O městských zónách pro čistější vzduch a bezpečnější dopravu v Plzni diskutovali odborníci, politici i aktivisté

autor: Vladimír Plch
Plzeň, 4. prosince 2012 – Téměř dvě desítky odborníků, politiků i aktivistů dnes v Plzni diskutovalo na semináři „Městské zóny pro zlepšení kvality ovzduší a bezpečnější dopravu“. Akci na půdě Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně zorganizovalo sdružení Děti Země ve spolupráci s Centrem pro životní prostředí a zdraví. Šlo o součást projektu „Plzeň bez sazí“, jehož cílem přispět k zavedení opatření, která mohou vést k čistějšímu ovzduší ve městě. Plzeň má dlouhodobě problémy se znečištěním ovzduší, zejména prachovými částicemi a rakovinotvorným benzo-a-pyrem.

MUDr. Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví (2) představil mezinárodní projekt Soot-free for Climate (Bez sazí pro klima) a informoval o aktuálním vývoji v oblasti nízkoemisních zón a filtrů dieselových částic v různých evropských zemích. „Tyto zóny omezují vjezd do určitých měst, jejich částí nebo dokonce do celých regionů těm automobilům, které nesplňují určité standardy emisí, tedy příliš znečišťují ovzduší. V České republice je zřizování těchto zón sice umožněno zákonem o ovzduší, ale chybí dlouho slibované nařízení vlády, které má stanovit detailní pravidla pro nízkoemisní zóny,“ uvedl MUDr. Miroslav Šuta.

Ing. arch. Tomáš Cach představil koncept plošného zklidňování dopravy formou tzv. Zóny 30. Popsal své praktické zkušenosti s přípravou dopravního zklidnění Karlína, na kterém se podílel. „Příprava a prosazování dopravního zklidnění Karlína zabrala asi 2 roky. Jeho výsledkem je plošné snížení maximální rychlosti. Pro automobily zachovává průjezdnost území a poněkud rozšířilo rozsah legálního parkování. Pro cyklisty přinesla oboustrannou průjezdnost téměř všech komunikací. Pro řidiče, cyklis ty i chodce pak bezpečnější pohyb v příjemnějším městském prostředí“, uvedl ing. arch. Tomáš Cach.

Seminář se uskutečnil v rámci projektu „Plzeň bez sazí“ s podporou Nadačního fondu Zelený poklad a organizace Deutsche Umwelthilfe.autor:
datum vydání:
6. prosince 2012


Diskuze k článku „O městských zónách pro čistější vzduch a bezpečnější dopravu v Plzni diskutovali odborníci, politici i aktivisté“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!