Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Tsunami - katastrofa pro celé lidstvo a částečné osvobození pro Zemi

autor: Alena Rulfová
Vím, že mnohé asi překvapí to, o čem nyní hodlám napsat. Dlouho jsem uvažovala, zda se k tomu odhodlat, či nikoliv, zřejmě se totiž dočkám nesouhlasu ze stran několika lidí, a mé smýšlení bude označeno jako nehumánní.

Studentka Scholy Humanitas by zřejmě takto uvažovat neměla a přece... Před několika dny se držel tři minuty smutek za oběti přírodní katastrofy nazývané tsunami. Když mě o tom kamarádka informovala, nejen že mi to přišlo hloupé a zbytečné, neb se tak nikomu nepomůže, a nějak tyhle zvyky neuznávám, nebo spíš nechápu. Ale rovněž jsem se musela v duchu ptát, proč být kvůli něčemu takovému smutná. Nepomohla si tak Země částečně od nesnesitelné přítěže - totiž od mnoha lidí?

Samotné slovo tsunami pochází z japonštiny a v překladu znamená "přístavní vlna". Když nad tím vším, co se stalo, přemýšlím, nemohu si nevzpomenout na Jamese Lovelocka a jeho teorii oživlé planety - teorii Gaia. Ve své knize "Gaia. Nový pohled na život na Zemi", v níž o této teorii pojednává, se objevuje věta: "Jsme součástí živého systému - a ten za 4 miliardy let svého života už pamatuje kdeco. Snadno odhalí naše úskoky a nečistou hru, a umí je také ztrestat." Ohlédnu-li se pak do historie lidstva a našich zásahů do přírodních dějů a životního prostředí celkově a zároveň se také rozhlédnu kolem sebe nyní, musím se zákonitě ptát: Netrestá nás sama Země za naši vlastní nezodpovědnost a hloupost?

Hodně se v těchto dnech hovoří o obrovském množství obětí katastrofy v oblasti Jihovýchodní Asie. Všechny od začátku šokuje stále více a více jejich narůstající počet. Samozřejmě s nimi do jisté míry rovněž soucítím, kdyby se to stalo někomu z mých blízkých, asi bych se zbláznila. Protože ale nikoho ze zemřelých osobně neznám, mohu zaujmout poněkud odlišný postoj. Většina z nás ví, že lidská populace je značně přemnožená vzhledem k možnostem této planety a křivka jejího růstu se jaksi nezastavuje. Navíc se chováme velmi konzumně a omezeně vzhledem k přírodnímu bohatství této planety. I přesto, že milióny lidí již pochopilo nutnost zastavit ničení planety a rozhodlo se minimalizovat své požadavky na uspokojení života zde a také je "ihned" snížilo, nebo se o to alespoň pokouší, pořád je to strašně málo. Je tedy možné, že v současné době narážíme na tzv. přirozený odpor prostředí K.

Někteří lidé zde v České republice ještě v nedávné době tvrdili, a možná stále tvrdí, že my - české ženy - rodíme příliš málo dětí, a to že je špatné, neb by snad český národ mohl v extrémním případě vyhynout. Vždy, když jsem se s tímto tvrzením setkala, někde uvnitř mě sílila nevyřčená otázka a toužila být zodpovězena: A nebylo by koneckonců dobře, kdybychom vyhynuli? Jednou jsem s tímto názorem předstoupila před maminku. Nepochopila, a prožila menší šok.

Zničení lidstva je možná zajímavou myšlenkou jen tak čistě teoreticky, ovšem prakticky je to naprostá hloupost. Zničit lidstvo je až příliš jednoduché, a pravděpodobně k jeho zničení časem stejně dojde naším vlastním zapříčiněním. Ale teď ještě ne. Greenpeace mají v něčem přece jen pravdu, dejme nám - lidem šanci, ne první ani poslední, prostě šanci. Musíme na to jít ale jinak než dosud - my všichni. Spousta slov, a z nich plynoucích dohod a úmluv, jak se ukázalo, nestačí. Je třeba, aby byl každý lidský jedinec již od mala vychováván k lásce k Zemi nejen svými rodiči ale také ve škole, aby především rozuměl důvodům svého chování - proč chránit lesy, oceány, moře, zvířata i rostliny a vůbec vše živé i neživé. A také aby měl možnost vidět smysl těchto věcí, a považoval je za nejpřirozeněji daný řád. Aby cítil, že tato povinnost mu umožňuje ten nejkrásnější možný způsob života zde, chránit nejen přírodu ale také sebe a své milované, i ty co se teprve narodí. O to se může a musí pokusit každý z nás.

autor:
Alena Rulfová
email: alena_rulfova@post.cz

datum vydání:
11. ledna 2005


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.