Ruční výroba papíru
Začneme ve starověké Číně
Právě tam byl vynalezen papír. Dnešní ruční výroba vychází právě z technologie, kterou využíval i Cchaj Lun, kterému se připisuje vynález papíru. Oproti Lunovi však máme několik výhod. Jednou z nich je veliká zásoba starého papíru, která přímo volá po tom abychom jej použili. Lun používal především vlákna rostlin, kůru stromů a staré hadry, které ručně lámal drtil a míchal do chvíle, kdy vzniklo hladké těsto.. My použijeme mixér.
Důležitý je druh papíru
Na domácí výrobu papíru se nehodí jakýkoli papír. Nejlepší je černobílý novinový papír, který dodá novému papíru přírodní vzhled. Použít lze i letáky. Nesmí však být na křídovém či voskovém papíře. Takovýto papír dodá novém papíru pestrobarevný vzhled. Voskový či křídový papír je špatně rozklířitelný (rozmočitelný).
Co budete potřebovat
Novinový či letákový papír, který není voskovaný nebo křídový
Velkou nádobu na rozmočení papíru
Mixér
Dvoudílný rám
Čtvercovou misku větší než rám
Houbičku
Noviny na sušení
Materiál na ozdobení
Den předem je třeba papír nechat rozmočit
Den před plánovanou výrobou papíru papír natrháme na malé kousíčky a vložíme do nádoby. K papíru přidáme tolik vody aby byly ponořeny všechny kousky papíru. Směs necháme máčet do druhého dne.
Manžela poprosíme aby nám vyrobil rám na které budeme papírovou hmotu roztírat
Síto se bude skládat ze dvou částí. Na každou z nich budete potřebovat dřevěný rám a na jednu jemné síto. Čím jemnější tím bude mít papír jemnější strukturu. Ze dřeva je třeba udělat dva stejně velké rámečky, které určí rozměr papíru. Na jeden z rámečků upevníme síto a druhý opatříme z boku kousky dřeva tak, aby se samotný rám dal upevnit na rám se sítem.
Rozmočený papír rozmixujeme
Z rozmočeného papíru musíme vytvořit těsto. Nejsnadnější způsob jak to udělat je rozmočený papír nalít do mixéru spolu s vodou v poměru 100g papírové suroviny na 10l vody. Směs rozmixujeme do hladka.
Směs vylijeme do čtvercové mísy do které po té ponoříme rámeček
Rozmixovanou směs vylijeme do čtvercové misky, která bude větší než rámeček. Do naplněné mísy ponoříme celý rámeček ( rám i síto) tak, aby nahoře byl samotný rám a pod ním rám se sítem (síto se bude dotýkat samotného rámu).
Po vyjmutí necháme rámeček se směsí odkapat. Po té si vezmeme na pomoc houbičku
Po té co z rámečku odkape voda můžeme schnutí urychlit pomocí houbičky, která odsaje další přebytečnou vodu. Důležité je aby byl rámeček vždy ve vodorovné poloze aby nedošlo ke slití směsi k jedné straně.
Po zaschnutí papír vyklopíme na noviny
Ve chvíli, kdy papír dostatečně zaschne (délka schnutí záleží na tloušťce papíru) – jde ze síta vyklopit, sundáme vrchní rám a místo něj na nový ještě vlhký papír položíme noviny a síto s novinami otočíme novinami dospod. Nový papír tak vyklopíme ze síta a necháme na novinách zaschnout. Schnutí můžeme urychlit na topení, pozor ale aby se papír nepokroutil. Musí být na tvrdé rovné podložce a zatížen další rovnou deskou. Dobře se dá použít i sušička fotografie, kterou možná ještě najdete někde na půdě.
Hladký papír uděláte pomocí látky a žehličky
Pokud chcete aby byl papír hladký, můžete jej přes látku opatrně přežehlit
Zdobení – aneb fantazii se meze nekladou
A teď už stačí papír jen dozdobit například krásnými podzimními přirodninami jako jsou třeba listy, či na něj něco namalovat. Pozor ale na fixy a vodové barvy. Na papíře se budou rozpíjet. Pro toto použití je třeba papír zaklížit škrobovým přípravkem. Papír lze také třeba použít jako originální balící papír na dárky. Do ručního papíru zabalený dárek se hodí dozdobit například větvičkou a přírodní ozdobou třeba ze slámy či dřeva. Krásná jsou i různě nazdobená přáníčka z tohoto papíru. Tento papír se velmi hodí i třeba jako pasparta pod fotografii či obrázek.
autor:
Diskuze k článku „Ruční výroba papíru“
Další články na podobné téma | ||
---|---|---|
Skořice – kůra nejen do štrúdlu | Ne každý vánoční balicí papír patří do modrého kontejneru | Neodpírejme si kapra |
zobrazit více článků... |