Na jižní Moravu se zatoulala kajka mořská

autor: Jiří Šafránek
Každoročně se v České republice objevují některé druhy ptáků, kteří se k nám zatoulají jen ojediněle, vzácně nebo zcela výjimečně. Jedním z nich je i kajka mořská. Jak už její jméno napovídá, tak jde o mořského ptáka, tedy přesněji kachnu.

Jejím domovem je mořské pobřeží Skandinávie, Islandu a Skotska. Zimu pak tráví na pobřeží jižní Anglie a severozápadní Evropy.

Kajky mořské se do střední Evropy zatoulávaní jen výjimečně a většinou jde o mladé nezkušené ptáky, kteří zabloudí v době tahu. I pro ornitology je proto velkým překvapením, že se nyní červnu objevila kajka mořská na jižní Moravě u Ostrožské Nové Vsi. Navíc jde o krásně vybarveného dospělého samce ve svatebním šatě. Neměl by se tedy toulat po jižní Moravě, ale hnízdit na severu Evropy.

Vzhledem k tomu, že jde o dospělého ptáka, který je podle ornitologů na první pohled zdráv a v dobré kondici, tak se dá očekávat, že se u nás dlouho nezdrží a odletí zpět na sever Evropy.

Poznámka redakce:
Peří tohoto nádherného ptáka se používá do nejluxusnějších péřových přikrývek a polštářů, které lze sehnat. Získává se ručním sběrem z hnízd. Samozřejmě ale až v době, kdy jsou hnízda opuštěná. Za rok se posbírá jen pár kilo tohoto peří. Je tedy velmi vzácné a drahé.

foto:Adolf Goebelautor:
Jiří Šafránek
místopředseda Moravského ornitologického spolku

datum vydání:
12. června 2011


Diskuze k článku „Na jižní Moravu se zatoulala kajka mořská“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!