Přechod na zimní čas
. (zdroj: 7)
Negativa přechodu mezi časy
Pro lidský organismus je snazší si zvyknout právě na zimní čas. To je dáno i tím, že se o hodinu déle vyspíme. A když vstaneme, svítí už většinou slunce, což nás příjemně naladí a trochu i povzbudí. Navíc náš organismus v podobě našich vnitřních hodin se taky každý den o trochu opozdí, asi o 12 minut. (zdroj: 1)
„Rakouský svaz podnikatelů v energetice uvádí, že zavedení letního času již několik let nepřináší energetické úspory, ale naopak vede ke zvýšené spotřebě pohonných hmot, neboť Rakušané jezdí svými auty do pozdějších večerních hodin.“ (zdroj: 6) Obdobně jsou na tom Češi.
Největší úskalí spočívá ve zdravotních komplikacích
S přechodem na zimní čas mívá problémy přibližně čtvrtina lidí. (zdroj: 2) Většinou ale typické příznaky zmizí během jednoho týdne.
Stav organismu při změně času je podobný jako při jarní únavě. Člověk je více unaven, má vyšší potřebu spánku, může trpět i poruchami spánku. Typickým rysem tohoto období je snížená výkonnost jak v práci, tak i při zájmech ve volném čase. Někteří z nás trpí i skleslostí, mírnými depresemi či podrážděností a také může dojít ke snížení sexuálního apetitu.
Pár tipů, jak se vyrovnat s přechodem na zimní čas