Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Jsou větrné elektrárny řešením problémů s oteplováním?

autor: Petr Kadlík
Na jasnou otázku je vždy minimálně zcela jasná odpověď. Jasná, ale špatná odpověď. Větrné elektrárny možná pomůžou řešit problémy globálního oteplování, mohou ale naopak samy způsobovat lokální až regionální oteplování v místech instalace.

Větrné klima na řadě míst USA je pro energetiku postavenou na větrných elektrárnách mimořádně vhodné. Proto je jen logické, že v posledních letech propukla výstavba „větrníků“ na plné obrátky a situace se v budoucnu jen těžko změní. Naopak se předpokládá ještě rychlejší rozšiřování počtu elektráren. Nejsou s tím spojené ale i nějaké na první pohled neviditelné dopady na životní prostředí?

Právě na tuto otázku se pokusil odpovědět tým amerických vědců Liming Zhou, Yuhong Tian, Somnath Baidya Roy, Chris Thorncroft, Lance F. Bosart a Yuanlong Hu. Výzkum byl zaměřen na lokalitu západního Texasu. Fungují zde čtyři z největších větrných farem a jsou zde proto ideální podmínky pro podobný výzkum.

Při výzkumu proběhla velmi důkladná analýza satelitních snímků regionu z let 2003 až 2011 a výsledky jsou rozhodně zajímavé. V místech vysoké koncentrace větrných elektráren byla v noci naměřena teplota půdy až o 0,72°C vyšší než v lokalitách nezastavěných elektrárnami. Tato změna se může na první pohled zdát jako nepatrná a bezvýznamná, ale kromě změny teploty dochází i ke snížení množství páry ve vzduchu. A v této kombinaci už je vliv na místní zemědělství i přírodu obecně poměrně významný a hodný zamyšlení. Někdy prostě

Pokud Vás zajímá celý výzkum tak si ho můžete přečíst na webu Nature.com. Upozorňuji ale, že pro neregistrované čtenáře magazínu Nature je kompletní článek s výzkumem placený :-(

Mimochodem – v několika médiích se dalo narazit v souvislosti s tímto výzkumem na informaci, že větrné elektrárny zvyšují globální oteplování. To je samozřejmě nesmysl, výzkum hovoří o lokální změně klimatu.

autor:
Petr Kadlík
email: petr@priroda.cz
www stránky: http://www.priroda.cz

datum vydání:
4. května 2012


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2021 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.