Jaké zvuky vydává liška? Odpověď vás překvapí a rozesměje

autor: Petr Kadlík
Víme, jak štěká pes, mňouká kočka nebo bučí kráva. Pokud se nás ale někdo zeptá jak dělá liška, tak většinou jen pokrčíme rameny. I když je liška oblíbenou pohádkovou postavou, tak zvukový projev lišky mezi laickou veřejností skoro nikdo nezná.


Co (ne)víme o liškách

Většina našich dětí zná veselé Příběhy kmotry lišky od Josefa Lady. Dospělí zase více či méně znají operu Příhody lišky Bystroušky od Leoše Janáčka.

Po celém světě je známá skvělá knížka a film Fantastický pan Lišák.

A když máte trošku štěstí a zahlédneme tuto krásnou a jedinečnou psovitou šelmu ve volné přírodě, poznáme jí na první pohled.

Ale jaké liška vydává zvuky, to většinou nevíme...

Na druhou stranu se ale můžeme uklidňovat tím, že jsme na tom stejně jako zbytek světa. Vždyť o této neznalosti vznikla i mezinárodně úspěšná píseň The Fox (What Does The Fox Say?) od dua Ylvis.

Tak než budete pokračovat ve čtení, tak si jí klidně připomeňte :-)

Ale konec zábavy a zpátky k přírodovědě...

I když, jakýpak konec zábavy? Zkoumání a objevování tajemství přírody přece JE zábava!

Jak dělá liška obecná, latinsky vulpes vulpes?

Už z výše zmíněných pohádek víme, že lišky jsou velmi chytré. Pohádky sice někdy dětem lžou, ale v tomto případě nikoliv.

Díky své chytrosti dokáží lišky vydávat kolem dvaceti jedinečných zvuků s různým významem. Každá liška má navíc trošku jiný hlas, takže se lišky podle něj dokáží i na dálku rozeznávat.

Liška patří do čeledi psovitých. A jako taková (nepřekvapivě) podobně jako psi štěká.

Její štěkot je trošku vyšší než u psů, ale stále celkem podobný psímu. Také stejně jako psi různě kňučí, občas ale také pískají a nebo dokáží vydávat zvuky připomínající klikání.

Ze zvuků specifických pro lišku tu máme křik. Používají je například samice, když chtějí dát světu najevo, že mají zájem o páření. Nevím jak takový hororový zvuk funguje na lišáky, ale člověka zaručeně vyděsí.

Tak inteligentní stvoření, jakými lišky bezesporu jsou, si přece jen nevystačí s voláním nebo kňučením. Proto tu pro vás mám ukázku toho, co jsem slíbil už v titulku: zvuk lišky, který vás zaručeně rozesměje a projasní vám den.

Stačí totiž spokojená liška, užívající si například drbání od blízkého člověka a můžete si vychutnat zvuk úžasně vychechtané lišky. Takhle vám za drbání normální pes většinou nepoděkuje! :-)

Dobré, co?

Proč jsou vlastně ale liščí zvuky tak neznámé? Především proto, že lišky jsou obecně vzato velmi tiché šelmy, které kromě zvuků komunikují hlavně pomocí pachů. A ochočené lišky žijící ve společnosti lidí většinou s jinými liškami hlasitě nekomunikují.

Každopádně, lišky jsou úžasná stvoření, která do naší přírody jednoznačně patří. Jen těžko lze pochopit, že má někdo ohromné potěšení z jejich lovu...témata článku:
autor:
datum vydání:
31. července 2020


Diskuze k článku „Jaké zvuky vydává liška? Odpověď vás překvapí a rozesměje“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!