Jak si samičky netopýrů schraňují spermie několik měsíců v děloze bez oplodnění
Samci a samičky zimujících netopýrů žijí většinou v oddělených skupinách
K jejich spojení dochází až na podzim, kdy se slétají na zimoviště. A to nejen ta přírodní, ale podnikají invaze například na nemocnice, jako loni v Liberci. Právě v této době se i páří. Samečci lákají samičky buď pomocí specifického volání nebo pachových žláz. U většiny druhů si samečci vydržují svůj harém, který brání před ostatními.
Oplodnění až na jaře
K páření dochází tedy na podzim. Jak je tedy možné, že samičky netopýrů rodí až na přelomu jara a léta, když jejich březost trvá jen 40 – 70 dní? Odpovědí je takzvané odložené oplodnění, kdy samice schraňuje spermie několik měsíců v děloze a vyživuje je pomocí takzvané epitelové tkáně. Na jaře pak dojde k ovulaci a oplodnění. Takto to ze savců příroda zařídila podstatě jen u zimujících netopýrovitých.
Netopýří školky
V průběhu dubna už bývají netopýři plně aktivní. V květnu můžeme vidět přelétat kolonie desítek až stovek samiček, které hledají letní sídlo pro svoji netopýří školku. Velmi živo začíná být v kolonii během června a července, kdy se rodí mláďata. Samička své 1 – 2 mláďata kojí zhruba 4 – 5 týdnů. Podstatě do doby než začnou létat a lovit sami.
Rozhodnutí o počtu potomků
Vědcům z veterinární kliniky Brno se před pár lety podařilo získat 22 březích samiček netopýr rezavého. Měli tak možnost se dostat k zajímavým informacím ohledně březosti těchto netopýrů. Je známo, že tento druh netopýrů rodí buď jedno nebo dvě mláďata. Vědci v této studii zjistili závislost mezi počtem mláďat a tukovými zásobami matky. Větší většinou, logicky, porodily dvě mláďata. Ty menší jedno. Zajímavé je to u střední kategorie. U těchto samic často docházelo k vývoji dvou embryí. Počet opravdu narozených mláďat závisel na klimatických či stresujících podmínkách. v jakých se samice nacházela.
Odložená nidace
K letounům patří, krom netopýrovitých, další příbuzné skupiny, do kterých řadíme například kaloně, vrápence, létavce a další. Tihle letouni se sice také často páří na podzim a rodí na začátku léta, ale mají to zařízené většinou trošku jinak. Je pro ně typická takzvaná odložená nidace, kdy se vajíčko oplodní a jeho vývoj se na čas zastaví ve stádiu blastocysty. Dál vývoj pokračuje tak, aby byl porod načasován do příhodných podmínek.
Naplánovat porod do příhodných podmínek odloženou nidací si dokáží i jiné druhy savců. Z druhů žijících v ČR jde typicky o kuny a lasice.
Podobný termín - utajená březost
Tenhle termín budete možná znát od myslivců. Jedná se o obecnější termín, který označuje i jiné mechanizmy odložení porodu, nejen odloženou nidaci. Setkat se s ním můžeme například u srn.
Zdroje:
sousednetopyr.cz
AVČR – Jedno, nebo dvě? Samice netopýra rezavého plánují rodičovství
témata článku:
autor:
Diskuze k článku „Jak si samičky netopýrů schraňují spermie několik měsíců v děloze bez oplodnění“
Další články na podobné téma | ||
---|---|---|
![]() Tajemství vajec ptáků, obojživelníků a plazů | ![]() Jak nám bobr ušetřil desítky milionů | ![]() Jak hadi tancují? |
zobrazit více článků... |