Vědci zaznamenali dosud největší úhyn korálů na Velkém bariérovém útesu

autor: Jiří Černý
Velký bariérový útes v důsledku takzvaného bělení ztratil obrovské množství korálů. Plyne to z výsledků nedávného leteckého průzkumu.

Nejhůře postiženou oblastí je 700 kilometrový pás útesů v severní části Great Barrier Reef, který v posledních 8-9 měsících přišel v průměru o 67% korálů rostoucích v mělkých vodách.

„Během posledních dvou vln bělení, které proběhly v letech 1998 a 2002, tento region utrpěl jen drobná poškození. Ale tentokrát byl zasažen,“ uvedl profesor Terry Hughes, ředitel ARC Centre of Excellence for Coral Reef Studies při James Cook University.

Naopak dobrou zprávou je, že centrální a jižní části Velkého bariérového útesu se momentálně daří výborně

„V centrální oblasti v roce 2016 zahynulo v průměru 6% korálů a na jihu pouhé 1%,“ potvrdil profesor Andrew Baird z ARC Centre.

Tato informace mimo jiné potěšila i přibližně 70 000 lidí, které živí turisté přijíždějící do Austrálie právě kvůli Velkému bariérovému útesu.

Odborníci předpokládají, že obnova korálů v severním regionu bude trvat nejméně 10-15 let. Tedy za předpokladu, že tento proces nezpomalí další masivní bělení…

Zdroj: James Cook Universityautor:
Jiří Černý

datum vydání:
29. listopadu 2016


Diskuze k článku „Vědci zaznamenali dosud největší úhyn korálů na Velkém bariérovém útesu“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2023 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.