Pavouci skákavky skvěle „slyší“ (nejen) naše pohyby

autor: Jiří Černý
Vědci zjistili, že zástupci čeledi Salticidae disponují jakýmsi „pavoučím smyslem“. Díky tomu mohou vnímat zvuky na mnohem delší vzdálenost, než se až dosud myslelo.

Skákavky mají vynikající zrak, který jim umožňuje lovit a hledat si partnery k páření. Arachnologové z Cornell nyní University ke svému nemalému překvapení odhalili, že se mohou pochlubit rovněž nečekaně ostrým sluchem.

Jak už to tak často bývá, k tomuto objevu došlo šťastnou náhodou – konkrétně během výzkumu, jehož smyslem bylo zjistit, jak pavouci zpracovávají vizuální informace. Za tímto účelem vědci vyvinuli novou metodu, umožňující pořídit záznam jejich mozkové aktivity.

Když se pak od skákavek vzdálili, uvědomili si, že pokud zatleskají, z reproduktorů budou stále slyšet tóny signalizující aktivitu neuronů. Totéž se dělo i v okamžiku, kdy už se nacházeli mimo nahrávací místnost (ve vzdálenosti zhruba 3 až 5 metrů od pavouků).

Další výzkum ukázal, že skákavky jsou nejcitlivější na ty frekvence, jaké mají zvuky vydávané pohybujícími se křídly jejich úhlavních nepřátel – parazitických vos. Mimochodem, na tuto hrozbu reagují tím, že ztuhnou.

Pokud vás zajímá, jak přesně takové studium pavoučích mozků vypadá v praxi, pusťte si následující video:

Zdroj: Current Biology



témata článku:
autor:
datum vydání:
17. října 2016


Diskuze k článku „Pavouci skákavky skvěle „slyší“ (nejen) naše pohyby“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!