Co se čeká od ekologa

autor: Antonín Lágner
Když jsem se začal zajímat o životní prostředí a věci s ním spojené tak jsem neměl valnou představu co všechno to obnáší. Po konci základní školy jsem se rozhodl životní prostředí studovat. Nastoupil jsem na speciální školu, zabývající se jen životním prostředím. Ti, co si mysleli že jde jen o srandu jako velkohubí pseudo ekologové rázem poznali, že životní prostředí, jeho ochrana a obnova vyžaduje velké úsilí a také znalosti. Ano chránit ŽP je dnes problém, který někteří přehlížejí, jiní si jej přehazují jako horký brambor a jiní se jej snaží řešit. Já sám se považuji za člena skupiny co se snaží věci řešit.

A teď k tématu: Co jsem se musel naučit? Předně přírodní vědy (u některých alespoň základy). Geologie, geografie, matika, fyzika a hlavně chemie a biologie. No a pak ještě odborné: ekologie, ochrana ŽP, monitorování a ekologické analýzy, odpadové hospodářství, hygiena, krajina, rekultivace a meliorace, a nezbytná právní orientace v zákonech souvisejících s ŽP. Tohle zvládnout není jednoduché, ale ani zas nepřekonatelně složité jak se může zdát. Stačí jen chtít poznávat a mít tu možnost. To bylo to, co musí zvládnout člověk, jenž chce být ekologem na plný úvazek. Většina lidí se stane spíše ekologem amatérem. No, ten tohle samozřejmě znát nemusí, ale alespoň něco by znát mohl. Předně by měl mít základní znalosti co přírodě škodí a co pomáhá.

To je občas diskutabilní. Vezměme si příklad: Temelín škodí anebo pomáhá! Hlavní argument odpůrců je radioaktivita. Ano je pravda že nepatrné množství uniká vždy. Ale je také pravda, což odpůrci neříkají, že spalovny fosilních paliv také produkují radioaktivitu. On totiž každý živý organismus obsahuje přinejmenším několik radioaktivních izotopů. Známý je například radioaktivní uhlík 614C který je v přírodě obsažen v méně než 0.01% ale je. A tak to by se dalo pokračovat.

Plastový obal nebo papírový? Také diskutabilní. Pokud je použito pouze jednoduchého plastového obalu a více papírových, je možné že celková zátěž spotřeby energie na výrobu bude u papírového dokonce vyšší než u plastového. Papírový je zase biodegradabilní. Pokud se chce člověk rozhodnout měl by si najít více argumentů pro i proti. Hlavní co by si měl člověk rozhodnout je co od toho, že začne chránit přírodu, očekává? Ptát se co můžu pro své okolí udělat (ekologie - nauka o vztahu organismů k prostředí) a ne co z toho budu mít. Kde se mi to projeví na penězích. Pro většinu lidí je stále nepřekousnutelné uvažovat jinak než proč bych se zabýval něčím z čeho nebudu mít ani korunu, naopak do toho nějaký peníz musím dát, nebo přinejmenším trochu práce a námahy.

A teď bych odpověděl na otázku z nadpisu: Co se čeká od ekologa? Čeká se že bude dělat takové činnosti, které by vedly k rozvoji jeho, společnosti, ale takovým způsobem jenž by nevedl k poškozování přírody na naší planetě.

To je důležité: ne se někde přivazovat na vrata, rozbíjet laboratoře, blokovat přístavy... ale myslet a jednat v zájmu lidí a přírody.autor:
datum vydání:
3. března 2004


Diskuze k článku „Co se čeká od ekologa“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!