Nelíbí se vám plán nové silnice? Sežeňte si nejdříve 200 úředně potvrzených podpisů!

autor: Petr Kadlík
Přesně tento plán chystá Ministerstvo životního prostředí jako 'obranu' před ekologickými organizacemi. Aby se nevládní organizace mohly odvolat proti správnímu rozhodnutí - například proti stavbě nové silnice nebo továrny, budou muset nejdříve v krátké lhůtě sehnat minimálně 200 úředně ověřených podpisů.

Podle serveru Echo24.cz je to uvedeno v pracovním dokumentu, které začátkem března vzala na vědomí vláda. Úřad ministra Richarda Brabce zatím novinářům odmítl svůj plán komentovat se zdůvodněním, že ještě není hotová konečná verze.

Úřední ověření podpisu nějaký čas trvá a není ani zdarma, za 200 podpisů je třeba zaplatit 6 000 Kč. Uvažuje se i o změně limitu na 250 podpisů, což by znamenalo částku 7 500 Kč. Navíc je potřeba zajistit všechny úředně ověřené podpisy velmi rychle, jinak propadne lhůta do které mají nevládní organizace právo odvolání podat.

Miroslav Patrik z hnutí Děti Země k tomu serveru Echo 24 řekl:
"Návrh de facto znamená ukončení účasti nevládních organizací v rozhodování o významných stavbách, které mohou mít významný vliv na životní prostředí. Nevím, kdo by se účastnil řízení, když by nevěděl, jestli pak v krátké době sežene ověřené podpisy za tisíce korun."

Nová vláda má přitom ve svém programovém prohlášení uvedeno "Vláda zachová současnou legislativně zaručenou úroveň občanských práv týkajících se životního prostředí." a i podle směrnic Evropské unie se účast veřejnosti ve správních řízeních a účinnější přístup k soudům měl zlepšit...autor:
datum vydání:
26. března 2014


Diskuze k článku „Nelíbí se vám plán nové silnice? Sežeňte si nejdříve 200 úředně potvrzených podpisů!“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!