Psi nosí obojek, dravci poutka

autor: Podblanické ekocentrum ČSOP Vlašim
V úterý 10. března vyjížděli ošetřovatelé vlašimské Záchranné stanice pro zvířata k málo častému případu. V jedné zahradě na Říčansku se zdržoval zesláblý krahujec. Ještě před jeho odchytem bylo na první pohled jasné, že se nejedná o divoké zvíře, ale o zatoulaného sokolnického dravce.

"Samičku krahujce jsme odchytli v obci Mukařov na Říčansku. Krom toho, že byla malinko potlučená a vyhladovělá, měla na noze kroužek a sokolnická poutka," popisuje Stanislav Němec, vedoucí Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim.

Kožená poutka na nohou dravce jasně značí, že ulétl z rukou nějakého chovatele. Avšak poutka samotná jsou něco jako obojek u psa. Bez psí známky či mikročipu vás k páníčkovi nedovede. Stejně tak sokolničtí dravci by měli být označeni kroužkem anebo mikročipem. Někteří mohou být navíc vybaveni telemetrickou vysílačkou.

"Krahujec měl na noze kroužek a dokonce i štítek s telefonním číslem. Ihned jsme kontaktovali majitele, který si pro tuto krásku osobně přijel - už od pátku byla nezvěstná. Děkujeme panu Veselému za pohotové zavolání do Záchranné stanice!" líčí dobrý konec tohoto případu Stanislav Němec.

Zatoulaní sokolničtí dravci se do záchranných stanic dostávají zřídka. Oproti volně žijícím zvířatům, na jejichž pomoc se stanice zaměřují, navíc mají majitele a tak by jejich nález měl řešit spíše příslušný obecní úřad. Úřady ale většinou nemají potřebné zázemí pro jejich držení a ani zkušenosti s odchytem.

"Dobře označení dravci se u nás většinou dlouho nezdrží. A pokud hledání majitele trvá déle, žádáme ho pak o příspěvek za krmení a eventuálně veterinární péči, kterou jsme jeho zvířeti poskytli. V minulém roce se k nám ale dostal jestřáb s poutky, který nebyl nijak označen. Byl chován protizákonně a možná byl jako mládě vybrán z hnízda. Jeho majitel se samozřejmě nepřihlásil," pokračuje k této problematice mladý ochranář.

Doby, kdy byli dravci pro sokolnický výcvik zcela běžně vybíráni z hnízd, anebo odchytáváni z volné přírody, je již minulostí. Dnes každý, kdo nedoloží legální původ dravce, tedy například jeho odchov anebo koupi od chovatele, je považován za pytláka! Naši dravci a sovy patří mezi zvláště chráněné druhy zvířat. K jejich chovu jsou potřeba povolení na základě zákona O ochraně přírody a krajiny a dále dle Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin, známé pod zkratkou CITES. Kdo chce dravce využívat také při lovu, musí navíc splnit podmínky zákona O myslivosti.

"Sokolnicky cvičení dravci se používají nejen k lovu, ale také například na biologickou ochranu letišť anebo k rozhánění špačků nad rozsáhlými vinicemi. Výcvik dravců je časově a finančně náročný. Majitelé legálně držených jedinců se proto ulétlé ptáky aktivně snaží dohledat a mnohdy nám je i nahlašují pro případ nálezu. Někdy tak uprchlé sokolnické dravce ani nejezdíme odchytávat a pouze je nahlašujeme majiteli," uvádí na závěr Stanislav Němec.

Ulétlí sokolnicky cvičení dravci se nemusí dokázat v přírodě sami uživit. Velkým nebezpečím jim jsou navíc různé šňůry navázané na poutka, tzv. dloužce anebo nezabezpečené příletové šňůry. Dravcům tak navíc hrozí zapletení do větví či jiné překážky. Z hladu a vyčerpání pak uhynou. Proto při pozorování dravce s koženými náramky na nohou neváhejte ihned kontaktovat nejbližší sokolníky, anebo právě zvířecí záchrannou stanici.



autor:
datum vydání:
12. března 2015


Diskuze k článku „Psi nosí obojek, dravci poutka“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!