Rubrika: VĚDA, VÝZKUM
Pivo, přesněji pivovarské kvasnice, obsahují thiamin - vitamín B1. U něho je tradováno, že má odpuzující účinek na komáry či klíšťata. Studie od Cambridge University však říká trošku něco jiného.
Biosmršť – aneb pojďme s mobilem hledat invazní druhy
19. květen 2023, Lenka KadlíkováPříští týden 26.-28. května 2023 se koná již druhý ročník celorepublikové akce, která má pomoci zmapovat invazní druhy v České republice. Vyrazte na procházku a pomozte vědcům zmapovat situaci s druhy, které byly do české přírody zavlečeny a dělají tu neplechu. Stačí vám k tomu mobil.
Jak dron pomáhá ve výzkumu změn v krkonošské tundře
12. květen 2023, Lenka KadlíkováUnikátnost krkonošské tundry tkví především v tom, že se zde v době ledové pomíchala severská arktická a alpská tundra. Vzniklo tu tak společenství, které nemá nikde na světě obdoby. Odborníci z Krnap a českých univerzit se snaží přijít na kloub tomu jak a proč se krkonošská tundra v posledních desetiletích tak zásadně proměňuje a jak se bude vyvíjet dále. Aby mohli navrhnout řešení, která pomohou tuto unikátní přírodu zachovat. Pomáhá jim v tom i...
Brněnští vědci pomohou zpřesnit předpověď počasí i vývoje klimatu
23. duben 2023, Lenka KadlíkováBrněnští vědci pomocí jejich světově unikátního mikroskopu, zkoumali aerosoly mořských ledů a podařilo se jim přijít na věci, které, pomohou zpřesnit předpovědi počasí i vývoj klimatu.
Důkaz, že drsní Vikingové byli velcí milovníci koní a psů
6. únor 2023, Petr KadlíkKdyž se řekne Viking, tak vás asi napadne nemilosrdný válečník, který s rohatou přilbou na hlavě vyráží dobývat nová území. To byla jistě částečně pravda, ale dnešní věda nám ukazuje Vikingy i ze zcela jiného úhlu pohledu.
Veselý příběh ze života o mrtvém přírodovědci, strašidelném čertu a nevzdělancích
3. říjen 2022, Petr KadlíkTechnologický pokrok a nejmodernější metody zkoumání přírody dokáží často odhalit neuvěřitelné věci. To se ale netýká jen dnešní doby elektronových mikroskopů, sekvenování DNA nebo superpočítačů vybavených umělou inteligencí. Zajímá vás, co se stalo před 350 lety?
Máte rádi čaj? Možná se pomalu měníte na Spidermana
28. červen 2022, Petr KadlíkVíte, co je eDNA? Vědci se zaměřili na její výzkum v čaji a došli k výsledkům, které jistě potěší milovníky pavouků, všech dalších členovců a komiksového superhrdiny Spidermana. Ale pozor: pokud vás trápí arachnofobie nebo třeba entomofobie, tak vás tento článek asi nepotěší.
Pijí vám komáři krev? Věda našla nečekanou obranu proti komářím útokům
3. červen 2022, Petr KadlíkNemůžete v noci spát, protože vás neustále budí pískající komáři? A když už nakonec usnete, tak se ráno probudíte s hromadou svědících komářích štípanců? Výzkumníci zjistili, že na zklidnění komárů funguje úplně stejný způsob, jaký rodiče od nepaměti používají na své malé děti.
Překvapení o denní echolokaci, ukryté za úsměvem kaloně
26. duben 2022, Petr KadlíkO kaloních i o jejich příbuzných netopýrech je všeobecně známo, že se díky echolokaci dokáží bezchybně pohybovat v úplné tmě. Ve dne ale tento „radar" nepotřebují a orientují se pouze pomocí svého zraku. Nebo je to snad jinak?
Králík nebo zajíc?
12. duben 2022, Lenka KadlíkováNa jednu stranu jsou si tyto dva druhy velice podobné. Když se na ně ale podíváme podrobněji, najdeme několik zásadních odlišností. Jaké to jsou?