Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Atlas energetických rostlin využitelných v našich podmínkách - 1

autor: Lenka Kadlíková
Spalování biomasy je jeden z mála způsobů, jak efektivně využít pro výrobu elektřiny a tepla obnovitelné zdroje i v České republice. Jedním z důvodů, proč se zatím tento ekologický způsob výroby elektřiny a tepla u nás tolik nerozšířil je především to, že ne každá rostlina využívaná pro tento účel v zahraničí najde dobré podmínky pro růst i v České republice.

Zářným příkladem je tabák. Jedna z nevýnosnějších rostlin, které se pro energetiku pěstují. Dalším problémem je samozřejmě legislativa. Spousta rostlin využívaných v sousedních zemích, které mají podobné podmínky pro pěstování jako my, není dosud legislativně schválena a to samozřejmě brzdí rozvoj pěstování těchto rostlin i u nás.

Co musí rostlina splňovat, aby mohla být využita jako energetická?

Jedním z požadavků je nenáročnost na složení půdy a klimatické podmínky. Právě s klimatem má Česká republika největší problémy. Počítá se totiž, že se pro pěstování těchto rostlin použijí lokality, které nejsou vhodné pro pěstování obilí a jiných konzumních rostlin. Čili horské lokality, nějakým způsobem zamořená nebo méně úrodná půda.

Dalším kritériem je výnosnost rostliny, která by neměla klesnout pod 15t/ha sušiny rostlinné biomasy a přitom z nich získáme desetkrát tolik energie oproti množství energie vložené do výroby.

Druhy rostlin

Nejpoužívanější fytopalivo u nás je stále dřevní odpad nebo sláma. V současné době se uvažuje o masivnějším použití těchto dalších rostlin:

Topinamur hlíznatý - Helianthus tuberosus

Tato až tři metry vysoká rostlina se pěstuje především pro své hlízy, které mají nasládlou chuť a dobře se hodí jako krmení pro hospodářská zvířata. Jedná se o první jarní zeleninu, která může nahradit například ředkvičku. Topinamur hlíznatý je také vhodná pro diabetiky - obsahuje totiž inulin, cukr vhodný pro diabetiky. Hlízy topinamuru také blahodárně působí na naši trávící a oběhovou soustavu.

Tato rostlina má ráda kyprou půdu. Pozor však na výživnou půdu, aby se vám záhon nevymkl z rukou a neměli byste topinamuru celou zahradu. Pro energetiku je výhodná především díky výnosu, který můžete očekávat kolem 100t/Ha. Léčivé hlízy je tedy škoda pálit, mají i jiný než energetický význam.

Ozdobnice čínská - Miscanthus sinensis Anderss

Jedná se o víceletou trávu pocházející z Asie. Jedná se o rostlinu z čeledí lipnicovitých. Daří se jí na humózních písčitých půdách mírně kyselého charakteru s dostatečným množstvím srážek. Lépe se jí daří v teplejším podnebí. V naší republice ji lze tedy pěstovat v Polabí, na jižní Moravě a Hané. U nás však nejspíš nedosáhneme maximálních výnosů, které činí až 40 t/ha, protože je zde méně srážek, než by rostlina potřebovala. Ozdobnice má ještě jednu nevýhodu. V našich klimatických podmínkách nedozrává, takže není možné získat semena. Množí se tedy vegetativně kořenovými oddénky nebo generativně v laboratořích. Tam pak z oplodněných vajíček pěstují nové sazenice, které jsou nejnákladnější z celého procesu pěstování a zpracování. Výhodou je již zmíněný velký výnos. Mimo výroby elektřiny se hodí díky velkému obsahu celulózy i na výrobu buničiny.

Chrastice rákosovitá - Phalaroides arundinacea

Další rostlina z čeledi lipnicovitých. Po České republice je přirozeně rozšířena. Jedná se o největší druh trávy vůbec, dorůstá až dvou metrů. Je dost náročná na vodu a živiny, ale velmi nenáročná na agrotechniku. V dobrých podmínkách, čili dostatku vláhy a hnojiv, lze dosáhnout výnosů kolem 18t/ha. Jako hnojivo se například ve Švédsku osvědčil čistírenský kal. Náklady na celý proces jsou i přes menší výnosy nižší než u uhlí. Její hlavní výhodou pro nás je její odolnost vůči drsnějšímu podnebí na horách, nevadí jí mrazíky, ale krátkodobé zavodnění.

Tak to jsou první tři vlaštovky z řady rostlin vhodných pro energetiku, které si zde postupně představíme.

autor:
Lenka Kadlíková
email: lenka@priroda.cz
www stránky: http://www.priroda.cz

datum vydání:
10. srpna 2004


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.