Jak se vyhnout palmovému oleji?

autor: RNDr. Jiří Jakl
Palmový olej (PO) není ani zdravý, rozhodně není ani ekologický, ale je levný. Rozšířil se jako mor v posledním desetiletí v celém spektru potravin, ale také například v kosmetice a drogerii. Vyrábí se z plodů palmy olejové, která se pěstuje v tropických oblastech. Olej se tak dováží na tisíce kilometrů a palmovým plantážím ustupují deštné pralesy (je tomu tak i u certifikovaných olejů). Tlak především na cenu u nejlevnějšího oleje nepřináší ani dobré pracovní příležitosti, natož udržitelné hospodaření.


Bez palmového oleje se české potraviny celá staletí obešly

Smetanové, máslové, masné a čokoládové potraviny nepotřebují PO. Pokud jsou připravené podle poctivých receptur a bez umělých aromat, dají se lépe vychutnat. Ani levnější (či za stejnou cenu prodávané) náhražkové potraviny s PO není vhodné konzumovat ve větším množství kvůli riziku obezity a ucpávání cév.

Samozřejmě v českých potravinách se jinak dají využít i místní oleje ze slunečnice a řepky. Přírodní oleje s obsahem nenasycených mastných kyselin jsou vhodné ve studené kuchyni a snižují hladinu škodlivého cholesterolu. Z nich vyrobené ztužené (nejlépe úplně hydrogenované) tuky jsou stabilní i při smažení, cévy ale zatěžují podobně jako sádlo a PO.

Výrobkům s PO se dá vyhýbat, nebo se každý může obrátit na prodejce a výrobce s výzvou k nabídce tradičních potravin. Z běžné nabídky v obchodech je možné udělat určitý přehled, aktuální situace je zhruba následující.

Pečete z Hery, či jiných margarýnů, rozmyslete si to

PO rozhodně nenajdeme v základních surovinách jako je cukr, mléko, vejce, mouka či rýže. Nenajdeme ho ani v čistých olejích, másle či sádlu. Přidává se ale již do margarínů (Rama, Perla, Flora), do tuků na pečení a smažení (Hera, Ceres, Landa, Stella, 100% PO Iva a Omega). Chybí v hořčicích (olej z hořčičného semínka), nebo v hotových kvalitních omáčkách s olivovým olejem. PO se ale objevuje již v některých instantních polévkách, například Vitana poctivá kuřecí a s játrovými knedlíčky. Bez PO jsou například .Vitana. poctivá zelňačka a řada Natur hrášek, brokolicová a houbová.

Čokolády a čokoládoviny – především ty plněné obsahují PO

Pravé čokolády obsahují kakaové máslo a mléčné čokolády také mléčný tuk. V čokoládovinách (levné "pochoutky"), krémových a plněných čokoládách se ale uplatňuje PO

Figaro - "ručíme za kvalitu od r. 1958": bez PO ale jen čokolády hořká, hořká ořechová a chuť lásky.
Orion - bez PO: mléčná, hořká, bílá, oříšková, Barila, s mandlemi (pozor "krémové" varianty s PO).
Milka - bez PO: mléčná, bílá, Happy Cows, Triolade, oříšková, celé ořechy, Bubbly; s PO karamel, Toffee, Daim atd.
Lindt – čokolády většinou bez PO, PO obsahují bombóny, adventní kalendáře
. Schogetten - bez PO: alpské mléko, hořká, bílá, Praliné Noisettes

Kvalita bez PO:.Toblerone, Alpia, většina Ritter Sport (s PO kokos a pepermint)
Carla – kvalitní česká značka. Co jsem zatím od nich viděl, tak bez PO.

PO najdeme v "pochoutkách":Merci, Geisha, Kinder, Studentská pečeť, Modré z nebe, Kočičí jazýčky, Fidorka, Salonky, Lentilky, Toffifee, Raffaello, KClassic Minis U čokotyčinek je PO dosud běžný (Kofila, Kaštany, Banány, Kofila, Koko, Margot, KitKat, Mars, Twix, Snickers, 3Bit). Výjimkou bez PO je Bounty. Zvláštní je všudypřítomnost PO v bonboniérách Figaro a Milka (dražší dárkové čokolády).

Sušenky, především ty s polevou a náplní obsahují PO

PO bývá součástí především polev a náplní, dokonce i u hořických trubiček s chráněným zeměpisným označením (Petráčkovy). Běžný je v tatrankách různých značek, v sušenkách Delissa (Orion), Zlaté Club máslové, Věnečky, Miňonky (Opavia), Manner Wien, v müsli tyčinkách Fit v polevách a nejnověji i bez polev. PO neobsahují Čokopiškoty (Figaro), Mysli na zdraví (Emco), Oplatky s lískooříškovou příchutí (Mariánské lázně) a BeBe (Opavia) s výjimkami mazané s kakaem a jogurtem. Oplatky Kolonáda obvykle PO obsahují, výjimka s tabulkou hořké čokolády (Opaviav)

Bonbony

PO může mít v bonbonech leštící efekt, nebo být součástí náplní. Obsahují ho například karamely Tesco Value, KClassic želé bonbony, v Haribo Cola-Tatzen a Pico-Bala. PO neobsahují KClassic karamely, Foam Strawberries, Apple + Peach Rings, JoJo. kyselé rybičky, kyselé žížalky, marshmallow, jahůdky, arašídky, v Haribo Goldbären, Bären Schulle, Wummis, Happy Cheries, Dinos, Funny Cubes, Chamalows, Primawera.

Sváteční pečivo, rolády a croissanty

PO neobsahují kokosky a sněhové pečivo (s vaječných bílků). V ostatních případech je to různé bez ohledu na značky. Bez PO je Rej vánoční perník ke zdobení, s PO ale Rej perník plněný čert, prasátko a srdíčko. Vánočka Tesco obsahuje PO, naopak vánočka a české buchtičky Penam řepkový olej. S PO jsou naopak Penam vanilkové rohlíčky, polévané hvězdičky, vánoční čajová kolekce. Bez PO jsou ořechy plněné krémem Pécé PO obsahují rolády Balconi a croissanty 7 Days.

Křupky, chipsy, arašídy a "polystyreny"

CHipsy bývají velmi slané a kalorické, ale jejich opakem jsou extrudované "polystyreny" a křupky bez tuku a soli. Bez PO (se slunečnicovým či kukuřičným olejem) se prodávají chipsy Bohemia, Lorenz, Pringles, naopak Lays s PO. S PO se prodávají také tyčinky Bohemia. Zatímco křupky arašídové Canto obsahují PO, křupky kukuřičné Canto jsou jen extrudovaná kukuřice bez PO. Bez PO jsou také Pom-Bär a Tesco Crispy Bears (řada Chipsů Tesco ale s PO). Slané sušenky Tuc obsahují PO, Bake rolls (7 Days) neurčité "rostlinné oleje". Pražené arašídy obvykle obsahují PO (Dr. Rashid, Canto, KK, Bohemia), ale Ensa nikoli.

Mimi výživa

Základ tradičně tvořilo sušené mléko s mléčným tukem, dnes běžně s PO. Pro ujištění několik příkladů. Sunar Complex 1, Hipp BIO Combiotic 1, Nutrilon počáteční mléko, Beba 1 Comfort, Hami mléčná kaše krupicová, Nestlé ovocná kaše, Sunarka dětské piškoty.

Tučně vyznačeny značky, u kterých se objevují alespoň některé výrobky bez PO. Další informace naleznete na stránkách www.potravinynejsouodpad.cz a www.stoppalmovemuoleji.cz

BOHUŽEL VÝROBCI NEJSOU POVINNÍ UVÁDĚT NA OBALECH PŘÍTOMNOST ROSTLINNÝCH TUKŮ - PO POKUD JEHO OBSAH NEPŘESÁHNE 5% OBSAHU VÝROBKU.



autor:
datum vydání:
23. listopadu 2015


Diskuze k článku „Jak se vyhnout palmovému oleji?“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Hapík.cz
podpoříte chod našeho serveru