Je ideální čas na pozorování mloků, vydali se hledat svá zimoviště

autor: Antonín Reiter
Častěji než kdy jindy můžete v těchto dnech v údolích přítoků Dyje potkat mloky skvrnité. Tito statní obojživelníci s typickým černo-žlutým zbarvením se nyní vydali hledat svá zimoviště. Podyjí je jedním z důležitých míst, kde tento zvláště chráněný živočich v Česku žije.

Říjen je pro pozorování mloků ideálním měsícem. Po většinu roku se přes den skrývají a aktivní bývají hlavně v noci. Chladné podzimní počasí jejich noční toulky ale už neumožňuje. Své ukryty k přezimování tak hledají přes den. Ideální jsou pro ně skalní štěrbiny nebo jiné vhodné podzemní prostory v horních částech údolních svahů. Na jejich cestě je tak zvláště za vlhčích dnů můžete vidět i na svazích Gránic na samém okraji Znojma. Někdy zabloudí i do ulic města.

Podyjí nabízí pro mloky ideální životní prostředí. V Česku je jen málo jiných lokalit, kde by se nacházeli v tak hojném počtu. Vyhovují jim především vlhké listnaté lesy v údolí Dyje a do ní přitékajících potoků. Důležité jsou pro ně i různé nepromrzající skalní pukliny a sutě, kde mohou přezimovat.

Pro své rozmnožování mloci potřebují vodní prostředí. V Podyjí kladou na jaře své larvy do lesních potoků, studánek nebo i lesních pramenišť, která mají čistou vodu. V larválním stádiu dorostou až 8 cm a v červenci nebo srpnu se promění na suchozemská mláďata. Dospělosti dosáhnou po dalších 2 - 4 letech života na souši.

Mloci se živí drobným hmyzem, pavouky, červy nebo slimáky. Před nepřáteli se chrání jedem, který vylučuji ze žláz v pokožce. Menším živočichům, kteří se snaží mloka ulovit, může způsobit silné svalové křeče a zvýšení krevního oběhu v celém těle spojené s obtížnějším dýcháním. Pro člověka není mločí jed při běžném kontaktu nebezpečný. Pokud se ale dostane do očí, způsobuje silné pálení.

Mloci jsou poměrně pomalí a nemotorní. Na jejich cestě za zimovištěm jim tedy hrozí zašlápnutí či přejetí jízdním kolem. Buďte k nim, prosím, ohleduplní. Patří mezi zvláště chráněné živočichy a jejich početnější výskyt v Podyjí je výjimkou. V okolních oblastech nežijí nebo jsou velmi vzácní. , zoolog Jihomoravského muzea ve Znojmě



autor:
Antonín Reiter

datum vydání:
18. října 2012


Diskuze k článku „Je ideální čas na pozorování mloků, vydali se hledat svá zimoviště“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru




Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2023 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.