Děti, vánoce, dárky ... co třeba koně?

autor: Martina Musilová
Blíží se vánoce a čas, kdy se chtě nechtě odebereme do obchodů a budeme se snažit svým nejbližším vybrat něco, co je potěší. Nejvíc se asi těšíme na rozzářené oči našich drobečků. A právě mnozí z nich do dopisu Ježíškovi napíší, že by rádi dostaly zvířecího kamaráda.

Je jistě mnoho možností, co dětem koupit. A jisté možnosti skýtá i výběr domácího mazlíčka. Samozřejmě se musíme ohlížet nejen na to, jaké zvířátko si náš drobeček přeje, ale také na jiné aspekty. Je to například to, jestli se o něho bude starat pouze naše dítě nebo bude-li potřebovat naši pomoc. Také nebudeme nijak nadšeni tím, když zjistíme kolik zvířátko stojí, ale vězte, že takový křeček není finančně náročný a není třeba kupovat ani drahé zařízení a krmivo. Záleží i na věku dítěte a také mnoho z nás má obavy, zda nebude dítě mít např. alergii na chlupy atd.

Právě proto je v rodinách někdy dusná atmosféra, protože se rodiče snaží dítěti vysvětlit právě toto úskalí. Rodina, kde se již nějaký alergik vyskytuje, zpravidla od zvířátka ihned upustí a dítěti se snaží kamaráda vynahradit jinak.

Rodičům, kteří mají strach nejen z alergie, ale také z toho, co potom budou dělat s oním zvířátkem, mohou zkusit něco jiného. V dnešní době je mnoho míst, kde se nacházejí jezdecké kluby, na vesnicích třeba statky, kde se chovají koně. Pro malé děti kolem 8 let by připadal v úvahu poník. Nebojte se, neradím vám, abyste koně koupili. Ale určitě odbouráte situaci ohledně alergií, protože když ji nedej bože u dítěte zjistíte, nemusíte prodávat ani koně, ani sedlo a pomůcky k ježdění.

Když dítě bude docházet do jezdeckého klubu, naučí se ke koním chovat, pečovat o ně, jezdit na nich... Rozhodně si tam může najít i víc kamarádů, než když se bude rozplývat nad akváriem rybiček. Ale nic proti rybičkám.

Koně svým chováním již pomohly mnohým dětem při hippoterapii. Na mnoho z nás působí kůň jako hojivý balzám na duši. Na koni se člověk dokáže krásně uvolnit a zapomenout na starosti všedního dne a to zvlášť při vyjížďkách do přírody. Od nich se můžeme mnohému naučit, pochopíme-li je, jsou dokonalí kamarádi. A vůbec nemusí mluvit jako papoušek.

Prvními kroky je seznámení s koněm a zacházení s ním. Děti se učí, jak ke koním přistupovat, jak je čistit. Zjistí, co vše se koním dává ke žrádlu, co jim škodí a co mají rádi. Naučí se jak vypadá sedlo a uzdečka, které jsou nezbytné k ježdění. Jak se na koně sedlo dává a jak se uzdí. Pak již vědí jak se třeba tzv. místuje box, co se dává jako podklad do boxů... Znají chody koní (krok, klus, cval, trysk... ). Naučí se jistě i něco z historie a tím se obohatí také.

Po seznámení s koňmi a zjištění nezbytných informací jak pro rodiče, tak pro děti, můžeme přistoupit k nákupu nezbytných pomůcek na ježdění. Tím prvním a nejdůležitějším je samozřejmě jezdecká přilba (ta je již samozřejmostí i při jízdě na kole), dále pak jezdecké holiny, které jsou vhodné zejména v mokrém počasí, ale lze je úspěšně nahradit minichapsami. To jsou zpravidla kožené návleky, které se navlékají na botu a chrání tak lýtko a holeň, aby nedocházelo k otlakům. Tyto minichapsy se dají použít i na běžnou obuv, která má hladkou podrážku. Dále koupíme kalhoty-rajtky a k tomu buď nepromokavou bundu nebo termo bundu, ze které uděláme vestu. Samozřejmostí jsou vzadu rozparky pro pohodlný sed. To v případě sychravějšího počasí. Pod to se hodí jakékoli triko ze savějšího materiálu jakým je bavlna. Ruce chráníme rukavicemi, které zabraňují klouzání otěží v rukách, ale i chrání před chladem. V létě nejezdíme v kraťasech, byť je sebevětší teplo. Ale máme lehké kalhoty a vhodné savé triko. Součástí je i bičík a také potřeby pro čištění koně. Jistě se vám zdá, že je toho moc, ale není vše nutné kupovat hned zpočátku. To se týká hlavně čištění na koně, případně bičíku. Je možné koupit věci i na burzách, ale tady platí pravidlo, že se nevyplácí šetřit. Stačí koupit hlavně přilbu a boty. Jistě se během roku najde několik příležitostí, ke kterým se dá zbytek výbavy lehce dokoupit. A v případě, že se vaše ratolest s koňmi příliš neskamarádila, nemusíme si dělat hlavu z utracení velké částky peněz.

Na závěr se můžete podívat na několik stránek. Např. na stránce kone-indiani.cz lze objednat jak letní dětské tábory s koňmi, tak školní výlety nebo indiánské táboření a putování na koních. Je to v malebném prostředí blízko Potštejna u Ústí nad Orlicí. Mezi obcemi Karlštejn a Mořina se nachází hájovna a tady lze kromě vyjížďky na koních mít i objednáno spaní a na své si přijdou i cykloturisté. pohodicka.cz/hajovna Na tomto webu se lze projet nejen na koních, ale i v zimě na saních nebo ve spřežení. Nabízí se zde školy v přírodě a školní výlety a to vše v Jizerských Horách. sweb.cz/konevjizerkach

A ještě je tu Bedřichov u Kutné Hory a tady se můžete na koni projet, zajistit dětem letní tábor, rodině víkendový pobyt a nachází se tady jezdecký oddíl. bedrichov.jizdarna.cz Všude se vám budou věnovat lidé, kteří koním rozumí a nabídnou jistě i jiné a další možnosti vyžití pro celou rodinu.



autor:
datum vydání:
4. listopadu 2004


Diskuze k článku „Děti, vánoce, dárky ... co třeba koně?“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!