Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   monitoring zpráv o koronaviru   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Křeček ... synantrop!

Pro člověka pohybujícího se v zemědělství nikdy křeček nebyl velkou neznámou, naopak jde o jeden z příkladů synantropie – tedy soužití divokého zvířete s člověkem v blízkosti jeho obydlí.

Křeček polní - Cricetus cricetus - klikněte pro zobrazení detailuKřeček polní - Cricetus cricetus, autor: Wikipedia, http://www.wikipedia.org Naše krajina je po staletí utvářena zemědělskou činností. Vlivem zemědělské činnosti vznikla rozmanitá struktura krajiny s bohatým zastoupením fauny a flóry při využití pestrých osevních postupů. Intenzifikace zemědělské činnosti nabrala na síle zejména po druhé světové válce, kdy svět trpěl nedostatkem všeho a zejména potravin.

Tlak na maximální využití půdního fondu dosáhl takových hodnot, že dnes můžeme s klidem říci, že půda patří k nejvyužívanějším přírodním zdrojům. Projevy intenzifikace zemědělství postupně nabírají na síle. Dochází stále častěji k scelování polních lánů s absencí mezí a remízků. Zvětšování zemědělské techniky spolu se zpracování půdy při nevhodné vlhkosti se projevuje na utuženém podorničí a zvýšené objemové hmotnosti půdy.

Pro potřeby intenzivního zemědělství je vyvíjeno a na zemědělskou půdu aplikováno velké množství minerálních hnojiv a chemických prostředků – polutantů, které mají přímý vliv na biodiverzitu prostředí. Právě vysoké dávky chemických prostředků dovolují zemědělcům, pod taktovkou ekonomických požadavků dnešní doby, snížit pestrost osevních postupů na minimum.

Fotogalerie k článkuPoškozený porost - klikněte pro zobrazení detailuKřečkova nora - klikněte pro zobrazení detailuKřeček s plnými torbami - klikněte pro zobrazení detailu

Pro člověka pohybujícího se v zemědělství nikdy křeček nebyl velkou neznámou. Projevy jeho výskytu jsou nejlépe rozeznatelné na čerstvě osetých plodinách, jako je pšenice na podzim nebo hořčice na jaře. V jejichž mladém Mrtvý křeček - klikněte pro zobrazení detailuMrtvý křeček porostu je kolem křečkovy nory vše spaseno a při kontrole porostu zemědělcem si toho nejde nevšimnout.

Pro křečka je nejen zemědělská půda nepostradatelným životním prostorem, jakožto i místem pro budování nor, k přezimování, ke shánění potravy čili „křečkování“ a rozmnožování. Křečkova existence se odvíjí od půdy a jejich vlastnostech často negativné ovlivňovaných člověkem – zemědělcem.

Závislost křečka na půdě se dá přirovnat k závislosti na půdě jeho největšího nepřítele tedy člověka - zemědělce. Setkání křečka s člověkem často končívá, ne příliš Právě přemístěný křeček - klikněte pro zobrazení detailuPrávě přemístěný křečekšťastně pro malého hlodavce.

Křeček se v České republice vyskytuje na polích, loukách, mezích a remízkách. Nejhojněji jej však můžete nalézt v oblasti jižní Moravy a v Polabí. Často je křeček pozorován v blízkosti lidských sídel a připojených zahradách.

Ještě v polovině minulého století byl křeček považován za významného škůdce, protože složení křečkovy potravy (obiloviny, luskoviny atd.) je velice blízké složce lidské a z toho důvodu byl cíleně huben.

Báli se snad lidé, že jim všechno sní? Vlivem systematického tlaku na Křeček v trávě - klikněte pro zobrazení detailuKřeček v trávěsnížení početnosti křečka polního byla jeho početnost snížena na tolik, že se na některých místech přestal vyskytovat.

V podmínkách dnešního zemědělství už křeček není huben cíleně, ale spíše latentně. Hluboká orba, pojezdy na orné půdě v nevhodnou dobu, absence trvalých kultur jako například vojtěšky a již zmíněná chemizace prostředí skrytě potlačují výskyt a omezují rozvoj míst s výskytem tohoto hlodavce.

V dnešní době je křeček polní z čeledi křečkovití (Cricetidae) chráněn jak českou tak i evropskou legislativou. Samozřejmě, když se Vám nastěhuje do zahrádky, považujete křečka stále za škůdce a ne za chráněného živočicha.

Křeček - klikněte pro zobrazení detailuKřeček Co si počít s nastěhovaným křečkem ve vaší zahrádce?

Stopy po jeho nočním řádění jsou den ode dne viditelnější a bohatá úroda naší zeleniny je v nedohlednu. Křeček je aktivní hlavně za soumraku, ale při nedostatku potravy se s křečkem můžeme setkat i za denního světla.

Jedna z efektivních možností jak se chráněného škůdce zbavit je jeho přemístění do nehostinných podmínek dnešního zemědělství. V první řadě se ovšem musíte pokusit křečka chytit. Což může být pro laika zábava na dlouhé letní večery a někdy se to může protáhnout až do těch zimních.

Za dobu, po kterou křeček bojuje o své místo na tomto světě, by již mohl vědět, že v blízkosti člověka mu hrozí smrtelné nebezpečí, ale i přes tuto skutečnost ho stále můžeme nacházet v okolí lidských sídel.

Důvod je poměrně zřejmý, v obydlených či opuštěných zahradách se stále nacházejí půdy lidskou činností skoro nedotčené, vydatnost bohatých potravinových zdrojů a hlavně klid v době, kdy je jeho úhlavní nepřítel zaměstnán sledováním pořadů v televizi o přemnožených potkanech v New Yorském podzemí.

Debata k článku 'Křeček ... synantrop!'

Reklama

Vyhledávání


Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.

Reklama© 2004 - 2020 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
 • napište nám
 • vtipy o zvířatech
 • o nás

 • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
  Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz

  Naše další projekty:

  Zajímavé odkazy: Sousede.cz - Na Plachtě, Easy sharing PDF, Príma receptář
  Naturway - přírodní cestou

  Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.