Smrt desítek dravců na Slovensku

autor: Alena Rulfová
Jak tohle může někdo udělat?, ptám se sama sebe, když si přečtu poslední novinku na www.karbofuran.cz. Jímá se mě opravdové zděšení nad tím, co se stalo v nedávných dnech na Slovensku..

Dle www.karbofuran.cz na poli o velikosti přibližně 1 km2 poblíž Jaslovských Bohunic bylo nalezeno více než dvacet otrávených dravců! Byly zde rozmístěny desítky návnad v podobě mrtvých zajíců a holubů! Pane Bože! Při představě, kolik zvířat zahynulo a kolik jich mohlo ještě uhynout, kdyby nebyly návnady nalezeny, se mi opravdu ježí chlupy.

Otrávené ptáky, mezi nimiž byl i pár rarohů velkých, nalezl Jozef Chavko, předseda organizace Ochrana dravcov na Slovensku (RPS). Věřím, že to musel být hrůzostrašný a smutný zážitek.. Raroh velký (Falco cherrug) patří u nás v České republice mezi kriticky ohrožené druhy a v Evropě je jedním z nejohroženějších druhů dravců! Kromě rarohů nalezlo na osudném poli bolestivou smrt 16 kání lesních (Buteo buteo), 1 káně rousná (Buteo lagopus) a 1 poštolka obecná (Falco tinnunculus)!

Je tragické, jaký vztah mají někteří lidé k dravcům, kteří jsou přirozenou součástí naší přírody. Zrovna před několika málo dny mi má maminka se zděšením sdělila, že její přátelé, jinak velice milí a inteligentní lidé, jí řekli, že „ti dravci jsou opravdu hrozní, že by se měli střílet. Že prý zabíjejí pěvce a těch proto neustále ubývá“. Ačkoliv maminka nemá žádné ekologické vzdělání, reagovala vskutku skvěle. Upozornila své kamarády, že do přírody je nejlépe nezasahovat, že si poradí sama a že pokud si myslí, že je málo malých ptáků, měli by se jít občas projít kus za naší vesnici a viděli by, jaké ptačí bohatství je všude kolem nás. Musela jsem svou maminku za tato slova s dojetím obejmout!

V roce 2009 zemřelo na otravu karbofuranem v ČR již nemálo zvířat: orel mořský (Haliaetus albicilla), deset (hromadná otrava!) kání lesních (Buteo buteo), jeden pes a dvě vydry říční (Lutra lutra). A to je teprve březen! Je to opravdu hrozné..

Snad je důvodem neporozumění vztahům mezi dravci a jejich kořistí kolem nás to, že v současné moderní uspěchané době již nemáme mnoho času přírodu skutečně poznat. Stačí přitom málo – dívat se kolem sebe s otevřenýma očima a s láskou ke všemu živému. A všichni přitom máme ještě jeden velký úkol: naučit této lásce naše děti.autor:
datum vydání:
30. března 2009


Diskuze k článku „Smrt desítek dravců na Slovensku“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!