Rorýs obecný a úpravy domů

autor: Česká společnost ornitologická ve spolupráci s OOP OI ČIŽP Praha
Rorýs obecný (Apus apus) hnízdí v koloniích na vysokých budovách ve starší městské zástavbě, na panelových domech ve ventilačních průduchách, na věžích a ojediněle i ve vyšších rodinných domcích. Vlivem oprav budov, zejména zakrýváním otvorů a dutin při zateplování zdí, výstavbě obytných podkroví a opravě střech, přichází o vhodná hnízdiště. Pokud dochází k těmto úpravám v době hnízdění, mohou být přímo zazděna živá mláďata.

Doporučená opatření při rekonstrukčních pracích:


Načasování rekonstrukčních prací

Na hnízdištích rorýsů neprovádět žádné stavební úpravy v době rozmnožování rorýsů tj. od 20. dubna do 10.srpna.

Jsou-li již započaty práce na domě, kde rorýsi hnízdí, ponechat prostor minimálně 2-3 pater od horního okraje s ventilačními průduchy bez lešení a dostavět ho až poté, co rorýsi lokalitu opustí (tj. po 10.srpnu).

Ve výjimečných případech lze v rekonstrukci pokračovat i na horním patře, kde ve větracích otvorech hnízdí rorýsi. Pak je ovšem nutné omezit práce na cca 9:00 – 15:00 denní doby, tak aby rorýsi mohli nakrmit mláďata ráno a večer. Doporučujeme posouzení odborníkem.

Stavební úpravy

- Nezaslepovat ventilační otvory (rorýsi tak přicházejí o svá tradiční hnízdiště, navíc dochází-li k tomu v době hnízdění, uhynou všichni ptáci, kteří jsou v té době na hnízdě).

- Zachovat dosavadní profily otvorů, proti zatékání dešťové vody je možné nad otvory umístit plechové stříšky o přesahu cca 10 cm, popř. nainstalovat šikmo seříznuté trubky. Okraje otvorů je potřeba zpevnit proti poškozování jinými druhy ptáků.

- Částečné zazdívání otvorů je možné, nechají-li se nezaslepené vletové štěrbiny dlouhé min. 7 cm.

- Stěnu pod otvorem je vhodné zdrsnit – ošetřit rohovým profilem se síťkou opatřeným štěrkovým tmelem (což rorýsům umožní lépe se přichytit při přistávání) – není nutné v případě, kdy je omítka dostatečně drsná.

Tyto úpravy byly úspěšně aplikovány několika stavebními firmami, které v roce 2003-2005 prováděly zateplování domů např. na pražském Jižním Městě. Kontakty možno získat v ČSO.

Instalace umělých hnízdišť - speciálních budek pro rorýse

bližší informace lze nalézt na webu České společnosti ornitologické (ČSO) www.birdlife.cz (kategorie Pták roku 2004 – rorýs obecný) či v sekretariátu ČSO tel: 274866700, email: cso@birdlife.cz, kde lze objednat informační brožuru o rorýsovi a jeho ochraně. Předem děkujeme za spolupráci při ochraně tohoto zajímavého ptačího druhu!

Další informace můžete získat i na operacerwww.mos-cso.cz

Vypracovala Česká společnost ornitologická ve spolupráci s OOP OI ČIŽP Praha.
Upravil Moravský ornitologický spolek – středomoravská pobočka ČSO (www.mos-cso.cz).autor:
datum vydání:
1. května 2008


Diskuze k článku „Rorýs obecný a úpravy domů“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!