Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Ruční výroba papíru

Pomalu nám začíná podzim a s ním období sychravého počasí do kterého se nám vůbec nechce. Co tedy dělat doma? Jak zabavit děti aby neseděli před televizí či počítačem? Co takhle zkusit vyrobit si vlastní ozdobný papír? Krom zábavy především při jeho výzdobě to má ještě jednu velikou výhodu. Zbavíte se starého novinového papíru.

Děti vyrábí papír - klikněte pro zobrazení detailuDěti vyrábí papír

Začneme ve starověké Číně

Právě tam byl vynalezen papír. Dnešní ruční výroba vychází právě z technologie, kterou využíval i Cchaj Lun, kterému se připisuje vynález papíru. Oproti Lunovi však máme několik výhod. Jednou z nich je veliká zásoba starého papíru, která přímo volá po tom abychom jej použili. Lun používal především vlákna rostlin, kůru stromů a staré hadry, které ručně lámal drtil a míchal do chvíle, kdy vzniklo hladké těsto.. My použijeme mixér.

Důležitý je druh papíru

Na domácí výrobu papíru se nehodí jakýkoli papír. Nejlepší je černobílý novinový papír, který dodá novému papíru přírodní vzhled. Použít lze i letáky. Nesmí však být na křídovém či voskovém papíře. Takovýto papír dodá novém papíru pestrobarevný vzhled. Voskový či křídový papír je špatně rozklířitelný (rozmočitelný).

Co budete potřebovat

Novinový či letákový papír, který není voskovaný nebo křídový
Velkou nádobu na rozmočení papíru
Mixér
Dvoudílný rám
Čtvercovou misku větší než rám
Houbičku
Noviny na sušení
Materiál na ozdobení

Den předem je třeba papír nechat rozmočit

Rám na výrobu papíru - klikněte pro zobrazení detailuRám na výrobu papíru Den před plánovanou výrobou papíru papír natrháme na malé kousíčky a vložíme do nádoby. K papíru přidáme tolik vody aby byly ponořeny všechny kousky papíru. Směs necháme máčet do druhého dne.

Manžela poprosíme aby nám vyrobil rám na které budeme papírovou hmotu roztírat

Síto se bude skládat ze dvou částí. Na každou z nich budete potřebovat dřevěný rám a na jednu jemné síto. Čím jemnější tím bude mít papír jemnější strukturu. Ze dřeva je třeba udělat dva stejně velké rámečky, které určí rozměr papíru. Na jeden z rámečků upevníme síto a druhý opatříme z boku kousky dřeva tak, aby se samotný rám dal upevnit na rám se sítem.

Rozmočený papír rozmixujeme

Mixování - klikněte pro zobrazení detailuMixování Z rozmočeného papíru musíme vytvořit těsto. Nejsnadnější způsob jak to udělat je rozmočený papír nalít do mixéru spolu s vodou v poměru 100g papírové suroviny na 10l vody. Směs rozmixujeme do hladka.

Směs vylijeme do čtvercové mísy do které po té ponoříme rámeček

Rozmixovanou směs vylijeme do čtvercové misky, která bude větší než rámeček. Do naplněné mísy ponoříme celý rámeček ( rám i síto) tak, aby nahoře byl samotný rám a pod ním rám se sítem (síto se bude dotýkat samotného rámu).

Po vyjmutí necháme rámeček se směsí odkapat. Po té si vezmeme na pomoc houbičku

sušení - klikněte pro zobrazení detailusušení Po té co z rámečku odkape voda můžeme schnutí urychlit pomocí houbičky, která odsaje další přebytečnou vodu. Důležité je aby byl rámeček vždy ve vodorovné poloze aby nedošlo ke slití směsi k jedné straně.

Po zaschnutí papír vyklopíme na noviny

Ve chvíli, kdy papír dostatečně zaschne (délka schnutí záleží na tloušťce papíru) – jde ze síta vyklopit, sundáme vrchní rám a místo něj na nový ještě vlhký papír položíme noviny a síto s novinami otočíme novinami dospod. Nový papír tak vyklopíme ze síta a necháme na novinách zaschnout. Schnutí můžeme urychlit na topení, pozor ale aby se papír nepokroutil. Musí být na tvrdé rovné podložce a zatížen další rovnou deskou. Dobře se dá použít i sušička fotografie, kterou možná ještě najdete někde na půdě.

Hladký papír uděláte pomocí látky a žehličky

Pokud chcete aby byl papír hladký, můžete jej přes látku opatrně přežehlit

Zdobení – aneb fantazii se meze nekladou

A teď už stačí papír jen dozdobit například krásnými podzimními přirodninami jako jsou třeba listy, či na něj něco namalovat. Pozor ale na fixy a vodové barvy. Na papíře se budou rozpíjet. Pro toto použití je třeba papír zaklížit škrobovým přípravkem. Papír lze také třeba použít jako originální balící papír na dárky. Do ručního papíru zabalený dárek se hodí dozdobit například větvičkou a přírodní ozdobou třeba ze slámy či dřeva. Krásná jsou i různě nazdobená přáníčka z tohoto papíru. Tento papír se velmi hodí i třeba jako pasparta pod fotografii či obrázek.

Fotogalerie k článkuUkázky nazdobeného papíru - klikněte pro zobrazení detailuUkázky nazdobeného papíru - klikněte pro zobrazení detailuUkázky nazdobeného papíru - klikněte pro zobrazení detailu
Debata k článku 'Ruční výroba papíru'

Reklama

Tapety na plochu


tapeta Žirafa

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2020 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz