Ornitologové o prázdninách nahrávají strnady. Připojte se také!

autor: Česká společnost ornitologická
I v prázdninových vedrech zpívá strnad obecný, pták roku 2011. Ornitologové proto stále vyrážejí do terénu s nahrávacími zařízeními a s cílem pořídit nahrávku jeho hlasu.

Pomocí nahrávek hlasů strnada, které pořizují lidé na mobilní telefony nebo videokamery, se snaží ornitologové zjistit, zda přes území Česka prochází hranice mezi dvěma hlavními nářečími strnadů.

„Z nahrávek, které nám již přišly, víme, že hranice mezi nářečími naším územím skutečně prochází,“ říká Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické. „Nevíme ale zatím, zda je hranice ostrá nebo zda má širokou přechodovou zónu. Nevíme, kudy přesně vede. Proto budeme vděční za každou další nahrávku.“

Nářečí českých strnadů je unikátní projekt České společnosti ornitologické, je typickou ukázkou tzv. citizen science — občanské vědy. K jejím výsledkům mohou dospět vědci jen ve spolupráci s širokou veřejností. A právě tak je tomu i se strnadem. Nahrávky sice analyzují odborníci na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, ale v terénu pořizují nahrávky desítky amatérů.

„Právě prázdniny jsou vhodnou dobou pro nahrávání strnadů,“ zdůrazňuje Vermouzek. „Zatímco většina ostatních ptáků již pomalu umlká, strnada na keři mezi poli uslyšíme pravidelně alespoň do konce července. A navíc v době dovolených máme možnost pořídit nahrávky i na odlehlých místech, odkud zatím záznamy chyběly.“

Ornitologové proto vyzývají všechny, kdo chtějí strávit léto aktivní a užitečnou formou, aby vyrazili do polí a na okraje lesů a na digitální fotoaparát, videokameru či mobilní telefon zaznamenali zpěv strnadů. Podrobné návody včetně seznamu otestovaných zařízení a mapy s označenými již došlými nahrávkami jsou na webu www.birdlife.cz/strnad.html. Vylosovaní účastníci se mohou těšit na pěkné věcné ceny, z nichž první je kvalitní dalekohled věnovaný firmou BestPatron.eu.

Kontakt: Zdeněk Vermouzek, verm@birdlife.cz, 773 380 285

poznámka:
Nářečí českých strnadů je unikátní projekt, který vede jako doplňkovou akci ke kampani Pták roku Česká společnost ornitologická spolu s Přírodovědeckou fakultou UK v Praze, Ústavem biologie obratlovců Akademie věd ČR a Meteorem, populárně-vědeckým magazínem Českého rozhlasu.
autor:
Česká společnost ornitologická
www stránky: http://www.birdlife.cz

datum vydání:
7. července 2011


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.