Květnovým živočichem je vydra

autor: Mgr. Radek Drahný
Pátým živočichem, kterého Správa KRNAP představujeme veřejnosti v kampani V Krkonoších jsem doma, je vydra říční. V Krkonoších byla kdysi vyhubena, v posledních několika letech se zase vrací na většinu toků. Její početní stavy odhadujeme mezi 10 a 20 jedinci.

Vydra říční (Lutra lutra) je lasicovitá šelma s protáhlým tělem, svalnatým ocasem a hustou hnědou srstí, trochu větší než kočka. Samec i samice jsou si velmi podobní. Žije blízko stojatých a tekoucích vod a její hlavní potravou jsou ryby, obojživelníci a ostatní vodní živočichové. Svoje území si značí trusem a hlídá si ho pouze před vydrou stejného pohlaví. Teritoria vyder různého pohlaví se mohou překrývat. Vydra je v ČR považována za kriticky ohroženou.

V Krkonoších jsem doma je drobná kampaň k 50. výročí založení Krkonošského národního parku. Jejím cílem je přiblížit lidem některé vzácné druhy živočichů žijících v Krkonoších. Jejich stopy jsou spojovací linkou celé kampaně a každý měsíc představujeme jednoho více či méně známého živočicha. S ním se setkáte na našich internetových stránkách a v hlavní budově Správy KRNAP ve Vrchlabí. Doufáme, že vás trochu nezvyklý pohled na krkonošskou zvířenu zaujme.

Speciální stránku ke kampani najdete zde: Krnap.cz.

Dodatek redakce Příroda.cz: informace o vydře říční naleznete v našem lexikonu.autor:
datum vydání:
2. května 2013


Diskuze k článku „Květnovým živočichem je vydra“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!