V Moskvě sledují změny v chování ptáků

autor: Martin Singr
Začíná zima, řada opeřenců podnikla, jako každoročně, dlouhou cestu do jižních zemí. Odlétají stále ve stejnou dobu? Jak se změnilo chování ptáků? Které druhy ptáčků vlastně odmítly letět tak velkou vzdálenost a radši zůstanou v zimě? Nejen na tyto otázky hledal odpovědi ruský web Rianovisti.

Vypozorovat, kteří ptáci už odletěli a kteří ještě zůstaly, je těžší, než na jaře pozorovat, kteří ptáci se už zase vrátili. Na jaře ptáci zpívají, mají své postavení celkem nepřehlédnutelné, neboť mají námluvy, takže si jich člověk všimne celkem snadno. I odlet ptáků je celkem časově delší, než přílet - ptáci mizí postupně a určit dobu odletu konkrétního druhu ptáků je možné pouze v případě, pokud je pozorujeme dennodenně. Nicméně i to je mnohdy obtížné.

Teplo – chladno

Nejvíce věruhodné poznatky o změně doby migrace ptáků je možné získat v místech každoročních masových odchytů ptáků pro kroužkování. V Rusku je jedno z takových míst Kuršká kosa v Kaliningradském kraji, kde v obci Rybačij se nachází biostatice Zoologické univerzity RAN. Kroužkování ptáků zde probíhá každoročně od roku 1950.

Doktor přírodních věd Leonid Sokolov tu provádí výzkumy o změně klimatu a migraci ptáků. Doktor přišel k poznatkům, že odlet ptáků závisí ani ne na podzimních teplotách, ale více na teplotách jarních. K podzimní migraci dochází dříve, když je teplé jaro a ptáci se začínají množit dříve, než když je na jaře chladno.

Havrani přiletěli? Je tu podzim

Významné oteplování v letech 1990 – 2000 různě ovlivnilo podzimní migraci hned několika druhů ptáků. Teď na podzim a v zimě se v Moskvě sleduje přílet havranů. Zatímco v létě tento druh ptactva v hlavním městě téměř nelze vidět, na podzim je tu velká koncentrace migrujících ptáků. Velká část z nich tady pak zůstane přes zimu.

Tento podzim se také zvětšuje počet vodního ptactva (kachen, racků, apod.), kteří přebývají na nezamrzajících částech vodních ploch. V dnešní době je již možné v zimní Moskvě spatřit i ptáky, kteří obvykle odlétají do teplejších krajin, je to ale spíše výjimka.

Pro srovnání v letech 1970 – 1980 začali později odlétat jeřábi. Pokud před 30 - 35 lety jeřábi už zmizely kolem 20. září, v roce 2000 v polovině října byli jeřábi na polích zcela běžný obrázek. Také třeba Kos černý čím dál víc zůstává přes zimu na území Ruska a žije v lesoparcích.

Všechny uvedené poznatky o emigraci ptáků na území Moskvy byly získány účastníky programů „Ptáci v Moskvě a okolí“ a členy Svazu ochrany ptáků Ruska.

Pomoct badatelům mohou i obyčejní obyvatele Moskvy. Ti pokud spatří neobyčejného ptáka v ulicích Moskvy, mohou zajít na stránky Svazu ochrany ptáků Ruska a poznamenat druh ptáka a jeho počet.

Původní článek byl zveřejněn na webu Rianovosti dne 31. října 2013. Celé znění lze nalézt zde



autor:
datum vydání:
10. prosince 2013


Diskuze k článku „V Moskvě sledují změny v chování ptáků“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!