Pomáháme vodním ptákům přežít zimu

autor: Česká společnost ornitologická
Nepříznivé zimní počasí, mrazivé noci a sněhová pokrývka znepříjemňují život nejen lidem, ale i u nás zimujícím vodním ptákům. Desítky až stovky kachen divokých, labutí, racků, lysek a někde i ojediněle polák chocholačka, hvízdák eurasijský, ostralka štíhlá, kachnička mandarínská nebo karolínská, slípka zelenonohá nebo labuť zpěvná přečkávají zimu díky dobrým lidem, kteří je přikrmují.

Nejvhodnější potravou pro ně jsou menší kousky nakrájeného nebo rozlámaného vysušeného bílého pečiva a chleba. V žádném případě na nich nesmí být plíseň, ptáci by se mohli přiotrávit a uhynout. Můžeme jim podávat i pšenici, oves a kukuřici.

Občas se mezi zimujícími vodními ptáky ve městech objevují i ornitology vyhledávané rarity, jako je například labuť zpěvná, která letos opět zimuje na řece Moravě v Kroměříži. Ostralky štíhlé zimují v Lanškrouně a také v Brně – Bystrci na řece Svratce. Cizokrajné kachničky mandarínské se vyskytující v Praze, v Benátkách nad Jizerou, v Českých Budějovicích, ve Vodňanech, v Brně, v Olomouci, v Prostějově, v Přerově a i na dalších místech.

Pokud někde uvidíte další vzácné a ojedinělé vodní ptáky, dejte prosím vědět ornitologům. Možná se stanete objeviteli další rarity. Můžete napsat, případně poslat fotku pozorovaných druhů na e-mail: mosprerov@seznam.cz.

A pokud byste chtěli našim opeřencům pomoci také na jaře a v době hnízdění, navštivte internetové stránky Moravského ornitologického spolku: www.mos-cso.cz, kde najdete další rady a návody na výrobu ptačích budek, napajedel a koupadel, na výsadbu živých plotů a na první pomoc při nálezu zraněných ptáků nebo mláďat.

Jiří Šafránek, místopředseda
Moravský ornitologický spolek - pobočka ČSO



autor:
datum vydání:
15. února 2011


Diskuze k článku „Pomáháme vodním ptákům přežít zimu“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!