Bojínek luční - Phleum pratense

autor: Jana Šoltésová
Bojínek patří společně s psárkou, kostřavou, srhou říznačkou a mnoho dalšími podobnými druhy mezi traviny. Název musel nejspíš vzniknout od toho, že se asi neustále něčeho bál. Takový náš malý bojínek:-). Právě i tato travina má na svědomí, proč alergici tolik kýchají.

Třída rostliny jednoděložné- Liliopsida
Řád lipnicotvaré - Poales
Čeleď lipnicovité -Poaceae
Rod Bojínek - Phleum
Druh Bojínek luční - Phleum pratense

Charakteristika

Bojínek luční je zařazen mezi vytrvalé traviny. Může se pyšnit konečným růstem, což je až jeden metr. Asi se málokde stane, že bychom ho našli někde na louce samotného bez dalšího bojínku. Vždy a všude se vyskytuje jedině v hustých trsech. Rozhodně žádný samotář není. Jeho stébla jsou rovná nebo v kolénkách vystoupavá. Zelené čepele listů jsou lysé a drsné. Délka listů je přibližně pět až dvanáct centimetrů. Květenství má husté, válcovité, dlouhé dva až osm centimetrů. Tlusté lichoklasy jsou příjemně šedozelené barvy. Při ohnutí nelaločnatý lichoklas má klásky téměř přisedlé. Proto se při ohnutí nerozštěpí zato bojínek Böhmerův ano. Plevy jsou bělavého zabarvení a suchomázdřité. Na zelenavém kýlu zase brvité dokonce krátce osinkaté. Plucha je bělomázdřitá, avšak prašníky mají fialové zbarvení. Doba květu začíná v šestém měsíci a pokračuje až do osmého měsíce. Bojínek jako správná rostlina má také svůj plod. Plodem není nic jiného, než malé, kulaté obilky. Ty zůstávají v pluše. Hnědý kořen se nachází v podzemní části stejně jako u všech travin.

Lidové názvy: bohínek, ocásek, timotka, týmol aj...

Rozšíření

Je velmi časté na všech loukách a mezích. Samozřejmostí jsou také pastviny, okraje lesů i sídlišť a jiná travnatá stanoviště, kde je velký dostatek vody. Roste od nížin až po horská pásma. I když častěji se nachází v nižších polohách. Největší rozšíření je především v Evropě a v Asii.

Možnost užití

Nejčastějším využitím je pěstovaní jako pícnina.

Ochrana

Zřejmě pro svou hojnost ve volné přírodě není nijak zvlášť chráněn.

Český název Bojínek luční
Latinský název Phleum pratense
Rozšíření v ČR Od nížin až po horská pásma
Rozšíření ve světě Evropa, Asie
Doba květu červen - srpen
Plod Obilky
Barva lichoklasu fialová
Ochrana Ne

Zdroje:
cs.wikipedia.org



autor:
datum vydání:
8. září 2006


Diskuze k článku „Bojínek luční - Phleum pratense“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!