Krátce z Antarktidy

autor: Jan Havránek
Jako jeden z vyvolených se můj taťka účastní výstavby České polární stanice na Antarktidě. A o co se vlastně jedná?

Hlavním řešitelem projektu je Masarykova Univerzita v Brně a Česká geologická služba. Hlavní realizátor je prof. Pavel Prošek, který sám Antarktidu několikrát navštívil. Celý projekt je financován MŽP a MŠMT. Stanice má sloužit jako zázemí pro výzkum geologického vývoje Antarktidy a výskytem nižších (sinice, řasy, lišejníky...) rostlin. Předpokládá se její využití i ke sledování celosvětového oteplování.

Celá stanice bude komplex 8 plně vybavených, kovových kontejnerů, větrných elektráren, solárních panelů, kadibudky a samotné stanice. Kontejnery obsahují zařízení jako je spalovna, malá pekárna, generátor elektrického proudu atd. Samotná stanice obsahuje několik malých místností k ubytování výzkumníků a ukládání vzorků. Velké místnosti budou obyvatelům sloužit jako jídelna a klubovna. Celá budova je postavena z vysoce izolujícího materiálu K-KONTROL. Tento materiál se vyrábí vlisováním polystyrénu mezi dřevoštěpné desky OSB. Síla střešních panelů je přes 40 cm, obvodové zdivo má tloušťku 30cm. Venkovní zdi pak budou přelepeny ochranou lepenkou a natřeny na červeno.

Odlet materiálu a stavebníků byl plánován již na listopad roku 2003. Nedostatek financí na zaplacení převozu materiálu mezi Jižní Amerikou a Antarktidou odlet odložil o více než 365 dní.

Odlet v roce minulém se bohužel taky neuskutečnil. Odlet byl každých 14 dní posouván a nikdo ze stavebníků a jednoho novináře nevěděl, kdy se jede. Pojedeme na konci listopadu, tak ne pojedeme na Vánoce, zase ne asi pojedeme až na Silvestra. Tak to jsem doma slýchal často. A návštěvy novinářů byly doma na denním pořádku. Ale nakonec se dočkali. Brzo ráno, dne 5. ledna 2005 se všichni účastníci přepravili na vídeňské letiště. Zde usedli do letadla směr Barcelona - Santiago de Chile - Punta Arenas - Antarktida. Poslední zpráva přišla ve čtvrtek 13.1. z Punta Arenas. Na zdejší vojenské základně čekají na letadlo směr argentinská polární základna. Odsud budou vrtulníkem přesunuti na ostrov Jamese Rosse. Zde je čeká pouze kamenné pole, moře a vítr. Stavba bude trvat něco málo přes měsíc. S taťkou jsem v občasném telefonním spojení. O novinkách a průběhu výstavby budu aktuálně informovat.

Zdroj:
www.national-geographic.cz
www.czechpan.czautor:
datum vydání:
19. ledna 2005


Diskuze k článku „Krátce z Antarktidy“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!