Dešťová voda – počítejme s ní

autor: Ing. Kateřina Vránková
Voda. Její chemický vzorec je nám znám stejně jako její nepostradatelnost pro náš i ostatní život na Zemi. Bez pitné vody by člověk dlouho nepřežil. Její cena se za poslední roky zvýšila, ale my s ní i tak často velmi plýtváme. Jen málo kdo z nás si ale uvědomuje, ba vůbec připouští, že to, co je pro nás v tento moment běžnou samozřejmostí, nemusí být už za 15 - 20 let. Země, které bojují o každou kapku, s vodou nakládají mnohem efektivněji.

U nás máme v tomto směru i přes dlouholeté tradice velkou rezervu a je proto nezbytné se i v moderním světě vracet k dávno prověřeným a známým praktikám. V březnu oslavujeme již po jednadvacáté Světový den vody a je tedy skvělá příležitost začít nejen konečně slavit, ale i konat. Začít může každý z nás.

Dešťová voda – trend (nejen) dnešní doby

Průměrný roční úhrn srážek v České republice se dle ověřených informací pohybuje okolo 600-700 mm. To vše je množství dešťové vody, které jsme schopni díky dnešním znalostem a zkušenostem efektivně využít. Někdy postačí jen naše kreativita a skvělý nápad, jindy díky odborníkům můžeme během naší stavby vhodně investovat a pořídit si nadčasové řešení, které se vyplácí hned na začátku. Někdo může namítat, že z ekonomického hlediska je návratnost finančních prostředků až za několik let, což není pravda. Ať už si totiž vezmeme za příklad jakoukoliv změnu související se zavedením dešťové vody do objektu či mimo něj, vždy nalezneme něco pozitivního, co nám již teď zlepšuje minimálně kvalitu života. Právě na tuto skutečnost často zapomínáme.

Trend současné doby je ale zřejmý – postupný návrat k přírodním zdrojům, které jsou k dispozici zadarmo. To by měl být i případ dešťové vody a to nejen ve vaší domácnosti nebo na zahrádce, ale i v ulicích, na náměstích, na parkovištích, tramvajových tratích, autobusových zastávkách nebo i v restauracích, obchodních centrech a podobně. Zkrátka, déšť padá i do měst, a proto bychom s ním nejen v projektování urbanistické struktury měli počítat a využít jej jako velmi efektivní ekonomický i ekologický zdroj.

Jak využít dešťovou vodu nejen v rodinném domě

V souvislosti s využitím dešťové vody si mnoho z nás asi nejčastěji představí sud pod okapem, jehož využití najde dešťová voda zejména na záhonech zahrádkáře, který ji díky jejím vlastnostem upřednostní před použitím upravené vody z kohoutku. Proč ne. Toto jednoduché řešení přinese užitek hned několikrát. Dešťová voda neobsahuje chlor, má jen minimum solí a proto je balzámem nejen pro rostliny, ale výhodně ji můžeme využít i pro domácí bazény, jezírka nebo na mytí auta či zahradního nábytku. Větší množství vody pak zpravidla uskladňujeme ve vhodných zásobnících, které jsou přizpůsobeny aktuálním požadavkům daného místa, objemu i následného využívání. Moderní zásobníky dešťové vody navíc obsahují různá příslušenství, jako jsou filtrace, čerpadla nebo řídící jednotky, které starost o zachycenou vodu usnadňují. Tento systém pak využijeme v domácnosti jako vodu užitkovou tudíž nahradíme pitnou vodu při splachování WC a sprchování, při domácím úklidu a mytí oken. Dešťová voda je ideální do pračky, protože je měkká, vyhnete se tak používání různých změkčovadel a vaše pračka nebude bojovat s pravidelným nánosem vodního kamene. Dokonce se již vyrábí pračky přímo na dešťovou vodu. Účinnost výše uvedeného systému můžeme znásobit a to když dešťovou vodu svedeme přes zelenou neboli vegetativní střechu. Takový způsob pak především pozitivně ovlivní mikroklima, které doceníme hlavně v horkém letním období především v rozpáleném městě.

A co můžu udělat ve městě?

Pokud tedy nemáte v domě zaveden systém pro využívání dešťové vody a nechcete čekat na změny veřejné infrastruktury při územním plánovaní, které vám ve vašem okolí změní vaši ulici na zelenější, postačí, když začnete zalévat květiny nebo bylinky či pěstovanou zeleninu ve vašem bytě. Pouze je třeba najít vhodný způsob, jak a kde vodu shromáždit. Inspiraci hledejte na internetu nebo i na cestách po zahraničí. Běžně jsou zde totiž k vidění místa i prostranství, která jsou čistá, udržovaná a jsou zároveň osázena tak, že k údržbě postačí jen srážky. Jeden nedávný postřeh z cest se může pro vás stát vhodnou inspirací. Pokud máte například restauraci s posezením, pořiďte si třeba na ozdobu nejen květiny pod zastíněním, ale po přístřešku z tkaniny si nechte popínat rostliny. Průběžným odpařováním, lapáním prachu a ionizováním vzduchu přispějete k fyzické pohodě klientů, která se odrazí i ve vašem podnikání.

Přírodě blízké úpravy veřejného prostoru se v České republice pomalu rozbíhají. Je velká škoda, že stále přetrvává standardně navrhovaná dešťová kanalizace, která ihned odvede srážky do vodoteče. Tím se nejen připravujeme o příznivé dopady vsakování a odparu, ale zároveň jsme nuceni vydávat další energii na její údržbu. Naštěstí již první vlašťovky, které přispívají k využívání srážek, najdeme již v každém městě. Těším se však na dobu, kdy hospodaření s dešťovou vodou bude stejně vášnivé jako nedávno zažívané „šílenství“ ohledně solárních elektráren.  

Víte, že...

Až přes 50% spotřeby pitné vody v domácnostech, lze nahradit užitkovou vodou bez jakéhokoliv snížení našeho komfortu.

Téměř každý stavebník dnes musí vyřešit, jak naložit s dešťovou vodou!! Vyhláška mu totiž nově ukládá povinnost zbavit se dešťové vody na jeho pozemku.

Zaléváním dešťovou vodou se rostliny zároveň hnojí dusíkem.

Autorem článku je Ing. Kateřina Vránková, poradkyně Ekocentra Koniklec. Článek vznikl v rámci projektu „Počítáme s vodou“ financovaného z Programu švýcarsko-české spolupráce a za podpory Ministerstva životního prostředí ČR. Více informací na téma HDV najdete na  www.pocitamesvodou.cz a v případě dotazů kontaktujte naše poradce na poradna@ekocentrumkoniklec.cz.



autor:
datum vydání:
31. března 2014


Diskuze k článku „Dešťová voda – počítejme s ní“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!