Zdraví

autor: Antonín Lágner
V poslední době se na Přírodě hojně diskutované téma vegetariánství. Někteří lidé by z toho mohli mít pocit, že veškeré problémy ohledně životního stylu se dají bagatelizovat do řešení: "podle toho jak jím, tak moc jsem zdravý". Ale samozřejmě tomu tak není.


Životní prostředí okolo nás

Životní prostředí okolo nás má velký vliv na naší tělesnou kondici. Smog, hluk, světelné emise a další podobné věci nás chtě nechtě ovlivňují. Bohužel s nimi ale moc nenaděláme a jejich vliv se musíme snažit v rámci svých možností co nejvíce minimalizovat. Dobře nám pomohou např. "ozdravně odpočinkové" pobyty o víkendu na chatě, nebo čundr po lese (pokud tento les neleží zrovna u dálnice ;-). Čím čistší prostředí kolem sebe máme, tím máme lepší pozici na startu našeho snažení žít zdravě.

Naše návyky a zlozvyky

O tom že je kouření nebo nadměrná konzumace alkoholu škodlivá se mnou nebude asi nikdo diskutovat. Do této kategorie ale patří třeba i nadměrná konzumace látek jako je čaj, káva, čokoláda, slazené sycené limonády apod. Pokud si někdo nemůže odpustit denně tabulku čokolády nebo 8 hrnků kafe, určitě si tím nepomáhá.

Pohyb

Tělo potřebuje dostatek pohybu. Možností jak si trochu protáhnout kosti je dnes velmi mnoho. Kolem nás je spousta tělocvičen, fit center, posiloven apod. Ve všech těchto zařízeních si můžete za poplatek (někdy menší, jindy větší) zacvičit. Volba a vhodnost cvičení je na Vás, ale pamatujte že cvičíte proto aby jste byli zdraví. Pokud budete cvičit nesprávně či to přehánět, snadno se může stát, že si naopak ublížíte. Odtud asi parafráze známého přísloví: sportem k trvalé invaliditě. Proto se neváhejte poradit s odborníkem, nebo alespoň s někým kdo má zkušenosti. Jsou ale tací, kteří z nějakého důvodu nemohou a nebo nechtějí do těchto zařízení chodit. Těm se nabízí možnosti jako alespoň část cesty do práce absolvovat pěšky svižnou chůzí, po schodech chodit pěšky nikoliv výtahem, doma si dát pár kliků, dřepů, leh-sedů, zaskákat si přes švihadlo apod. Zkrátka kdo chce cvičit a hýbat se, vždy si nějakou možnost najde.

S pohybem a stravou úzce souvisí vážný důsledek: obezita. To je bohužel jedno z prokletí naší doby. Lidé tloustnou, protože je to jednoduší a pohodlnější než si držet rozumnou váhu. Nemluvím tady o tom že máte 2-3 kila navíc od tabulky, ale o lidech co jich mají třeba 15 a víc. Čím větší mají lidé tělesnou hmotnost, tím více zatěžují své srdce a zkracují si tím život. Samozřejmě jsou lidé, kteří mají k tloustnutí třeba genetické předpoklady, na těch je aby se alespoň snažili svou váhu omezit, když ne úplně zredukovat. Ve snažení zhubnout bych Vám poradil, aby jste se obraceli na odborníky (dietology), kteří mají potřebnou kvalifikaci a vaše snažení nepovede k extrémům jako je bulimie a anorexie. Popřípadě můžete vyzkoušet ještě jednu geniální nejzaručenější metodu: "přestat žrát a začíst jíst". Určitě Vám ale nepomohou žádné zázračné koktejly, náplasti a podobné nesmysly.

Přehnaná péče

To je takové zvláštní téma. Říká se "čistota půl zdraví", ale pokud se to s ní přehání může vést i k opaku. Je prokázáno, že děti které vyrůstají v bytě, kde se několikrát denně luxuje, jsou nainstalovány pračky vzduch apod. jsou mnohem častěji alergické. Je to proto, že tyto děti nepřijdou do styku s alergeny a tím pádem si na ně nevytvoří přiměřenou reakci. Stejné je to např. s ušním mazem. Ten má antibakteriální účinky, má za úkol ochraňovat zvukovody před infekcemi, nadměrné odstraňovaní tohoto mazu může vést nejenom k porušení mechanickému (neopatrným odstraňováním), ale také může do ucha vniknout snáze nějaká infekce. Nutno zvolit rozumnou mez mezi estetickým vzhledem našich uší a jejich přirozenou ochranou.

Co říci na závěr?

Jedině snad to že pokud chceme něco udělat pro svoje zdraví, nutno se trochu trápit, ale s ničím to nepřehánět. Pokud jakoukoliv činnost přeženete, spíše si ublížíte než aby jsme si pomohli. Než se pustíte do jakékoliv akce, zamyslete se nad tím jestli je to pro Vás vhodné a jestli si tím opravdu pomůžete.autor:
datum vydání:
21. prosince 2004


Diskuze k článku „Zdraví“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru