou způsobit velké zdravotní problémy.

Na druhou stranu některé značky nahrazují tyto látky tzv. zeolity. Na internetu jsem se o nich dočetla poměrně velké množství rozporuplných informací, takže ekologicky se tvářící bezfosfátové prášky také možná nebudou úplně to pravé ořechové, ale v podmínkách naší republiky, kde je zatím poměrně málo čistíren zařízených na odstraňování dusíku a fosforu to ale určitě znamená významný krok k lepšímu. Uvědomme si ale, že mnohem větším problémem z hlediska fosforu je zemědělství se svými umělými hnojivy.

Plniva
Nemají vliv na praní, ale způsobují lepší sypkost prášku (nejsou tedy obsažené v tekutých přípravcích) a samozřejmě zvyšují jeho váhu, čímž výrobce klame spotřebitele.

Čím je nahradit
Čím tyto prášky nahradit? Na českém trhu je hodně bezfosfátových výrobků, stačí se jen pozorně dívat na to co kupujete. (Podle tabulky zveřejněné na www.ekospotřebitel.cz je bezfosfátový například Palmex, Persil, Tesco, Mimino a další, naopak téměř nejhůře v testech dopadl Ariel. Takto to vypadalo v roce 2004. Od roku výroby 2005 jsou i další dříve fosfátové prášky vyráběny bez fosfátů, včetně zmíněného Arielu). Alespoň v tomto se snad blízká na lepší časy. Od 1 října 2006 by již všechny prášky na českém trhu měly být bezfosfátové. Alespoň to nařizuje vyhláška ministerstva životního prostředí.

Z hlediska plniv i množství fosfátů dávejte přednost mýdlovým tekutým, gelovým, a kompaktním pracím prostředkům.

Značky ekologických přípravků na přírodní bázi.

Ecover
Frosch
Sodasan
Sonett
Urtekram

Milé hospodyńky, pokud se vám nechce utrácet za zdánlivě dražší ekologické prostředky, alespoň střídejte přípravky tak aby měli jiné účinné látky a ty agresivní užívejte opravdu s mírou. Předejdete tak problémům s nízkou účinností vaší čističky a nebudete tak tolik zatěžovat vlastní životní prostředí. Většina látek o kterých jsem psala výše, je nebezpečná ve větších množstvích.
Debata k článku 'Ekologické čistící a prací prostředky'
autor článku:
datum zveřejnění:
15. června 2006


Nejnovější články ze stejné kategorie
Vyznáte se v olejích? 3.díl
Vyznáte se v olejích? 3.díl
Ve třetím a posledním díle naší série článků o olejích se podíváme na ty zbylé, které se do...
Vyznáte se v olejích? 2. díl, aneb na co jaký rostlinný olej
Vyznáte se v olejích? 2. díl, aneb na co jaký rostlinný olej
V prvním díle jsme se seznámili s některými základními pojmy, zejména pak s rozdíly mezi nasycenými...
Vyznáte se v olejích? 1. Díl  základní pojmy
Vyznáte se v olejích? 1. Díl základní pojmy
Ať už je vaše odpověď jakákoliv, minimálně dobře se orientovat vám umožní dnešní článek,...
Hmyzí domeček - proč by neměl chybět na zahradě a jak je vyrobit
Hmyzí domeček - proč by neměl chybět na zahradě a jak je vyrobit
Na správné přírodní zahradě si najdou užiteční živočichové i hmyz mnoho úkrytů, kupříkladu v...
Môžu byť čmele (čmeláci) využiteľné pre poľnohospodárstvo a záhradu?
Môžu byť čmele (čmeláci) využiteľné pre poľnohospodárstvo a záhradu?
Opeľovanie rastlín zaraďujeme medzi ekosystémové služby - prínosy pre ľudí získavané z ekosystémov....
Jak se vyhnout palmovému oleji?
Jak se vyhnout palmovému oleji?
Palmový olej (PO) není ani zdravý, rozhodně není ani ekologický, ale je levný. Rozšířil se jako mor v...
zobrazit další články...

vytisknout článekNejste si jisti významem některého odborného termínu v článku? Zkuste se poradit s naším slovníkem.

Vyzkoušej své znalosti v našich testech


Poznávací test: Sněžka - pohledy známé i neznámé
Odkud je vyfocen pohled na Sněžku?
poznávačka Sněžka - pohledy známé i neznámépoznávačka Sněžka - pohledy známé i neznámé
Dosavadní průměrná úspěšnost účastníků: 34%

Poznávací test: Motýli a jejich housenky
Jaký motýl se z housenky vylíhne?
poznávačka Motýli a jejich housenkypoznávačka Motýli a jejich housenky
Dosavadní průměrná úspěšnost účastníků: 26%

Vyhledávání


ReklamaJiž příště zde může být Vaše reklama!

Facebook

Tapety na plochu


tapeta Kůň na pláni

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.
© 2004 - 2017 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • o nás
  • napište nám
  • počasí
  • ankety
  • vtipy o zvířatech

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz