Co se děje v jarní přírodě - ptačí zpěv a námluvy

autor: Mgr. Jana Hájková
Zaposlouchali jste se již po ránu, jak se za poslední měsíc zvýrazňuje ptačí zpěv?

Malí i velcí okřídlenci nás poctí svým štěbetáním, hlaholením i výrazným zpěvem. I to je znak přicházejícího jara, neboť probouzející se jarní příroda a teplé počasí přispívá k vábení zvířecích párů, ke stavění hnízd i ke snášení vajíček. Mnozí opeřenci se k nám vrací ze svých zimovišť v teplejších končinách. Naopak na sever odlétají ti jedinci, pro které je zimovištěm Česká republika. Pokud Vás zajímá migrace ptáků podrobněji, další informace najdete zde nebo zde.

S návratem ptáků a obecně s hnízděním souvisí i příprava ptačích budek. Pro ptáky zimující u nás je sice ideální pověsit budky už na podzim, aby si na ně ptáci zvykli a na jaře je zabydleli, nicméně pozdě není ani teď na jaře. V našem magazínu jsme se tomuto tématu již několikrát věnovali. A to nejen tomu jak a z čeho budku vyrobit, jak ochránit ptáčata v ní před predátory, jak pomoci ptákům a netopýrům v panelové zástavbě, ale i využití moderních technologií v budkách. Zajímavým počteníčkem je i článek Jak souvisí pád komunismu, velikost ptačího mozku a počet ptáčat v hnízdě?. Úvodní fotka tohoto článku pochází od Ondry Prosického, který zdokumentoval hnízdění volavky.

Fotogalerie k článkuPotápka černokrká na hnízdě - klikněte pro zobrazení detailuKavka obecná hnízdo - klikněte pro zobrazení detailuČáp - klikněte pro zobrazení detailuPoštolka na hnízdě - klikněte pro zobrazení detailuSýkora koňadra - samec - klikněte pro zobrazení detailuKos černý samice - klikněte pro zobrazení detailuStehlík obecný - klikněte pro zobrazení detailuČejka chocholatá - klikněte pro zobrazení detailuLedňáček říční - klikněte pro zobrazení detailuČervenka obecná - klikněte pro zobrazení detailuPtačí budka - klikněte pro zobrazení detailuBrhlík lesní - klikněte pro zobrazení detailu


autor:
datum vydání:
14. března 2016


Diskuze k článku „Co se děje v jarní přírodě - ptačí zpěv a námluvy“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!