Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Krátce z Antarktidy

autor: Jan Havránek
Jako jeden z vyvolených se můj taťka účastní výstavby České polární stanice na Antarktidě. A o co se vlastně jedná?

Hlavním řešitelem projektu je Masarykova Univerzita v Brně a Česká geologická služba. Hlavní realizátor je prof. Pavel Prošek, který sám Antarktidu několikrát navštívil. Celý projekt je financován MŽP a MŠMT. Stanice má sloužit jako zázemí pro výzkum geologického vývoje Antarktidy a výskytem nižších (sinice, řasy, lišejníky...) rostlin. Předpokládá se její využití i ke sledování celosvětového oteplování.

Celá stanice bude komplex 8 plně vybavených, kovových kontejnerů, větrných elektráren, solárních panelů, kadibudky a samotné stanice. Kontejnery obsahují zařízení jako je spalovna, malá pekárna, generátor elektrického proudu atd. Samotná stanice obsahuje několik malých místností k ubytování výzkumníků a ukládání vzorků. Velké místnosti budou obyvatelům sloužit jako jídelna a klubovna. Celá budova je postavena z vysoce izolujícího materiálu K-KONTROL. Tento materiál se vyrábí vlisováním polystyrénu mezi dřevoštěpné desky OSB. Síla střešních panelů je přes 40 cm, obvodové zdivo má tloušťku 30cm. Venkovní zdi pak budou přelepeny ochranou lepenkou a natřeny na červeno.

Odlet materiálu a stavebníků byl plánován již na listopad roku 2003. Nedostatek financí na zaplacení převozu materiálu mezi Jižní Amerikou a Antarktidou odlet odložil o více než 365 dní.

Odlet v roce minulém se bohužel taky neuskutečnil. Odlet byl každých 14 dní posouván a nikdo ze stavebníků a jednoho novináře nevěděl, kdy se jede. Pojedeme na konci listopadu, tak ne pojedeme na Vánoce, zase ne asi pojedeme až na Silvestra. Tak to jsem doma slýchal často. A návštěvy novinářů byly doma na denním pořádku. Ale nakonec se dočkali. Brzo ráno, dne 5. ledna 2005 se všichni účastníci přepravili na vídeňské letiště. Zde usedli do letadla směr Barcelona - Santiago de Chile - Punta Arenas - Antarktida. Poslední zpráva přišla ve čtvrtek 13.1. z Punta Arenas. Na zdejší vojenské základně čekají na letadlo směr argentinská polární základna. Odsud budou vrtulníkem přesunuti na ostrov Jamese Rosse. Zde je čeká pouze kamenné pole, moře a vítr. Stavba bude trvat něco málo přes měsíc. S taťkou jsem v občasném telefonním spojení. O novinkách a průběhu výstavby budu aktuálně informovat.

Zdroj:
www.national-geographic.cz
www.czechpan.cz

autor:
Jan Havránek
email: honza@prirodou.cz

datum vydání:
19. ledna 2005


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.