Další tajemství velrybích písní odhaleno

autor: Jiří Černý
Jak a proč velryby zpívají? Tato otázka už dlouhou dobu nedá spát mnoha biologům z celého světa.

Odborníci z Woods Hole Oceanographic Institution (WHOI) nyní odhalili dosud neznámý prvek velrybích písní. Jedná se o vibrace, které těmto fascinujícím tvorům pravděpodobně pomáhají vzájemně komunikovat.

Nejzajímavější je, že inkriminované vibrace jsou schopny urazit velmi dlouhou vzdálenost. Zatím byly zaznamenány ve vzdálenosti zhruba 200 metrů od sledovaného stáda, ale toto číslo prý rozhodně není konečné.

„Je to úplně jiná třída zvuku, o které jsme dříve netušili, že ji velryby mohou používat,“ komentoval to Dr. Aran Mooney z WHOI.

Mooney a jeho tým poblíž havajského ostrova Maui měřil dvě složky písní keporkaků – tlakové vlny a pohyb částic (vibrace způsobené zvukem). Zatímco první zmíněné lze detekovat pomocí obyčejného vodotěsného mikrofonu, s druhými je to poněkud složitější – což je ostatně důvod, proč až dosud nebyly důkladně analyzovány.

Přestože zatím není možné s jistotou říct, zda jsou keporkakové schopni tyto vibrace vnímat, anatomická stavba jejich uší naznačuje, že ano. Podle vědců by dokonce mohlo jít o klíčový prvek jejich sluchu.

Tento názor podporuje i skutečnost, že vibrace hrají důležitou roli v komunikaci blízkých evolučních příbuzných velryb – hrochů.

Zdroj: WHOI



autor:
Jiří Černý

datum vydání:
6. listopadu 2016


Diskuze k článku „Další tajemství velrybích písní odhaleno“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru




Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2023 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.