Pozor: lék na rakovinu a bradavice je pro psy smrtelně jedovatý!

autor: Petr Kadlík
Bradavice dokážou lidem dost znepříjemnit život. A rakovina? Radši ani nemluvit, co tahle dávná metla lidstva dokáže... Nyní se navíc ukázalo, že běžný chometerapeutický lék využívající látku fluorouracil může pacientům zapříčinit smrt jejich nejlepších čtyřnohých přátel.


Fluorouracil a psi

Na webu českého národního onkologického programu se můžete dočíst, že lék „fluorouracil“, označovaný také jako 5-fluorouracil, 5-FU nebo FU, patří mezi protinádorové léky ze skupiny cytostatika – antimetabolity.

Nejsem lékař abych posoudil jeho účinky, ale podle odborníků pomáhá na řadu nejrůznějších druhů nádorů po celém těle. Dokáže navíc i účinně léčit virové bradavice. Takže pro člověka bezpochyby velmi užitečná věc. A vlastně nejenom pro člověka, protože se občas používá i na léčbu rakoviny u koní.

Nyní se ale ukázalo, že má fluorouracil i svou stinnou a smrtící stránku. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) vydal před několika dny vážné varování před chemoterapeutickými krémy s fluorouracilem. Nejde naštěstí o jeho účinnost proti rakovině, jeho nebezpečí je úplně jinde.

Každý majitel psa to jistě zná. Většina psů prostě miluje olizování lidí. Někteří touží svým páníčkům olizovat obličej, jiní alespoň ruku. Nebo vám alespoň olíznou prsty, když jim dáváte nějakou odměnu. Pokud přitom ale máte na kůži chometerapeutický krém obsahující fluorouracil, tak hrajete se svým psem doslova „ruskou ruletu“.

Americká FDA totiž obdržela řadu varování od uživatelů takového krému. Každý ze psů, který rozkousal tubu s fluorouracilem nebo olizoval lidskou kůži ošetřenou krémemu, zanedlouho zemřel!

Otrava se u psů začíná projevovat do 30 minut od požití, pak následuje zvracení, třes, záchvaty, potíže s dýcháním, průjem ... a bez pomoci veterináře po 6 až 12 hodinách smrt.

Zatím nejsou známy informace o tom, že by krém smrtelně podobně působil i na kočky nebo jiné zvířecí mazlíčky, ale podle FDA to zatím nelze to ani zcela vyloučit a je i v takovém případě lepší zachovávat zvýšenou opatrnost.

Takže pokud se léčíte pomocí chometerapeutických léků s fluorouracilem, tak vám odborníci z úřadu pro kontrolu léčiv radí:

• léčiva uchovávat na místech, kam zvířata nemohou
• bezpečně likvidovat prázdné tuby o nádoby
• zabránit olizování kůže, potřené krémem (například zakrývat je gázou nebo oblečením)

Při dodržování těchto pravidel by mělo být vše v pořádku a váš pes v bezpečí.

zdroje informací:
Originální varování amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA)
Fluorouracil na webu Národního onkologického programu ČRtémata článku:
autor:
datum vydání:
10. září 2022


Diskuze k článku „Pozor: lék na rakovinu a bradavice je pro psy smrtelně jedovatý!“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!