Vyznáte se v olejích? 3.díl

autor: Jan Holub
Ve třetím a posledním díle naší série článků o olejích se podíváme na ty zbylé, které se do přechozích pojednání nevešly. Přiblížíme si tak složení a vlastnosti nejen sezamového, makového, ale třeba i kokosového oleje. Jakožto našim čtenářům se vám tak do ruky dostává kompletní přehled nejpoužívanějších olejů, který vám zároveň umožní nahlédnout ty nejpodstatnější vlastnosti. S ohledem na vaše zdraví a potřeby organismu, tak budete schopni vybrat takový olej, který vašemu zdraví prospěje nejvíce.


Olej z lískových ořechů proti žlučovým i ledvinovým kamenům

Obsahuje velké množství omega 3, 6, ale i 9 mastných kyselin a zároveň vitamíny skupiny B1, B2, C a E. Co se týče obsahu, najdeme také celou řadu minerálních látek, jako železo, hořčík, vápník, zinek i fosfor. Olej pak blahodárně působí při srdečně-cévních onemocněních, ale jeho specifikem je, že může pomoci také se žlučovými i ledvinovými kameny. Nelze jej tepelně zpracovávat a po otevření je nutné jej uchovávat v chladu.

Sezamový olej pro lepší pokožku, vlasy i nehty

K dostání je jak v rafinované, tak nerafinované verzi. Jak je vám již známo na základě předcházejících dílů – rafinovaný je určen pro zahřívání, a tudíž teplou kuchyni, ovšem díky procesu rafinace přichází o podstatnou část svých vitamínů a minerálů, které si na druhé straně ponechává olej nerafinovaný. Sezamový olej, stejně jako jeho předchůdce, obsahuje velké množství nenasycených mastných kyselin a vitamíny B, A, C, E. Dále v něm nalezneme železo, hořčík, mangan a oproti jiným olejům obsahuje také karoteny. Jeho pozitivní vliv pak pozorujeme zejména v oblasti trávicího ústrojí, ale také na zmíněnou pokožku, vlasy i nehty. Kromě toho zlepšuje celkovou imunitu a slouží také jako prevence anémie, osteoporózy a mírných neuróz.

Světlicový olej proti cholesterolu

Získává se ze semen světlice barvířské a lze jej použít jak v teplé, tak studené kuchyni. Olej má přitom velký obsah nenasycených mastných kyselin, zejména 6 a 9. Jeho zdravotní účinky jsou pak poměrně široké. Působí protirevmaticky, odbourává přebytečný cholesterol, navrací cévám pružnost a může mít mírně projímavé účinky. Používá se také při podpůrné léčbě ženských potíží.

Makový olej proti osteoporóze i pálení žáhy

Má velmi podobné vlastnosti, jako olej lněný – obsahuje však menší množství nenasycených mastných kyselin. Pokud jde o vitamíny, obsahuje pouze vitamín E, zatímco nabízí vápník, hořčík a železo, jako minerální látky. Za studena lisovaný podporuje činnost nervového systému, ale zároveň i růst vlasů a nehtů, včetně kvality pokožky. Jedná se zároveň o podpůrný prostředek proti osteoporóze a dokáže účinně pomoci s pálením žáhy. Jeho rafinovaná verze není určena k jídlu (!), nýbrž slouží v malířství pro práci s olejovými barvami.

Hořčičný olej proti únavě

Při ochutnání může mírně pálit, získává se totiž přímo z hořčičných semen. Následně obsahuje omega 3 a 6 nenasycené mastné kyseliny a to v optimálním poměru! Najdeme v něm celou řadu vitamínů skupin E, D, K, B3, B6 a rovněž karoteny. Sám o sobě pak podporuje trávení a dobrou krevní srážlivost – oproti tomu dokáže působit proti únavě a vyčerpání, přičemž napomáhá ideální funkci nervového systému. Při zevním použití prohřívá a prokrvuje pokožku. Jeho výhodou je, že je možno jej užít, jak v teplé, tak studené kuchyni.

Arašídový olej pro lepší paměť i pozornost

Najdeme v něm nenasycené mastné kyselin (omega 3,6,9) a vitamíny skupin B, A, D, E. Z minerálních látek nám pak arašídový olej nabízí vápník, hořčík, selen a zinek, přičemž dokáže organismus obohatit také obsahujícím lecitinem a polyfenoly. Arašídový olej snižuje riziko kardio-vaskulárních chorob, významně přispívá k zlepšení paměti a pozornosti a působí také proti únavě a nespavosti. Je považován za jeden z nejúčinnějších žlučopudných přírodních prostředků. Výhodou je, že jeho nerafinovaná verze snese mírné tepelné zahřátí, a je tedy možné jej užít například pro restování zeleniny. Naopak jej není možno použít k prudkému smažení či fritování – v takovém případě je nutno sáhnout po rafinované verzi.

Kokosový olej – to nejlepší na konec

Doporučujeme extra virgin (panenský) pokud možno BIO. Takový totiž neobsahuje žádný cholesterol a zároveň se nepřepaluje! Obsahuje navíc 2 významné kyseliny – tou první je kyselina laurová, která nás účinně chrání před viry a infekcemi, zatímco druhou je kyselina kaprylová, která ničí bakterie, kvasinky i plísně. V tomto ohledu je možné jej využívat i k výplachu úst, potažmo čištění zubů.

Nerafinovaný kokosový olej je považován za nejzdravější olej vůbec! Obsahuje převážně nasycené tuky se středním řetězcem, které se přímo dostávají do jater, kde jsou rovnou rozkládány a tím transformovány na energii (namísto ukládání). Kokosový olej je velmi dobře stravitelný a působí rovněž protizánětlivě.

Jeho chemická struktura zůstává stálá i při vyšších teplotách, což ho činní vhodným pro tepelné úpravy. Díky své specifické – příjemně nasládlé chuti – je doporučován například při smažení palačinek nebo do rizota. Díky jeho kvalitě si na něm nicméně můžete udělat i kus masa, což může být chuťově zajímavý zážitek (jako kuře na medu). Odborníci jej někdy odmítají právě pro jeho obsah nasycených mastných kyselin. Je však prokázáno, že ty působí v oleji neblaze, pouze jedná-li se o jeho rafinovanou či částečně ztuženou formu, což je víceméně důvod, proč doporučujeme právě BIO extra panenský.

Pokud chcete některý z olejů použít jako podpůrnou léčbu při zdravotních obtížích. Vždy to konzultujte s Vaším lékařem!

Starší díly seriálu: 1. díl - základní pojmy, 2. díl - charakteristika některých olejů



autor:
datum vydání:
20. června 2016


Diskuze k článku „Vyznáte se v olejích? 3.díl“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!