Rubrika: VĚDA, VÝZKUM

Uzavírka oblíbených turistických tras aneb proč potřebujeme Tetřívka: Jak už tomu tak bývá každým rokem, i letos…
Jak už tomu tak bývá každým rokem, i letos ochránci přírody uzavřeli některé oblíbené výletní trasy, protože prochází územím, kde v těchto týdnech probíhá tetřívčí tok. Pojďme se podívat na to, proč je tetřívek v našich horách důležitý a jak je na tom jeho populace a kam se aktuálně nesmí.
Momenty ze života českých rysů: Hnutí DUHA Šelmy na svém webu zveřejnilo video s…

Momenty ze života českých rysů

24. listopad 2023, Lenka Kadlíková
[ téma: rys, šelma, hnutí Duha, Šumava ]
Hnutí DUHA Šelmy na svém webu zveřejnilo video s několika momenty ze života sledovaného rysího páru z Beskyd. V páru je jeden z rysů, které se podařilo odchytit a nasadit jim telemetrický obojek. V kombinaci s fotopastmi, které zachytily jeho pohyb, tak vědci získali důležité informace o životě těchto zvířat.
I jedle bělokorá má své kůrovce: Všude se v souvislosti s kůrovci píše o…

I jedle bělokorá má své kůrovce

23. listopad 2023, Lenka Kadlíková
[ téma: Jedle, stromy, listy, kůrovec, škůdce ]
Všude se v souvislosti s kůrovci píše o lýkožroutu smrkovém, který, zejména v minulých letech, decimoval naše smrkové lesy. Tento kůrovec však není zdaleka jediný, který se u nás vyskytuje. Existují i druhy, které napadají zejména jedli. A vypadá to s nimi podobně jako s lýkožroutem smrkovým. Tedy alespoň s některými. V poměru k zastoupení jedlí českých v lesích.
Sokoli mají blíže k papouškům a pěvcům než k dravcům: Sokoli, poštolky a další jim příbuzné druhy…

Sokoli mají blíže k papouškům a pěvcům než k dravcům

20. listopad 2023, Lenka Kadlíková
[ téma: Sokol, papoušci, sokolnictví ]
Sokoli, poštolky a další jim příbuzné druhy byli dříve řazeni mezi dravce. Dnes tomu tak není. Před nedávnem se totiž zjistilo, že z hlediska genetiky a vývoje druhů mají více společného s papoušky nebo i pěvci.
Neblahé následky krmení ptáků pečivem, možná nikdy nebudou létat: Viděli na vašem rybníku ptáka s nápadně jinak…

Neblahé následky krmení ptáků pečivem, možná nikdy nebudou létat

17. říjen 2023, Lenka Kadlíková
[ téma: jak přikrmovat ptáky, krmení, pečivo, labuť, kachna, nemoc, andělské křídlo ]
Viděli na vašem rybníku ptáka s nápadně jinak postaveným křídlem? Nemusí to být zranění. I v článcích od ornitologů se do nedávna objevovalo doporučení suchého pečiva jako varianty co ptákům můžeme dát. Dnes už by to nenapsali.
Zdravotní oblečení nemusí být nudné. Zdravotnické oblečení barevně - vsaďte na barvu!: Před desítkami let byli lékaři, sestry a další…

Zdravotní oblečení nemusí být nudné. Zdravotnické oblečení barevně - vsaďte na barvu!

26. září 2023, REKLAMA
Před desítkami let byli lékaři, sestry a další zdravotníci nuceni nosit uniformy jednoduchého střihu a jednotnou barvu: bílou. Dnešek je úplně jiný. Zdravotní halenky, zdravotní mikiny, tuniky, šaty, sukně a zdravotní zástěry jsou dostupné v široké škále barev a v mnoha módních střizích. Dostupné střihy ukazují, že v práci sestry, lékaře nebo laborantky můžete zdůraznit i svůj smysl pro styl a vypadat módně a zároveň profesionálně.
Lepší pivo díky ovečkám a kytkám: Chmelnice jsou místem, kde byste pasoucí se…

Lepší pivo díky ovečkám a kytkám

19. září 2023, Lenka Kadlíková
[ téma: ovce, udržitelné hospodářství, pivo, víno, video ]
Chmelnice jsou místem, kde byste pasoucí se ovečky asi nečekali. Přesto se na jedné ze žateckých chmelnic spokojeně pase osm oveček. Chmelaři tu totiž společně s výzkumníky a jedním pivovarem testují návrat k tradičnímu způsobu hospodaření z časů našich dědečků a babiček. Ovce by jim přitom měli pomoci získat rostliny, které jsou odolnější vůči klimatickým změnám.
Video z mikroskopu: Co se děje pod kůží, když vás bodne komáří samička?: Přinášíme Vám velmi zajímavé video z…

Video z mikroskopu: Co se děje pod kůží, když vás bodne komáří samička?

8. září 2023, Lenka Kadlíková
[ téma: mikroskop, makro, video, komár ]
Přinášíme Vám velmi zajímavé video z mikroskopu, kde je vidět jak samička hledá svým velmi ohebným sosákem pod kůží cévku, ze které bude sát Vaší krev. Co se vlastně stane, když komáří samička zabodne svůj sosák do vaší kůže, proč si našla zrovna vás?
Svět bude mít rychleji odolnější odrůdy pšenice, zasloužili se o to čeští vědci: Měnící se klima klade velké nároky na odolnost…

Svět bude mít rychleji odolnější odrůdy pšenice, zasloužili se o to čeští vědci

4. září 2023, Lenka Kadlíková
[ téma: pšenice, škůdci ]
Měnící se klima klade velké nároky na odolnost plodin. Jednou z nejzásadnějších je pšenice. Právě u ní se českým vědcům podařilo najít způsob, jak rychleji vyšlechtit odrůdy, které budou odolnější vůči měnícímu se klimatu.
„Ekologická“ papírová a bambusová brčka nemusí být nutně lepší alternativa plastovým: Není tomu tak dlouho, co se nejen v Evropě…

„Ekologická“ papírová a bambusová brčka nemusí být nutně lepší alternativa plastovým

4. září 2023, Lenka Kadlíková
[ téma: papírová brčka, odpady, ekologie, recyklace, třídění ]
Není tomu tak dlouho, co se nejen v Evropě přestlala vyrábět jednorázová platová brčka. Důvodem byl vznik velkého množství plastového odpadu. Ukazuje se však, že jejich náhrada na tom není o moc lépe. Zejména co se týče zdravotních rizik. V Americe proběhla studie, která na ně poukazuje. Podobnou studii provedli i Belgičtí vědci v Evropě.
Listování: [ 1 ]  2 | 3 | 4 | 5 další
Celkem 31 stránek, zobrazit poslední stránku.