Vegetariánství

autor: Antonín Lágner
Tak jsem se zase jednou podíval kolem sebe, a docela mě zaujalo kolik lidí patří mezi příznivce tohoto způsobu života. Co je na tomto láká, jak je to vůbec se stravováním? Je to opravdu tak zdravé jak nám tvrdí? Na to se pokusím odpovědět v tomto článku.

Jako člověk, který není propagátorem tohoto směru jsem nejprve hledal informace na internetu. Překvapilo mě, kolik jsem musel prolézt stránek než jsem našel nějaké smysluplné informace.

Čím tedy argumentují vegetariáni? Jejich argumentů je mnoho. Je mezi nimi hodně dobrých argumentů, ale je také dost těch, které hlásají vyslovené nepravdy a polopravdy:

Člověk není masožravec - neměl by maso jíst. K tomu se dá dodat asi toto: ano člověk není ani masožravec ani býložravec nýbrž všežravec. Proto by měl konzumovat obě složky stravy.

Z hektaru půdy se uživí více lidí rostlinou stravou než stravou živočišnou. To je sice pravda, ale závisí co na té půdě roste. Zkuste konzumovat polní trávu... člověk nemůže trávit celulózu, protože nemá v organismu potřebné symbiontní organismy. Člověk byl původně sběračem, sbíral bobule a podobné věci. Ano, jenže k tomu také lovil drobné živočichy.

Dnes existují plnohodnotné náhrady za maso: Neexistují. Většina stravy se sice dá nahradit, ale několik bílkovin není lidské tělo schopno syntetizovat a v rostlinné potravě se nenalézají.

Chov a porážka nejsou humánní: Na to se dá říci pouze: Jak kde. Záleží na dotyčném chovateli jak se svými zvířaty zachází. V případě že dbá dnešních norem není na chovu ani porážce nic špatného. Ovšem jsou vyjímky, kdy se chovatel nestará a tyto případy poté vidíme často v televizi ve zprávách. Jsou pak často využívány v propagaci vegetariánství na důkaz toho, co se děje se zvířaty během chovu.

Co z toho plyne? Neexistuje jediný rozumný argument pro výhradní vegetariánství.

Jak to je a jak by to mělo být?
Vegetariánství je dneska v módě. Znám několik lidí, kteří se takto stravují pouze z tohoto důvodu. Setkal jsem se i s názory, že správný ekolog nejí maso (třeba při lákání na brigádu od jistého sdružení aktivistů byla slibována pouze veget. potrava). K propagaci jsou využívány mylné informace (výše). Jaké může mít důsledky tento návyk? Nebezpečné je to hlavně u dětí a dorostu. Můžou se objevit poruchy růstu a struktury kostí, poruchy imunitního a endokrinního systému, poruchy učení a soustředění, u žen může dojít k poruše menstruačního cyklu, poruše vývoje plodu. Toto jsou pouze některé důsledky, které se mohou ale také nemusí vyskytnout. To, že známý je vegetarián a přesto je zdravý neznamená, že já budu také zdravý. Stal se případ, že rodiče ortodoxní vegetariáni neposkytovaly dítěti žádnou živočišnou stravu. Když na ně vtrhla policie, dítě nemělo vyvinuté kosti, nesneslo světlo, bylo značně alergické.

Jak by to tedy mělo být? Jak jsem již v několika svých článcích psal, nejlepší je zásada rozumného středu. Rozhodně bychom neměli jíst každý den maso, ale také bychom se jej neměli úplně zříkat. Pokud se jde od středu k jakémukoliv extrému, organismu to neprospěje, ale naopak uškodí. Maso by se mělo konzumovat hlavně kvalitní a s rozumem. Pak nehrozí žádné z nebezpečí o kterých se nás snaží vášniví propagátoři vegetariánství přesvědčit, a také nám nehrozí že by našemu organismu něco důležitého chybělo. Držte se zásady "všeho s mírou", dejte na svůj rozum a nepodléhejte falešným informacím ale ověřte si je. Co je člověk člověkem, jí to co je a neměl by se z nějakého hloupého rozmaru něčeho stranit.

A abych byl objektivní, musím dodat že jsou i lidé kterým určité maso (nebo maso vůbec) zkrátka nechutná a tak ho jednoduše nejí, nebo jsou lidé kteří jsou na určité láky v mase alergičtí nebo jim nedělá dobře. Jenže těchto lidí je mezi vegetariány poskromnu. Je jen na Vás co budete jísti, ale pamatujte si že Vaše rozhodnutí může ovlivnit i Vaše případné potomky.



autor:
datum vydání:
10. listopadu 2004


Diskuze k článku „Vegetariánství“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!