Na Královéhradecku se objevila vzácná kudlanka nábožná

autor: Mgr. Jana Hájková
V místní pískovně vědci nalezli kudlanku nábožnou. Ta se sem pravděpodobně přesunula z teplejší oblasti Podyjí, kde je její výskyt pravidelně monitorován. A to i přesto, že se mělo za to, že tento dvoukřídlí hmyz není schopen urazit více než desítky metrů. Nyní tedy můžeme tohoto světle zeleného drobného živočicha spatřit i v oblasti prozatím aktivní pískovny Marokánka.

Ta má být ale bohužel podle zákona do dvou let od ukončení těžby rekultivována. Což by samo o sobě bylo v pořádku. Odborníci ovšem protestují nad způsobem zamýšlené rekultivace. Majitel ve spolupráci s úřady zde plánuje vytvořit jakousi lesní plantáž především z borovic. Tyto dřeviny však nejsou odolné vůči poryvům větru a především neposkytují útočiště vzácným druhům živočichů jakým je právě například kudlanka nábožná.

V pískovně Marokánka se mohou nacházet i další vzácné druhy živočichů. To ovšem odborníci nemohou říci s jistotou, protože jim majitel nechce dát souhlas k prohlídce. Ekologové volají po adekvátní rekultivaci pískovny. Sami přitom navrhují některá vytěžená místa zachovat, v jiných vytvořit močály, bažiny, mokřady nebo rybníky bez ryb či travnaté plochy. Samozřejmě se nebrání ani lesním porostům, ale jen v omezené míře tak, aby byl zachován život vzácných druhů zvířat, které se sem právě díky těžbě písku dostaly.

Velmi pozitivním příkladem je rekultivace na Třeboňsku v tamějsí bývalé pískovně Cep II. „Sem se na citlivě připravené tůně, písčiny nebo suché trávníky přijíždějí podívat přírodovědci z celého světa. […] Výskyt těch nejzajímavějších druhů je těžbou podmíněný, protože vytváří zcela nová stanoviště. Rekultivaci je žádoucí dělat přírodní cestou a i po těžbě nechat nějaké místo, které by ji připomínalo.“ (zdroj: 1)

Zdroj informací:
1) regiony.impuls.cztémata článku:
autor:
datum vydání:
24. února 2016


Diskuze k článku „Na Královéhradecku se objevila vzácná kudlanka nábožná“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!