Naše projekty:
magazín Bejvávalo.cz — Obchod.Bejvávalo.cz
—
originální samolepky na stěnu Pieris.cz
—
efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz
Rubrika: VĚDA, VÝZKUM
Určitě si velmi dobře z dětství vzpomínáte na to, že právě vaše morče chroupalo přebytečný tvrdý chléb a pochutnávalo si na sypké směsi především obilovin. Je to takto správně?
I psi prožívají pubertu
3. červen 2020, Mgr. Jana HájkováTo, co se paničky a páníčkové domnívají již dlouho, se nyní potvrdilo studií. Psi jsou v období adolescence nevraživí a prožívají tak svou pubertu.
Tajemství hmyzích pachů - feromony
3. květen 2020, Renata PetříčkováPrůkopníkem v oblasti zkoumání hmyzího čichu je francouzský entomolog Fabre. Z kukly se mu v pracovně vylíhla samička martináče hrušňového. V ten večer měl otevřené okno a za pár chvil se začaly dít věci... Následně zažil nálet samečků, kteří byli přilákány pachem samičky. V jeho pracovně to za okamžik vypadalo jako v kouzelnické sluji plné netopýrů, protože martináček hrušňový je poměrně velký motýl.
Není vejce jako vejce
12. duben 2020, Lenka KadlíkováCo neodmyslitelně patří k velikonocům? Co je symbolem jara a nového života? No ano. Je to vajíčko. Určitě znáte přísloví, podobný jako vejce vejci. Jak už tomu tak bývá, ne každé přísloví se zakládá na úplné pravdě. Pojďme si o tom trošku popovídat.
Svědectví o tom, jak zvířata dokáží pociťovat radost nebo smutek
27. květen 2019, Petr KadlíkMají zvířata skutečné emoce a dokáží být podobně jako člověk smutná, šťastná nebo zvědavá? Podle některých lidí nikoliv, ale už Charles Darwin emoce zvířatům přisuzoval.
Jak netopýři rozlišují ostatní netopýry?
8. leden 2019, Petr KadlíkSchopnost netopýrů využívat svůj mimořádně citlivý sluch pro orientaci v prostoru je všeobecně známá. Dokáží ale netopýři sluchem identifikovat jednotlivé netopýry?
Víte, jaké chemické složení má obyčejné vejce nebo banán?
30. říjen 2018, Petr KadlíkJako zákazníci bychom se jistě měli zajímat o složení potravin, takže v obchodech pečlivě studujeme malým písmem psané dlouhé výpisy složení a hledáme, jestli neobsahují nějaké 'nebezpečné' chemikálie. Přitom ale často nemáme ani tušení, co vše obsahuje obyčejné 100% přírodní ovoce.
Letní slunovrat, aneb když měl den jen 18 hodin
21. červen 2018, Mgr. Jana HájkováDneska si užíváme nejdelší den v roce. Dočkali jsme se totiž letního slunovratu, a to konkrétně dnes ve 12:07. Od této chvíle se nám budou dny zase pomalu a jistě zase zkracovat. Vědci díky poznatkům, že Měsíc byl dříve naší planetě blíže, zjistili, že celý den měl tehdá pouho pouhých 18 hodin. A to si my lidé občas říkáme, že nám ani těch 24 hodin nestačí.
Na Marsu byl objeven biologický materiál. Znamená to život?
20. červen 2018, Mgr. Jana HájkováVědci díky misi roveru našli na červené planetě v sedimentárních horninách organické látky. Také se spekuluje o silně kolísajících koncentracích metanu. I to by poukazovalo na možnou existenci života na této planetě. Definitivní odpověď, zda je na Marsu život však stále čeká na odhalení.
Biologové objevili podvodní město chobotnic. Pojmenovali ho Octlantis
12. červen 2018, Jiří ČernýChobotnice Octopus tetricus možná nejsou tak samotářská zvířata, jak jsme si až dosud mysleli...