Látkové pleny aneb jak jsem to praktikovala já

autor: Lenka Kadlíková
Slyšíte nebo vidíte napsané „látkové pleny“ a vstávají vám vlasy hrůzou při představě hory čtvercových plen na praní a žehlení? Věřte, dnes nejsou látkové plenky jen o čtvercovkách, které znaly naše maminky a babičky.

Vzhledem k tomu, že jste tento článek otevřeli, uvažujete o tom, že byste látkové plenky pro své miminko začali používat. Při jejich výběru je nutné se zamyslet především nad vaším životním stylem a prostorovými možnostmi na sušení. U nás to je asi takto: Žijeme na vesnici v malé bytovce . Do města vyrážím tak dvakrát týdně plus minimálně jednou za měsíc na víkend za rodinou do hor a na nějaké ty výlety. Prostoru k sušení moc nemáme. Důležitým parametrem při výběru pro mě byla tedy i rychlost schnutí.

Podobně jako většina novopečených maminek, ani já jsem si nedovedla představit v dnešní době přebalovat pouze do čtvercovek. Vzhledem k tomu, že se mi syn narodil malinký na látkovky, které jsem vybrala, první dva měsíce jsem vydržela s jednorázovkami, nicméně u druhého dítěte nejspíš ty čtvercovky na novosklad nebo na rovno vyzkouším.

Hodně maminek u novorozenců používá i vícevrstvé pleny – podstatě čtvercovky poskládáné na obdélníky a sešité. Nevýhodou oproti klasice je delší schnutí. Vhodné jsou i takzvané plenky s chobotem, ty vydrží opravdu od novorozence až do odplenkování. U starších dětí se ale musí doplnit ještě savou vkládací plenkou pro zvýšení savosti.

Prvních pár měsíců biobavlněné froté a vlněné svrchní kalhotky

Látkovat jsem začala zhruba ve dvou měsících. Chtěla jsem pro miminko co nejpřijemnější a nejpřírodnější materiál. Vybrala jsem kalhotkové plenky z biobavlněného froté a na to vlněné svrchní kalhotky. Věděla jsem, že tuto variantu nebudu používat až do konce plenkového období, proto jsem nevolila plenky od narození po nočník. Ty moje byly do cca 9kg – u nás do 10-11 měsíců. Stejné plenky jsem používala jak na den tak na noc. Na noc jsem ještě dávala silnější vkládací plenku. Po zhruba dvou měsících jsem začala dávat vkládačku i na den, ale slabší.

Na cesty SIO nebo AIO plenky?

Na cesty jsem chtěla něco jednoduchého a rychlého. V úvahu připadaly SIO nebo AIO plenky. Vzhledem k tomu, že jsem předpokládala, že po tom co přestanu používat výše zmíněné plenky do 9kg, budu dokupovat plenky, které jsem původně koupila na cesty, zvolila jsem SIO. AIO plenky fungují a vypadají podstatě jako jednorázovky, jen se dají vyprat a dají se koupit v univerzální velikosti od narození po nočník. Velikost se většinou upravuje pomocí patentků a suchých zipů. Tuto variantu jsem ovšem brzy zavrhla protože vím, jak jsou nepromokavé materiály náchylné na časté praní. SIO plenky mají výhodu v tom, že se dá nepromokavá vrstva - kalhotky od plenky oddělit a nemusí se tedy s plenkou vždy prát. Stačí nechat vyvětrat na čerstvém vzduchu. Pokud je chcete používat už na plně kojené dítko, které kaká tekutě, je třeba počítat s tím, že budete poměrně často prát i kalhotky. Později ovšem už ne, pokud budete dostatečně často přebalovat.

Nezbytnost zvaná svrchní kalhotky

Kromě plenek AIO je nutné na plenku dát ještě svrchní kalhotky. Jak jsem se již zmínila, v prvních měsících jsem velmi ráda používala vlněné svrchňáčky. Měla jsem jak kupované tak i vlastnoručně vyrobené. Uplést je není zas taková věda, pokud umíte plést hladce, obrace a elastický lem, nicméně je nutné vědět, že musíte použít stoprocentní vlnu. Udržují se podobně jako jakékoli vlněné věci, s tím rozdílem, že je necháte čas od času přes noc, nebo prostě pár hodin, v lanolinové lázni.

Pozor, ne každé kalhotky padnou na každou plenku

Výhoda většiny vlněných kalhotek je, že padnou snad na každou plenku. To nelze říci o fleecových ani PUL kalhotkách, které mohou mít různý střih a pokud nejsou z dostatečně elastického materiálu, nemusí sednout na plenku. Já soboně jsem zkoušela dát kalhotky od SIO plenek na plenku s chobotem, kterou jsem používala jako rezervní na noc a vešla se tam opravdu hooodně na těsno. Lépe mi na ni sedí jiné PUL kalhotky, které jsou mnohem elastičtější.

Přijemnou zbytností jsou separačky

Používají se pro oddělení stolice od plenky, která pak není tolik špinavá. To oceníte zejména na cestách. Vyrábí jak jednorázové separačky, které se většinou poměrně rychle rozloží, nebo lze využít i fleecové. Fleece se při nastříhání netřepí, takže stačí zajít do dobře vybaveného obchodu s látkami a poptat se po fleecu určeném i pro děti do tří let.

Pro starší dítě jedině dostatečně savé SIO

Když se syn začal převracet a cestovat mi po přebalovacím pultu, brzy jsem zjistila jakou ohromnou výhodu mají SIO plenky – nemusíte na dítě rvát plenku a ještě kalhotky. Přebalení je tedy mnohem jednodušší a rychlejší. Moje volba od cca sedmi měsíců byla tedy jasná. Dokoupím SIO. Výhodou je, že se dají dokoupit i jen samotná savá jádra. Není tedy nutné dokupovat celé plenky, pokud máte dostatek svrchních kalhotek v základní výbavě.

Dobrou savost oceníte zejména ve chvíli, kdy budete muset přebalovat ve stoje – dítko už vám v leže nevydrží. Ono totiž není vůbec jednoduché na vrtící se dítko ve stoje navléct plenku vycpanou několika vkládačkami, které se při tom než plenku nasadíte různě kroutí, a na to ještě kalhotky. Vhodnější než vycpaná málo savá kalhotková plenka je v tomto případě kapsovka. Ovšem komu by se chtělo pořád soukat několik vkládaček do kapsy že? Proto čím savější materiál tím lépe, zejména na cesty, kdy víte, že nebudete mít možnost tak často přebalovat jako doma.

Tréningové kalhotky – u nás zbytečnost

SIO systém, který mám, umožňuje několik variant poskládání plenky. Než syn začal chodit na nočník, používala jsem kompletní savé jádro složené z větší a menší části. To jak na doma tak na cesty. Pokud jsem věděla, že nebudu mít delší dobu možnost přebalit, vložila jsem mezi obě části ještě vkládačku z původního systému. V době, kdy jsem začala syna dávat na nočník jsem na doma dávala jen větší část savého jádra. Takto vytvořená plenka plní funkci plnohodnotné plenky pro malé miminko nebo tréningových kalhotek pro starší dítě. Na noc jsem dávala kompletní savé jádro plus silnější vkládačku z původního systému který jsem používala když byl syn malinký nebo noční vkládačku ze systému SIO.

Praní bez fleků je hračka, horší je sušení a tvrdá voda

Už od začátku jsem věděla, že přes zimu budu mít problém se sušením. Malý se narodil na jaře, takže rychlost schnutí jsem začala řešit především u plenek, které jsem používala později, tedy u SIO. Původně jsem měla na cesty nakoupený přírodní froté materiál a dvě plenky z rychle schnoucího umělého, ale velmi přijemného materiálu. Nakonec zvítězil právě tento materiál. Navíc měl výhodu v tom, že tolik nehrubnul. Máme totiž velmi tvrdou vodu, což je na froté prostě znát. Docela pomohl ocet místo aviváže, která se na plenky obecně používat nesmí. Z umělého materiálu také lépe pouštěly fleky. Na fleky obecně mi velmi dobře fuguje žlučové mýdlo. Ke konci plenkového období jsem objevila prací gel určený na sportovní oblečení. Ten se mi také velmi dobře osvědčil co se týče měkkosti plenek a déle mi vydržely bez nutnosti zatírání voskem i kalhotky. Na úplně malé miminko bych ho ale nepoužila.

Nevýhodou rychle schnoucího materiálu, který jsem si vybrala však je, že nepobere tolik vlhkosti. Na cesty tedy zůstaly froté SIO.

Moje základní plenková výbava
10x biobavlněné froté kalhotková plenka do 9kg
3x vlněné svrchní kalhotky
5x kompletní SIO plenka froté
2x savé jádro rychleschnoucí
10x froté vkládačka na den
3x noční vkládačka
3x noční SIO vkládačka
separační plenky nebo vyprané vlhčené ubrousky
10x klasická bavlněná čtvercovka
3x flanelová čtvercovka
6x bambusová čtvercovka
separačky

Rezerva 1x froté plenka s chobotem
1x kapsovka
2x klasické PUL kalhotky (větší a menší velikost)

dokoupila jsem
5x kompletní plenka SIO rychleschnoucí
7x savé jádro rychleschnoucí

Dále jsem potřebovala
několik pytlíků na jednu plenku na cesty
dvě látkové přebalovací podložky na cestování
vosk na zatření protékajících švů (použitý asi třikrát)
kyblík s víkem na špinavé plenky
žlučové mýdlo
prací prášek

Co bych změnila?

Pokud bych objevila nejlépe české SIO přírodní, rychleschnoucí, přesto dostatečně savý materiál savého jádra, brala bych ty. U případného dalšího dítěte jsem odhodlaná látkovat od příchodu z porodnice a zkusit bezplenkovou komunikační metodu.

Celá výbava jeden typ plen ano nebo ne?

Hodně maminek v diskusích píše, že by rozhodně nešly jen do AIO. Já taky ne. Ovšem já bych nešla ani jen do kalhotkových a nebo čtvercových. SIO mě nadchly pro svoji variabilitu jednoduchost na přebalování (i manžel se to naučil:-) a univerzálnost velikosti. Pro malé miminko si je ale taky nedokážu moc představit jako jediné plenky. Především kvůli materiálu. Důležité ale je aby se výbava dala kombinovat. Nenakoupit třeba širší plenky a k tomu nejuzší svrchní kalhotky na trhu.



autor:
datum vydání:
4. října 2013


Diskuze k článku „Látkové pleny aneb jak jsem to praktikovala já“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!