Dukovany dostaly zelenou pro 1 blok, Rakušanům se to nelíbí

autor: Lenka Kadlíková
První blok Jaderné elektrárny Dukovany má povolení pro další provoz. Rozhodnutí Státního úřadu pro jadernou bezpečnost ČEZ obdržel včera v podvečer.

"Nové povolení k provozu 1. reaktorového bloku je vydáno na dobu neurčitou a stejně jako ty předešlé je podmíněno plněním řady provozních podmínek. „Celý proces žádosti o provoz bloku byl velmi náročný. Získali jsme při něm velmi cenné zkušenosti, které využijeme při přípravě žádostí pro zbývající tři bloky naší elektrárny,“ řekl Miloš Štěpanovský, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany. Povolení bylo vydáno na základě předložené dokumentace, prokazující aktuální stav zařízení, a která musela být na základě prováděných kontrol svarů aktualizována a předána Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost k posouzení. Na konci letošního roku skončí platnost povolení provozu pro 2. reaktorový blok a v příštím roce pro bloky 3 a 4," píše se v tiskové zprávě společnosti ČEZ. ČEZ zatím vždy dostal licenci na deset let. Teď poprvé na dobu neurčitou i přes problémy během řízení. V prosinci ČEZ požádal o prodloužení stávající licence o tři měsíce díky špatným rentgenovým snímkům potrubí a jeho opětovné kontrole. Z tohoto důvodu byl od září do prosince odstaven 1,2 a 3 blok elektrárny. Od února je odstaven 4 blok.

Drábová:" Pokud ČEZ nebude plnit podmínky, jako by povolení neměl"

Podle Drábové bylo povolení udělováno na deset let z důvodu periodického hodnocení bezpečnosti. Nyní se Úřad pro jadernou bezpečnost rozhodl jinak - dá povolení na neurčito, ale za určitých podmínek. Podle Drábové to ale bude podobný proces jako teď. Více v rozhovoru pro E15.cz

Situace se nelíbí Rakousku

Rakušané označili Dukovany jako jednu z nejproblematičtějších elektráren v Evropě. Pro rakouského ministra životního prostředí Andrä Rupprechtera je získání licence na dobu neurčitou velikým zklamáním a chce požádat o přeshraniční proces EIA. V červenci 2014 totiž podle Rupprechtera mezinárodní Výbor pro plnění Úmluvy o posuzování vlivů na životní prostředí (ESPOO) rozhodl o nutnosti dodržení tohoto postupu v případě jaderné elektrárny v ukrajinském městě Rivne. Proč se to tedy nestalo i v Dukovanech?

podrobněji

Text rozhodnutíautor:
Lenka Kadlíková
email: lenka@priroda.cz

datum vydání:
31. března 2016


Diskuze k článku „Dukovany dostaly zelenou pro 1 blok, Rakušanům se to nelíbí“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2023 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.