Inspirace přírodou (2. díl) – i chovaná zvířata mohou být bez nemocí

autor: Stanislav Kunc
Protože historie medicíny - to je jeden velký soubor omylů a kde brát tu důvěru, že zrovna dnes již tomu tak není ? Myslím, že za 500 let se lidé na dnešní léčebné postupy budou dívat ale ouplně stejně jako my na středověké pouštění žilou. Tak si zas tak moc nefanděme, v jaké to osvícené a světaznalé době žijeme :-) Naproti tomu přírodní zákony platí již miliardy let a ještě nějakou tu dobu platit budou..

Přejděmež tedy k onomu srovnání :
surovina chovaný pes přirozeně volně žijící pes
syrové maso včetně mršin - cca. 90% jeho stravy
syrové kosti a krev - cca. 9% jeho stravy
výkaly býložravců - zbytek jeho stravy
syrové ořechy, ovoce ? % zbytek jeho stravy
čerstvá tráva, byliny cca. 0,5 % jeho stravy zbytek jeho stravy
obilí, obilné výrobky (navíc tepelně zpracované) cca. 50-80 % jeho stravy -
mléko (navíc jiného živočišného druhu - býložravce (!!) a po pasteraci = tepelná úprava) jak který pes ale bohužel i toto dostává :-( -
tepelně zpracované maso cca. 20-40 % jeho stravy -
sůl, koření ? % -
tepelně zpracované kosti ? % -
tepelně zpracovaná zelenina, ovoce cca. 10-15 % jeho stravy -
cukr "množství větší než žádné" -
omáčky, bonbony, čokoláda, luštěniny atd atd. ? % -

Tedy jak vidíme - až na nepodstatnou kapitolu "čerstvá tráva" a trochu těch ořechů či ovoce zbývajících cca. 98% stravy je u těchto dvou diametrálně odlišná.

No a nastává kritická chvíle rozhodnutí - dát na názor lidí, byť s několika tituly před jménem a za jménem nebo na matku přírodu ? Kdo z nich lépe ví jak vypadá ta správná zdravá výživa psa ? Já osobně jsem ve svém chovu volil radši tu přírodu... a vyplácí se.

1.pes - Bella

Fenka, kříženec, stáří 4 roky, středního vzrůstu, 11 kg. Bellu jsme si jako 3 měsíční pořídili v útulku. Byla odchycena na ulici, co bylo předtím ví jen pánbů.

2.pes - Adélka Růžová
Fenka, trpasličí jezevčík, stáří 2,5 roku, 5,7 kg. Adélka si nás našla sama, když jako 6ti měsíční přišla s jedním z mých synů z procházky. Původního majitele se nepovedlo vypátrat a tak pro svoji roztomilost (proto to příjmení "Růžová" :-) u nás už zůstala.

Stravování
Oba psi od té chvíle co jsou u nás dostávají ze 100% pouze a jen to co doporučuje příroda. V klasické masně pro ně kupuji syrové zejména krůtí ale též vepřové, někdy i kuřecí či rybí maso (všechny druhy vždy libové a vždy s kostí). Týdně nás toto maso stojí 220-250,- Kč pro obě dvě. Není třeba odměřovat denní dávky, dostanou vždy větší flákotu než jsou schopny ten den sníst. Sní si svoje a zbytek nechají, ten putuje do lednice a dostanou ho druhý den. Někdy tak jedí maso i 3 dny staré, "nevoňavé" ale nikdy nic nevyhodím, vždy vše dojedí, konec konců jsou to mrchožrouti. No a na vycházkách, kdy chodí "na volno" se již sami obslouží zbytkem - sem tam výkaly býložravců, trávou, ořechy, ovocem. Čemu se na hony vyhýbáme jsou pohozené kousky chleba, rohlíků či nedojezené jogurty... a z mé ruky nedostanou ani jediný piškotek či granulku či nějaký potravinový doplněk, průmyslově vyráběné vitamíny či cokoliv jiného.

Zdravotní stav

Jedním slovem - vynikající, bez jediné chybičky. Jednou za rok si zaskočíme na povinné očkování proti vzteklině a to jsou naše veškeré návštěvy veteriny, lékárnu nenavštěvujeme vůbec. Pravda - někdo může namítnout, že jde ještě o mladé psy, to že není žádný zázrak být v tak mladém věku zdravý. O.k. ale...

Mým psům se vyhýbají i veškeré zdravotní obtíže typu :
rýma - rýma je dobrá věc, jde o detoxikaci organismu, imunitní systém vytlačuje ven to co do něj nepatří ale ještě lepší variantou je když není co vytlačovat
nachlazení - díky přirozené stravě nezbývají v nich žádné hnilobné látky na kterých se živí a množí mikroorganismy
výtoky z očí, průjem - opět projev detoxikace, platí to co u rýmy
nechutenství - na přirozenou stravu je vždy chuť
obezita - přirozená strava je strávena beze zbytků, jak jsem již uvedl, není třeba dávky odměřovat (stejně jako volně žijícímu psu též nikdo neodměřuje)
zánět - vynikající obranná reakce imunitního systému pro eliminaci a odstranění cizorodé látky. Je tragédií se snažit tento proces léky potlačit, naopak zánětu by se mělo co nejvíc pomoct v doběhnutí do konce... nicméně i zde platí lepší než jakýkoliv zánět je žádný zánět

Malé upozornění - při přechodu na přírodní stravu je nutno počítat tu se slabšími tu se silnějšími projevy detoxikace jako průjem, zvracení, zvýšený zápach, rýma, výtoky z očí atd. (jejich imunitní systém bude mít konečně k dispozici dostatek metabolických enzymů k provedení "generálního úklidu" a tak se dá do něj). Život ani zdraví tyto projevy neohrožují ale jsou dostatečně viditelné pro vyděšení jeho páníčka :-) Není se čeho bát, tyto projevy po pár dnech odezní a už se nikdy nevrátí.

Dále moji psi nijak nesmrdí, nebyli ani jednou koupáni krom toho když si zaplavou v rybníce. Každou noc s námi i s dětmi spí v posteli, zatulení "tělo na tělo" takže leckdy člověk usíná s nosem v jejich kožichu. Protože ale nemají v sobě žádné hnilobné látky tak nesmrdí a i tato těsná přítomnost je příjemná. Taktéž jim absolutně nesmrdí z tlamy, každý z nás je minimálně 2x denně oblízán na obličeji, až na úpornost s jakou se jazyky dobývají do nosních dírek též žádné nepříjemné pocity. Samozřejmě ani netrpí větry.

Na závěr jsem si nechal to nejlepší - moji psi nedostávají absolutně žádné odčervovací prostředky. Ano, čtete správně, požírači starého syrového masa, mršin, výkalů a nedostávají nic na odčervení. Proč ? Jednoduše proto, že žádné problémy s červi nemají, jelikož v nich chybí hnilobné látky na kterých by se ti červi mohli namnožit...

Povaha
Absolutně bezproblémová a přátelská, jsou miláčky všech okolních pejskařů, rádi se i s nimi mazlí, doma je to jak z červené knihovny. Belle říkáme "naše máma", neustále pečuje o všechny členy rodiny, ba i ostatní zvířata. I při "ze srandy" myšleném pošťuchování se hned staví na stranu "napadeného" a vyskakováním a štěkáním na "útočníka" dává najevo aby s tím přestal. Oba psi ani jako štěňata nikdy nic doma nerozkousali, nepodrápali, pelíšky mají stále svoje první. Na vysvětlení, že se doma nečurá a nekaká stačilo je 2x nechat přičuchnout k "hromádce" či loužičce, trochu plesknout přes zadek a bylo po "vyučování". Neloudí při jídle nás pánečků.

Tedy takové jsou výsledky chovu domácích zvířat dá-li jejich majitel na radu MVDr. Přírody CSc. P.S. Varuji ale před kombinováním vědecké a přírodní stravy - z té přírodní se do psů mikroorganismy dostanou a na hnilobných zbytcích té vědecké se namnoží a na problém je zaděláno - viz nebohé labutě.autor:
datum vydání:
9. října 2012


Diskuze k článku „Inspirace přírodou (2. díl) – i chovaná zvířata mohou být bez nemocí“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!