Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

O králi s korunkou

autor: Karel Filip
Nemíním vám vypravovat žádné pohádky ani pověsti. Chci se pouze zmínit o vzácném ptáku, který se opět usidluje v naší krajině, ze které byl nevhodnými zemědělskými zásahy téměř vypuzen. Jeho jméno je dudek chocholatý.

Je to pták velmi atraktivního vzhledu, avšak v přírodě je snadno přehlédnutelný. Navíc je naše populace, kterou tvoří 4 až 5 párů na Českolipsku poměrně velmi plachá. V posledních letech pravidelně sleduji jeho hnízdění v oblasti Provodínských kamenů, kde jsem měl štěstí pozorovat jeho ladné pohyby a temperament při vyhledávání potravy. Přilétá k nám z Afrických polopouští brzy z jara a okamžitě si začne označovat své hnízdní teritorium typickým a nezaměnitelným zpěvem podobným hlasu všeobecně známé kukačky, nikoliv však dvojslabičném, ale přednášeném v jedné tónině trojslabičně. Tohoto zpěvu si všiml již zakladatel vědeckého názvosloví K. Linné a pojmenoval jej rodovým jménem Upupa, což plně vystihuje rytmus zpěvu.

V období vychovávání mláďat však žije velmi skrytým a opatrným způsobem života a na pastvinách, kde shání živočišnou potravu v trusu přežvýkavců, je plachý. Hnízdo si staví ve stromových dutinách, pískovnách v zemních norách, nebo i v hromadě kamení. Mláďata jsou poměrně s ohledem na lidský vkus poměrně nevzhledná a mají silně vyvinuty nadocasní žlázy s páchnoucím výměškem, kterým jsou schopna zasáhnout případného predátora. Lze si jen přát, aby se u nás zalíbilo i nové generaci mladých ptáků a v následujícím roce se k nám opět v hojnějším počtu navrátila.

autor:
Karel Filip

datum vydání:
1. listopadu 2010


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2021 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.