Rubrika: VĚDA, VÝZKUM
Technologický pokrok a nejmodernější metody zkoumání přírody dokáží často odhalit neuvěřitelné věci. To se ale netýká jen dnešní doby elektronových mikroskopů, sekvenování DNA nebo superpočítačů vybavených umělou inteligencí. Zajímá vás, co se stalo před 350 lety?
Máte rádi čaj? Možná se pomalu měníte na Spidermana
28. červen 2022, Petr KadlíkVíte, co je eDNA? Vědci se zaměřili na její výzkum v čaji a došli k výsledkům, které jistě potěší milovníky pavouků, všech dalších členovců a komiksového superhrdiny Spidermana. Ale pozor: pokud vás trápí arachnofobie nebo třeba entomofobie, tak vás tento článek asi nepotěší.
Pijí vám komáři krev? Věda našla nečekanou obranu proti komářím útokům
3. červen 2022, Petr KadlíkNemůžete v noci spát, protože vás neustále budí pískající komáři? A když už nakonec usnete, tak se ráno probudíte s hromadou svědících komářích štípanců? Výzkumníci zjistili, že na zklidnění komárů funguje úplně stejný způsob, jaký rodiče od nepaměti používají na své malé děti.
Překvapení o denní echolokaci, ukryté za úsměvem kaloně
26. duben 2022, Petr KadlíkO kaloních i o jejich příbuzných netopýrech je všeobecně známo, že se díky echolokaci dokáží bezchybně pohybovat v úplné tmě. Ve dne ale tento „radar" nepotřebují a orientují se pouze pomocí svého zraku. Nebo je to snad jinak?
Králík nebo zajíc?
12. duben 2022, Lenka KadlíkováNa jednu stranu jsou si tyto dva druhy velice podobné. Když se na ně ale podíváme podrobněji, najdeme několik zásadních odlišností. Jaké to jsou?
Nemoc plná paradoxů
5. listopad 2021, REKLAMAZaskočily vás u vašeho batolete náhlé vysoké horečky? Zároveň se chová jako zcela zdravé dítě? Jí, spí, nepláče a zdá se, že mu vlastně téměř nic nechybí? Zachovejte klid, na pohled dramatický nástup nemoci nemusí znamenat nic vážného, pouze běžnou dětskou nemoc.
Etna nám vyrostla
10. říjen 2021, Mgr. Jana HájkováDíky sopečné činnosti měří jeden z vrcholů tohoto italského vulkánu více. Jakým způsobem to vědci zjistili, se dozvíte v dnešním článku. A víte, že i naše hora Sněžka už neměří 1602 metrů nad mořem, jak jsme se učili ještě před 15 lety?
Medvěd hnědý, dokážeme s ním žít?
14. květen 2021, REKLAMAMedvěd hnědý je jediný zástupce své čeledi, který se vyskytoval a vzácně i vyskytuje na území České republiky. Jde o největší evropskou šelmu a spolu s medvědem ledním a medvědem grizzly o vůbec největší druh suchozemského predátora. V Evropě jich žije zhruba 14 000, od západního Španělska po východní Rusko, od severní Skandinávie po jižní Rumunsko a Bulharsko.
Přidávání řas do žrádla skotu pomůže zmírnit skleníkový efekt
29. duben 2021, Mgr. Jana Hájková Krávy běžně pšoukají a říhají. Metan vzniká v jejich střevech tím, že zde mikrobi rozkládají žrádlo. Tento proces se podobá fermentaci. Budou-li ovšem zvířata navíc krmena i Asparagopsis taxiformis, které jsou známé jako červené řasy, tak se jejich trávení znatelně uklidní. Chuť mléka ani masa není navíc řasami nijak ovlivněna.
Jaký vliv má počasí na rozšiřování koronaviru
9. duben 2021, Mgr. Jana HájkováExperti zodpověděli otázku, zda souvisí rozšíření koronaviru se sezonními podmínkami počasí? Dva kyperští vědci došli k názoru, že ano. V datech k modelaci by měly být zohledněny teplota, vzdušná vlhkost a rychlost větru. Jen tak podle vědců mohou být opatření lépe a dlouhodobě plánována.