Mont Blanc se scvrknul

autor: Mgr. Jana Hájková
Nejvyšší hora v Alpách snížila svou výšku. Nejedná se přitom jen o nějaké milimetry, ale dokonce o 1,3 metru, což je dost. Přičemž tato změna proběhla během pouho pouhých posledních dvou let. Nyní dosahuje výšky 4 808,73 metrů nad mořem.


Poslední oficiální měření proběhlo před dvěma lety

To ukázalo, že tato hora měří 4 810,02 metru. Na začátku září letošního roku provedl tým geovědců další měření a došli k překvapivým závěrům. Mont Blanc snížil svou výšku. Takovéto poklesy ovšem nejsou zas až tak ničím neobvyklým. Každá hora se pohybuje, její výška se pak každoročně mění, jak potvrzuje účastník této expedice Vincent Gaillard. Díky vnějším povětrnostním podmínkám i vnitřním geologickým pochodům se výška většiny hor v průběhu let snižuje, a to hlavně díky erozi.

Oteplování planety zde hraje jen mírnou roli

Mnozí by si nyní mohli říci, že pokles výšky nejvyšší alpské hory je způsoben globálním oteplováním. Prostě roztaje ledová a sněhová pokrývka na jejích vrcholcích. Naštěstí tomu ale tak úplně není. Pravdou sice je, že v létě bývají kvůli tání sněhu naměřeny ještě nižší výškové hodnoty, ale mírná odchylka u takto vysoké hory je v běžné toleranci. Vše závisí v zimním období na síle větru a množství srážek. Vane-li jen slabý vítr a napadne-li hodně sněhu, pak lze předpokládat, že se výška hory naopak mírně zvýší. Podle měření z roku 2004 je Mont Blanc bez své sněhovo-ledové čepice vysoký jen 4 792 metrů, což je rozdíl skoro dvaceti metrů.

Zdroj: www.spiegel.deautor:
datum vydání:
3. listopadu 2015


Diskuze k článku „Mont Blanc se scvrknul“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!