Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

O králi s korunkou

autor: Karel Filip
Nemíním vám vypravovat žádné pohádky ani pověsti. Chci se pouze zmínit o vzácném ptáku, který se opět usidluje v naší krajině, ze které byl nevhodnými zemědělskými zásahy téměř vypuzen. Jeho jméno je dudek chocholatý.

Je to pták velmi atraktivního vzhledu, avšak v přírodě je snadno přehlédnutelný. Navíc je naše populace, kterou tvoří 4 až 5 párů na Českolipsku poměrně velmi plachá. V posledních letech pravidelně sleduji jeho hnízdění v oblasti Provodínských kamenů, kde jsem měl štěstí pozorovat jeho ladné pohyby a temperament při vyhledávání potravy. Přilétá k nám z Afrických polopouští brzy z jara a okamžitě si začne označovat své hnízdní teritorium typickým a nezaměnitelným zpěvem podobným hlasu všeobecně známé kukačky, nikoliv však dvojslabičném, ale přednášeném v jedné tónině trojslabičně. Tohoto zpěvu si všiml již zakladatel vědeckého názvosloví K. Linné a pojmenoval jej rodovým jménem Upupa, což plně vystihuje rytmus zpěvu.

V období vychovávání mláďat však žije velmi skrytým a opatrným způsobem života a na pastvinách, kde shání živočišnou potravu v trusu přežvýkavců, je plachý. Hnízdo si staví ve stromových dutinách, pískovnách v zemních norách, nebo i v hromadě kamení. Mláďata jsou poměrně s ohledem na lidský vkus poměrně nevzhledná a mají silně vyvinuty nadocasní žlázy s páchnoucím výměškem, kterým jsou schopna zasáhnout případného predátora. Lze si jen přát, aby se u nás zalíbilo i nové generaci mladých ptáků a v následujícím roce se k nám opět v hojnějším počtu navrátila.

autor:
Karel Filip

datum vydání:
1. listopadu 2010


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.