Rubrika: KOMENTÁŘE

„Musíme ukončit operaci Gréta“ shodli se kandidáti na europoslance: To, že otázka Klimatické změny je a bude…
To, že otázka Klimatické změny je a bude ústředním tématem, které bude v příštích letech EU řešit, je neoddiskutovatelný fakt. A nejde jen o udržitelnější průmysl a zemědělství, ale i riziko klimatické migrační vlny. V předvolební debatě na ČT došlo k velmi vzácné shodě mezi všemi diskutéry. Současnou Zelenou dohodu pro Evropu je nutné upravit tak, aby odpovídala současné situaci a byla „polidštěna“ . Otázkou ale je, jak toho dosáhnout.
Ochrana životního prostředí top tématem Eurovoleb – díky Green dealu: Dala jsem si tu práci a pročetla jsem volební…

Ochrana životního prostředí top tématem Eurovoleb – díky Green dealu

7. květen 2024, Lenka Kadlíková
Dala jsem si tu práci a pročetla jsem volební programy všech politických stran a uskupení kandidujících za ČR do Evropského Parlamentu. Zjistila jsem jednu pozitivní věc. Ve všech programech se hodně řeší Green deal – Zelená dohoda pro Evropu. Otázka ochrany životního prostředí se tak konečně dostala do popředí zájmu politiků.
Babyboom u lidoopů v ZOO Praha: To, že se v ZOO Praha občas narodí u goril…

Babyboom u lidoopů v ZOO Praha

3. květen 2024, Lenka Kadlíková
To, že se v ZOO Praha občas narodí u goril mládě, není nijak překvapující. Po narození prvního českého gorilího mláděte , Moji, jsme si na to už zvykli. Aktuálně jsou však v rezervaci Dja dva kojenci najednou. A další je u orangutanů.
Množící se útoky medvědů na Slovensku – co je špatně: Poslední dobou se začínají na Slovensku množit…

Množící se útoky medvědů na Slovensku – co je špatně

20. březen 2024, Lenka Kadlíková
[ téma: medvěd, slovensko ]
Poslední dobou se začínají na Slovensku množit střety medvědů s člověkem. Novinové titulky jsou však často velmi zavádějící. Buď vyloženě k útoku nedošlo nebo byl útok vyprovokován chybou člověka. Ubránit se medvědovi je takřka nemožné, je však několik věcí, které pomohou se napadení vyhnout. Včetně potřebné regulace jedinců, kteří si zvykli na lidi.
Proč mě letos netěší bledule: Bledulky a sněženky patří k mým…

Proč mě letos netěší bledule

8. březen 2024, Lenka Kadlíková
[ téma: jaro, bledule. klima ]
Bledulky a sněženky patří k mým nejoblíbenějším rostlinám. Letos mě ale pohled na ně tolik netěší. I u nás těsně pod Krkonošemi, už delší dobu plně kvetou. Mnohde je to i o měsíc dřív než obvykle. Příroda zareagovala na velmi teplý únor a začala se nezvykle brzy probouzet, což může být problém.
„Kde jsou hranice environmentálního aktivismu?“ ptají se aktivisti: Náhodou jsem narazila na nové číslo jednoho…

„Kde jsou hranice environmentálního aktivismu?“ ptají se aktivisti

7. listopad 2023, Lenka Kadlíková
[ téma: environmentální aktivismus, ekoterorismus, hnutí Duha, aktivisté ]
Náhodou jsem narazila na nové číslo jednoho časopisu, který běžně nesleduju. Autoři jednoho z článků položili několika lidem jasnou, ale ne úplně jednoduchou, otázku. Chtěli, aby se zamysleli nad tím, kde jsou podle nich hranice mezi prospěšným a škodlivým aktivizmem v environmentálních tématech. Zrovna od téhle skupiny lidí bych toto téma úplně nečekala. Mile mě to překvapilo. Na stejnou otázku se pokusím odpovědět i já.
Velká pardubická: dostihy, které nejsou dostihy a které bez ohledu na oběti nikdo nikdy nezakáže: Máme za sebou další „legendární“ dostihy v…

Velká pardubická: dostihy, které nejsou dostihy a které bez ohledu na oběti nikdo nikdy nezakáže

10. říjen 2023, Petr Kadlík
[ téma: dostihy, Velká pardubická, koně, cirkus, zákaz, smrt, peníze, Agrofert, hra, Dostihy a sázky ]
Máme za sebou další „legendární“ dostihy v Pardubicích. A také další oběť, na jejíž základě se volá po zrušení Velké pardubické, nebo alespoň smutně proslulého Taxisova příkopu. Ale marná snaha, k tomu jen tak nedojde. Zajímá vás, jak „Velká pardubická steeplechase“ začala a proč bez ohledu na oběti nezmizí ani v budoucnosti?
Jak poznat správného bylinkáře?: V dřívějších dobách, kdy dostupnost lékaře…

Jak poznat správného bylinkáře?

20. září 2023, Blanka Holzäpfelová
[ téma: bylinky, bylinkář, léčení ]
V dřívějších dobách, kdy dostupnost lékaře nebyla takovou samozřejmostí jako dnes, byl bylinkář nebo vesnický léčitel důležitou součástí společnosti. Nejčastěji tuto pozici zaujímaly ženy, tzv. „babky kořenářky“, ale výjimkou nebyli ani „dědkové kořenáři“, tedy muži.
Především Poláci si opět zazávodili na kole na vrchol Sněžky: Koncem srpna se konal tradiční cyklozávod do…

Především Poláci si opět zazávodili na kole na vrchol Sněžky

6. září 2023, Lenka Kadlíková
[ téma: Sněžka, ochrana přírody, turistika, video ]
Koncem srpna se konal tradiční cyklozávod do vrchu Uphill Race Śnieżka, který vede z polské Karpatze na vrchol Sněžky. Je to jediný způsob jak se legálně dostat na Sněžku na kole. Obě správy Krkonošského národního parku jsou k tomu benevolentní.
Ekoaktivisti zakládají požáry, globální oteplování neexistuje: Aneb pohled do komentářů pod články na…

Ekoaktivisti zakládají požáry, globální oteplování neexistuje

1. srpen 2023, Lenka Kadlíková
Aneb pohled do komentářů pod články na sociálních sítích. Takové „malé“ zamyšlení nad tím, jak společnost často vnímá ochránce přírody a co je třeba změnit.
Listování: [ 1 ]  2 | 3 | 4 | 5 další
Celkem 25 stránek, zobrazit poslední stránku.