Jsou lidé terorizováni úředníky a ekology prostřednictvím našeho přírodního dědictví?

autor: Jakub Juda
'Hledám právníka, který by byl ochoten vypracovat mi žalobu na Ministerstvo životního prostředí ve věci újmy na právech občana.' Tak zněl úvod výzvy občana v denním tisku.

O několik odstavců dále: 'Že někteří profesionální ekologové jsou profesionálními idioty, jsem zjistil během debaty o výstavbě jezů na Labi už v roce 93'. A na závěr: 'Pane Bože, jak dlouho se ještě necháme terorizovat marginální narcistickou menšinou, odtrženou realitě a pohrdající názory většiny?!'.

V tomto případě se ekologové a úředníci měli dopustit trestného činu tím, že neumožnili výstavbu mostu přes říčku. Pravděpodobným důvodem k jejich závěru byl výskyt bobra. Alespoň jsem tak usoudil z věty: 'Má virtuální bobr větší práva než já?'. A jsme u jádra (a hlavního tématu) tohoto článku či úvahy.

A ptám se tedy znovu: 'Jsou lidé terorizováni úředníky a ekology prostřednictvím našeho přírodního dědictví?'.

Chci si postavit domek na překrásné louce nedaleko městečka. Je to nádherná parcela, kterou v létě zastiňují nádherně vzrostlé borovice a břízy. Mé děti by vyrůstaly na klidném místě daleko od aut a jejich výparů a já bych konečně neslyšel štěkot psa v panelovém bytě nad námi, hlasitou televizi, hluché sousedky pod námi a neustálé noční řvaní věčně ožralého souseda ve vedlejším bytě. Koupě pozemku proběhla bez problému a já už se viděl, jak sedím na verandě svého nového domu. Jenže. Na hlavu padlí úředníci (ekoteroristi), mi nepovolili stavbu, protože prý na pozemku, který jsem koupil, roste vzácný a ohrožený druh nějakého vstavače. Samozřejmě jsem proti tomuto rozhodnutí podal odvolání a později se začal i soudit.

Komu dáte za pravdu Vy? Kdo má větší právo? Já nebo vstavač? Na jakou stranu se postavíte? Měl bych v tomto sporu zvítězit já, protože chci zlikvidovat ohrožený druh, jen kvůli svému pohodlí? Nebo by měl vstavač přežít a já si najít jiné místo pro stavbu rodinného domku?

Možná, že když mi dáte za pravdu a postavíte se za mě, budeme už většina a potom bude muset vstavač pryč. Tak nějak to rozhořčený pisatel myslel?

Takovýchto problému jsou v naší republice tuny. Někdy jde o velké problémy, které jsou patřičně medializovány, jako například výstavba jezů na Labi. Jindy se začne výstavba 72 bytů ve čtyřdomcích na vstavačovité louce, o kterých se nikdy nedozvíte. Máte na to svůj názor? Komu dáte tedy za pravdu?

(pozn. autora: Nikde žádný domek nestavím, nemám děti a žádnou parcelu se vstavači nevlastním. Ani nebydlím v panelovém domě se sousedem ožralou a hluchou sousedkou. První pád jednotného čísla jsem v článku užil schválně. Nepište tedy, že jsem grázl, když chci postavit domek na úkor vstavačů!)autor:
datum vydání:
14. února 2005


Diskuze k článku „Jsou lidé terorizováni úředníky a ekology prostřednictvím našeho přírodního dědictví?“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!