Závod sokola stěhovavého proti závodnímu cyklistovi

autor: Petr Kadlík
Špičkový profesionální jezdec downhillu Gee Atherton proti nejrychlejšímu ptáku v přímém souboji. Má člověk nějakou šanci?

Sokol stěhovavý je nejrychlejší známý pták naší planety, při střemhlavém letu jeho maximální rychlost překračuje 300 km/h. Gee Atherton, celým jménem George David Atherton je profesionální závodník v downhillu (rychlostní závod na příkrém svahu s překážkami) a několikanásobný vítěz Světového poháru.

Na svahu může takto zkušený jezdec využít veškeré své umění, naopak sokol svou největší přednost - tedy extrémní rychlost při volném pádu využít nemůže. Pořád mu ale zbývají bleskové reflexy a úžasná obratnost. Může za těchto podmínek cyklista s kořistí na přilbě šanci dravci uniknout? Podívejte se na následující video:

Zde se na celou akci můžete podívat znovu, ale pohledem jak jí viděl samotný sokol. Při "honu na cyklistu" měl na zádech totiž malou kameru:

Jak se dalo čekat, člověk nemá šanci. Může se snažit na hranici svých schopností a být nejlepší ve svém oboru, ale stejně nebude tak rychlý a pohotový jako skutečný dravec.

Pokud by vás zajímalo jak se to vlastně celé natáčelo, tak zde je dokument ze zákulisí:autor:
datum vydání:
4. února 2015


Diskuze k článku „Závod sokola stěhovavého proti závodnímu cyklistovi“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!