Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Budoucnost fotografie: WVIL - objektiv bez těla, tělo bez objektivu

autor: Petr Kadlík
Fotoaparáty vypadají už velmi dlouho stejně. Jistě, film se vyměnil za digitální snímací čip, ale i dnešní nejmodernější digitální zrcadlovky se na první pohled příliš neliší od svých 50 let starých předchůdců. Studio Artefact se to rozhodlo změnit a přišlo s návrhem fotoaparátu WVIL - fotoaparátu s bezdrátovým objektivem.

Princip fotoapatátu WVIL (zkratka Wireless Viewfinder Interchangeable Lens) je velmi jednoduchý, přesto ale velmi zajímavý. Nemá smysl zmenšovat velikost objektivu, takový "pokrok" totiž vždy přináší zhoršení kvality obrazu a nutné zmenšení snímacího čipu. Co ale obě části rozdělit, snímací čip přemístit přímo do objektivu a obraz z něj přenášet bezdrátově do "těla"? Výsledkem bude snímací část menší než běžné kompaktní foťáky, ale přitom zůstane zachována možnost kvalitní optiky a plnoformátového snímacího čipu.

Veškeré ovládání fotoaparátu Artefact WVIL se pak bude provádět pomocí dotykové obrazovky ve stylu "chytrých telefonů". Samozřejmě i nadále budete mít ale možnost pevně spojit objektiv přímo s tělem fotoaparátu a pořizovat snímky zcela klasicky.

Zatím jde jen o designový návrh narážející na řadu technologických problémů, ale teoreticky by již za 3 roky mohl být v prodeji. Dokážete si představit focení s něčím takovým? Zrovna na focení přírody z neobvyklých pohledů nebo makrosnímky by to mohl být velmi zajímavý přístroj.

Podrobnosti o projektu WVIL zde: Artefactgroup.com

autor:
Petr Kadlík
email: petr@priroda.cz
www stránky: http://www.priroda.cz

datum vydání:
4. dubna 2013


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2021 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.