Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Sekačky – dobrý sluha, zlý pán

autor: Ing. Michala Jakubův
ze dne 5. 6. 2014. Červen je měsícem senosečí a ty s sebou přináší velké nebezpečí pro divoká zvířata. Především pak pro mláďata, která v nebezpečí neutíkají, ale reflexně se tisknou k zemi. Ve vlašimské Záchranné stanici pro živočichy nyní pomáhají malému srnčeti poraněnému rotační sekačkou. Další tři mláďata byla nalezena již mrtvá. Lze tomuto zraňování zvěře při seči předcházet?

Cenou za pokrok od kosy k výkonné mechanizaci je velké riziko pro volně žijící zvířata. Každoročně sekačky mnoho z nich poraní, zmrzačí anebo zabijí.

„Před pár dny jsme přijali malé srnče, které má od sekačky poraněné obě přední končetiny. Část jedné nohy mu bude muset být amputována,“ popisuje Stanislav Němec, vedoucí Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim. Srnče bylo nalezeno na nedaleké louce. Ošetřovatelé ze záchranné stanice ji proto následně šli zkontrolovat a nalezli zde další tři srnčata, mrtvá.

„Velké rotační sekačky jsou jako nebezpečné zbraně. Srnčata a mláďata zajíců se instinktivně tisknou k zemi a snaží se tak před nebezpečím skrýt ve vysoké trávě. Ta zas brání řidičům traktorů mláďata včas zaregistrovat. Mnoho mláďat je tak každoročně posekáno,“ pokračuje Stanislav Němec. Sekačky přitom ničí také hnízda některých druhů ptáků, například koroptví a motáků.

Ochrana zvířat není jednoduchá. Zakládá se především na dobré spolupráci zemědělců s členy místních mysliveckých sdružení. Při včasném nahlášení seče mohou myslivci louku maximálně den předem projít, zvířata vyhnat a do porostu pak umístit optické, pachové či akustické plašiče, aby se do něj zvířata nevracela. Plašiče zde však nemohou být umístěny dlouho. Zvěř by si na ně rychle přivykla a přestala na ně reagovat. Navíc se doporučuje síct louky od jejich středu k okrajům.

Metodika ochrany zvěře při seči není ale u jednotlivých mysliveckých sdružení jednotná a i jeho úspešnost se různí. Je to však zatím jediná ochrana. Systémy detekce zvěře anebo plašící mechanismy umístěné přímo na traktor se zatím téměř nepoužívají.

„Pokud se nám posekané srnče podaří zachránit, do přírody už se kvůli handicapu nevrátí. I tak ale mělo ohromné štěstí. Většinu zvířat ostré nože velkých sekaček usmrtí. Přijímáme však také zvířata poraněná zahradními sekačkami a křovinořezy. Se sečnými ranami se k nám dostávají především ježci,“ dodává Němec. Opatrní byste proto měli být i při údržbě zahrad, sekání mezí, sadů anebo například vyžínání mladých lesních porostů.

autor:
Ing. Michala Jakubův

datum vydání:
6. června 2014


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2021 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.