Znamená současná sněhová kalamita, že je globální oteplování nesmysl?

autor: Petr Kadlík
Když se mluví o globálním oteplování, tak lidé obvykle předpokládají, že led a sníh budou s nárůstem teplot postupně mizet. Místo toho je venku ale spousta nové sněhu. Znamená to tedy, že globální oteplování neexistuje?


Jak se mění klima a množství sněhu

Faktem je, že teploty v posledních letech trvale stoupají. Podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) se teplota planety od roku 1880 zvýšila o přibližně 1,1 stupně Celsia a od roku 1950 o 0,6 stupně Celsia.

A nejde jen o nějaké zvýšení teploty na nám vzdálených místech planety, týká se to i přímo nás. Výzkum ECCC uvádí, že od roku 1980 do roku 2020 byly průměrné teploty v České republice o 0,7°C vyšší než v předchozích 40 letech.

Zároveň se změnou teplot se mění i počet sněhových srážek. Podle výzkumu IEA se množství sněhu, který spadl v období od roku 1961 do roku 1990, zmenšilo o 20–30 %. Za stejné období se naopak množství srážek ve formě deště zvýšilo o 10–15 %.

Sněhu a sněžení ubývá ale už o hodně déle. Podle studie publikované v roce 2010 ve časopise Nature Geoscience, došlo mezi současným a minulým tisíciletím o snížení celkového množství napadaného sněhu až o 40%. Podle jiné studie, publikované v roce 2005 ve časopise Quaternary Science Reviews, je postupné snižování množství sněhu pozorovatelné už od doby starověkého Řecka a Říma!

V budoucnu má navíc podobný trend i nadále pokračovat. Vzhledem k tomu, že se teploty v Evropě i po celém světě stále zvyšují, nepředpokládají se zimy s takovým množstvím sněhu jako v minulosti. Například podle odhadu Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) se bude množství srážek ve formě sněhu během let 2071–2100 ve srovnání s lety 1971–2000 snižovat o dalších 25 %.

Všechny tyto studie nám říkají dvě věci: planeta se postupně zahřívá a sněhu trvale ubývá.

Můžeme tomu říkat jak chceme, ale název "globální oteplování" to podle mě vystihuje dost přesně.

To ale neznamená, že v budoucnosti sníh už nebude. Oteplování narušilo rovnováhu mezi teplotou a srážkami. Takže můžeme očekávat čím dál více abnormálního počasí jako jsou intenzivní srážky a vlny extrémního chladu. Není ale pravděpodobné, že se takový sníh v nižších polohách dlouhodobě udrží.

Množství sněhových srážek ale neovlivňuje jen globální změna teploty. Podle studie publikované v časopise Nature se ukazuje, že zvýšené sněžení způsobují i antropogenní emise oxidu uhličitého vzniklé spalováním fosilních paliv. Takovéto procesy byly pozorovány například na severu Evropy během roku 2010.

Konečnou odpovědí tedy je, že současné kalamitní počasí nenaznačuje, že globální oteplování neexistuje. Ono naopak globální oteplování potvrzuje. Takže vyrazte ven a užijte si současný čerstvý sníh, o kterém vám dnes ani ty nejlepší meteorologické modely neprozradí, jak dlouho nám vydrží…


Zdroje: IEA, ECCC, Nature Geoscience, Quaternary Science Reviews, EEA, Naturetémata článku:
autor:
datum vydání:
9. prosince 2022


Diskuze k článku „Znamená současná sněhová kalamita, že je globální oteplování nesmysl?“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!