Vojenský újezd Brdy přeměněn na chráněnou krajinnou oblast

autor: Mgr. Jana Hájková
Poslanci schválili zrušení vojenského újezdu na pomezí Středočeského a Plzeňského kraje a následnou proměnu na CHKO. Dokument podpořený vládou ovšem nevešel v platnost ihned. Důvodem změny jsou ekonomické úspory státu. Musíme si ale také uvědomit, že danou oblast je nejprve potřeba odborně zbavit zbylé munice.

Vláda tento týden schválila zrušení Vojenského újezdu Brdy s platností ke konci letošního roku. Zároveň bude od 1. ledna roku 2016 tato lokalita vyhlášena jako CHKO. Oblast zaujímá plochu 330 km čtverečních. Areál bude veřejnosti zpřístupňován postupně, a to z důvodu likvidace munice nacházející se v dané oblasti. Na konci letošního roku by měla být vyčištěna zhruba polovina území a s asanačními pracemi se bude dále pokračovat.

Tři sídla nové CHKO

Tamější obce se předháněly, aby mohly nabídnout lepší podmínky pro vytvoření sídel CHKO. Nakonec tento boj vyhrály obce Příbram, Jince a Spálené Poříčí. První zmiňované detašované pracoviště bude mít vedoucí pozici a bude se navíc starat například o zajišťování dotací nebo o styk s širokou veřejností. Centra byla vybrána tak, aby náklady na jejich provoz byly minimální a zároveň aby byla dostupná lidem.

Pro koho bude CHKO Brdy určeno a jak to bude s infrastukturou

Vojenský újezd byl doposavad využíván pro cvičné účely jak vojáků Armády České republiky, tak i pro cvičení našich státních policistů. Konala se zde i mezinárodní cvičení a probíhal výcvik vojáků jako příprava na zahraniční mise. Jednotlivé akce byly zaměřovány na zneškodňování výbušnin nebo na koordinaci všech složek integrovaného záchranného systému. Tomu všemu bude nyní konec.

Naopak se do této dosud veřejnosti nepřístupné oblasti budou moci dostat cyklisté i chodci. Vjezd pro automobilovou dopravu povolen nebude. Pěší turistiku budou podporovat značené naučné stezky s informačními cedulemi. Pro cyklisty budou vytvořeny cyklostezky. Parkování bude umožněno na hranicích CHKO prozatím díky čtyřem nezpevněným parkovištím, přičemž v květnu příštího roku by měly být přistavěny další dvě, tentokráte již zpevněné parkovací plochy. Miniálně na dvou místech by pak mělo být možné dobíjení elektrokol. Náklady na veškerou infrastrukturu, tj. její vybudování i údržbu, bude na svých bedrech nést stát. V oblasti CHKO nebude navíc povolena žádná stavba, což také vzešlo ze včerejšího jednání.

Zlato nebo příroda?

Problémem, který vedl ke sporům mezi ministerstvy, je případné začlenění či vyřazení Petráškovy hory u Vacíkova z prostoru chráněné krajinné oblasti. Nacházejí se zde zlatonosná ložiska, a proto se řešil spor, zda povolit těžbu nebo zachovat ráz krajiny. Toto dilema stále přetrvává a bude se dál projednávat.

Zdroje:
http://www.brdy.orgwww.brdy.org 2) www.ceskenoviny.cz 3) pribramsky.denik.czautor:
datum vydání:
30. září 2015


Diskuze k článku „Vojenský újezd Brdy přeměněn na chráněnou krajinnou oblast“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!