Závod sokola stěhovavého proti závodnímu cyklistovi

autor: Petr Kadlík
Špičkový profesionální jezdec downhillu Gee Atherton proti nejrychlejšímu ptáku v přímém souboji. Má člověk nějakou šanci?

Sokol stěhovavý je nejrychlejší známý pták naší planety, při střemhlavém letu jeho maximální rychlost překračuje 300 km/h. Gee Atherton, celým jménem George David Atherton je profesionální závodník v downhillu (rychlostní závod na příkrém svahu s překážkami) a několikanásobný vítěz Světového poháru.

Na svahu může takto zkušený jezdec využít veškeré své umění, naopak sokol svou největší přednost - tedy extrémní rychlost při volném pádu využít nemůže. Pořád mu ale zbývají bleskové reflexy a úžasná obratnost. Může za těchto podmínek cyklista s kořistí na přilbě šanci dravci uniknout? Podívejte se na následující video:

Zde se na celou akci můžete podívat znovu, ale pohledem jak jí viděl samotný sokol. Při "honu na cyklistu" měl na zádech totiž malou kameru:

Jak se dalo čekat, člověk nemá šanci. Může se snažit na hranici svých schopností a být nejlepší ve svém oboru, ale stejně nebude tak rychlý a pohotový jako skutečný dravec.

Pokud by vás zajímalo jak se to vlastně celé natáčelo, tak zde je dokument ze zákulisí:autor:
Petr Kadlík
email: petr@priroda.cz

datum vydání:
4. února 2015


Diskuze k článku „Závod sokola stěhovavého proti závodnímu cyklistovi“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2023 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.