Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Smrt desítek dravců na Slovensku

autor: Alena Rulfová
Jak tohle může někdo udělat?, ptám se sama sebe, když si přečtu poslední novinku na www.karbofuran.cz. Jímá se mě opravdové zděšení nad tím, co se stalo v nedávných dnech na Slovensku..

Dle www.karbofuran.cz na poli o velikosti přibližně 1 km2 poblíž Jaslovských Bohunic bylo nalezeno více než dvacet otrávených dravců! Byly zde rozmístěny desítky návnad v podobě mrtvých zajíců a holubů! Pane Bože! Při představě, kolik zvířat zahynulo a kolik jich mohlo ještě uhynout, kdyby nebyly návnady nalezeny, se mi opravdu ježí chlupy.

Otrávené ptáky, mezi nimiž byl i pár rarohů velkých, nalezl Jozef Chavko, předseda organizace Ochrana dravcov na Slovensku (RPS). Věřím, že to musel být hrůzostrašný a smutný zážitek.. Raroh velký (Falco cherrug) patří u nás v České republice mezi kriticky ohrožené druhy a v Evropě je jedním z nejohroženějších druhů dravců! Kromě rarohů nalezlo na osudném poli bolestivou smrt 16 kání lesních (Buteo buteo), 1 káně rousná (Buteo lagopus) a 1 poštolka obecná (Falco tinnunculus)!

Je tragické, jaký vztah mají někteří lidé k dravcům, kteří jsou přirozenou součástí naší přírody. Zrovna před několika málo dny mi má maminka se zděšením sdělila, že její přátelé, jinak velice milí a inteligentní lidé, jí řekli, že „ti dravci jsou opravdu hrozní, že by se měli střílet. Že prý zabíjejí pěvce a těch proto neustále ubývá“. Ačkoliv maminka nemá žádné ekologické vzdělání, reagovala vskutku skvěle. Upozornila své kamarády, že do přírody je nejlépe nezasahovat, že si poradí sama a že pokud si myslí, že je málo malých ptáků, měli by se jít občas projít kus za naší vesnici a viděli by, jaké ptačí bohatství je všude kolem nás. Musela jsem svou maminku za tato slova s dojetím obejmout!

V roce 2009 zemřelo na otravu karbofuranem v ČR již nemálo zvířat: orel mořský (Haliaetus albicilla), deset (hromadná otrava!) kání lesních (Buteo buteo), jeden pes a dvě vydry říční (Lutra lutra). A to je teprve březen! Je to opravdu hrozné..

Snad je důvodem neporozumění vztahům mezi dravci a jejich kořistí kolem nás to, že v současné moderní uspěchané době již nemáme mnoho času přírodu skutečně poznat. Stačí přitom málo – dívat se kolem sebe s otevřenýma očima a s láskou ke všemu živému. A všichni přitom máme ještě jeden velký úkol: naučit této lásce naše děti.

autor:
Alena Rulfová
email: alena_rulfova@post.cz

datum vydání:
30. března 2009


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.