Na problematické vlky budeme připraveni! Ministerstva schválila pohotovostní plán

autor: Lenka Kadlíková
To, že se vlci po desítkách let začínají toulat a lovit v české krajině je fakt, na který si budeme muset zvyknout. Záleží jen a jen na nás jestli jim povolíme se přiblížit, jednoduše získat potravu a zvýšit tak riziko konfliktu přímo s člověkem nebo ztrát na domácích zvířatech. Veškeré snahy odborníků společně s ministerstvy životního prostředí a zemědělství vedou k tomu aby se to nestalo.


18 smeček a mladí nebojácní vlci

„Aktuálně na naše území zasahuje 18 teritorií vlčích smeček (a několik dalších teritorií je obsazeno jednotlivými jedinci či páry) především v pohraničních oblastech. Protože vlci putují na velké vzdálenosti (zaznamenány jsou přesuny na vzdálenosti stovek kilometrů, denně je vlk schopen urazit i několik desítek kilometrů) není vyloučen výskyt vlků prakticky na celém území. Nejčastěji se může jednat o mladé jedince vyhledávající nová teritoria. Právě u nich je možné se setkat se sníženou ostražitostí vůči lidem. Navíc, pokud by byli lákáni snadným získáním potravy, jako jsou nedostatečně zabezpečená stáda hospodářských zvířat, živočišné odpady a zbytky pohozené v okolí sídel, pak si na přítomnost lidí mohou vybudovat přímo návyk. Tím dojde k narušení přirozených vzorců chování i nárůstu bezpečnostních rizik pro obyvatele." píše se v tiskové zprávě.

Pohotovostní štáby po celé republice

V rámci zmíněného plánu budou zřízeny pohotovostní štáby, které budou u jednotlivých případů vyhodnocovat míru rizika a podle toho postupovat. AOPK ČR, odborníci na chování šelem, orgány ochrany přírody i myslivosti na úrovni krajských úřadů, Českomoravská myslivecká jednota, Policie ČR, zástupci dotčených obcí, ti všichni budou mít za úkol zjistit důvody nevhodného chování vlka a zajistit nápravu, včetně případného odstranění nebezpečného jedince.

Nevhodné chování lidí, ne vlků

Za, pro člověka, nevhodné chování vlka si může člověk v drtivé většině případů sám. V nedávném článku, který informoval o výskytu vlků v Krkonoších jsem se zmínila o tom proč totak je a jak se tomu vyvarovat. Opakování je matka moudrosti, takže znovu:

Pokud se tedy s vlkem potkáte:
• NElákat vlka k sobě
• NEkrmit ho
• pomalu se vzdalovat couváním
• zaplašit ho hlukem (tleskání, křičení…)
• něco po něm hodit
• zabezpečit stáda – existují na to dotace
• informovat vědce na stopy@selmy.cz

Jen tak zamezíme tomu aby si vlk zvykl na to, že u člověka získá jednoduše potravu a nezvýšíme riziko konfliktu přímo s lidmi.

Malá poznámka na závěr

V současné době je problém především v útocích na nezabezpečené chovy domácích zvířat. Každý zemědělec má nárok na úhradu škod způsobenou divokými zvířaty. Nicméně v tomto případě bych se velmi přikláněla k tomu, aby tyto náhrady byly podmíněny existencí důkladného zabezpečení. Zvlášť ve chvíli, kdy na toto zabezpečení může člověk získat peníze od státu. Proč by stát - my všichni, měl platit za něco, čemu se dalo zabránit?

Bližší informace hledejte na navratvlku.czautor:
Lenka Kadlíková
email: lenka@priroda.cz

datum vydání:
4. května 2023


Diskuze k článku „Na problematické vlky budeme připraveni! Ministerstva schválila pohotovostní plán“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Bejvávalo.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2023 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.